Ospravedlňujeme sa návštevníkom našich stránok za obmedzenú prevádzku spôsobenú technickými problémami. Na ich odstránení intezívne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Kde sa začína obec? Značka nie je rozhodujúca

Zdroj: TV JOJ

15.04.2013 14:50 | BRATISLAVA - Vodič, ktorý prekročil rýchlosť jazdy v obci, pred najvyšším súdom neuspel. Argumentoval tým, že začiatok obce nebol označený žiadnou značkou. Rozhodnutie súdu okamžite vyvolalo búrlivú diskusiu.

Treba to vnímať v širších súvislostiach

Zákon hovorí jednoznačne. Znížená rýchlosť platí od začiatku obce a ten musí byť označený značkou. Vraj to ale treba vnímať v širších súvislostiach. "Ústavný súd Slovenskej republiky už dávnejšie vyslovil názor, že pri uplatňovaní právnych noriem v praxi je prihliadať okrem doslovného gramatického znenia aj na zmysel a účel normy," vraví hovorkyňa vnútra Lucia Garajová.

Policajti by vám teda bez problémov naparili pokutu za prekročenie rýchlosti v obci. Odvolávanie sa na chýbajúcu značku by brali ako výhovorku. "Iný výklad by viedol k absurdným situáciám, ktoré by mali za následok radikálne zhoršenie dopravno-bezpečnostnej situáciách v obci, používaním účelového vyhovárania sa vodičov na absentujúce dopravné značenie," doplnila Garajová.

Znamená to, že sa nemáme riadiť značkami?

Úplne opačný názor ma inštruktor autoškoly. Dopravné značenie je totiž bibliou celého systému. Ak by teda neplatilo, že sa máme riadiť podľa značiek, došlo by ku katastrofe.

"Ak napríklad chýba značka na križovatke, kde určuje značka prednosť v jazde a mali by sme sa riadiť nejakými domnienkami, mohlo by to byť tragické," hovorí inštruktor autoškoly Marián Hric.

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

Autor: Peter Sabo

Zdroj: noviny.sk

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt