Od stredy budeme musieť dodržiavať tieto opatrenia. Začína sa 1. fáza uvoľňovania zákazov

Od stredy budeme musieť dodržiavať tieto opatrenia. Začína sa 1. fáza uvoľňovania zákazov

BRATISLAVA / Úrad verejného zdravotníctva zverejnil v utorok večer podrobnosti opatrení, ktoré sú platné od stredy, 22. apríla. Ide o takzvanú prvú fázu uvoľňovania reštrikcí v súvislosti so šírením koronavírusu na Slovensku.

Po krízovom štábe prijali tieto opatrenia. 

K už niektorým otovreným predajniam pribudnú ďalšie. Okrem potravín, drogérií, lekární, obchodov so zvieracími potrebami, telefónnch operátorov, reštaurácií a stánkov (výdaj len cez okienko), pôšt, bánk, eshopov, práčovní, autoservisov pribudnú ďalšie. Po zasadnutí krízového štábu sa rozhodli otvoriť nasledujúce prevádzky a konkrétnymi podmienkmi: 

 • maloobchodné prevádzky s rozlohou do 300 m2, v obchodoch s oblečením je skúšanie odevov zakázané. 
 • ubytovacie zariadenie, ktoré poskytú služby dlhodobého ubytovania (minimálne 10 dní) bez poskytovania stravy
 • vonkajšie trhoviská s predajom sadeníc, rezaných kvetov, potravín a nápojov, zeleniny a ovocia. Na trhovisku musí byť zabezpečený jednosmerný pohyb zákazníkov, regulovaný vstup a výstup z trhoviska, predajné miesta musia byť od seba vzdialené minimálne dva metre. Zároveň je ale zakázané konzumovať nápoje a jedlo na mieste.
 • Otvárajú sa predajne automobilov, vrátane autobazárov
 • cukrárne, zmrzlinárne, bistrá, kaviarne, bary a podobné zariadenia verejného stravovania (zákazník ale nemôže vojsť do prevádzky). Otváracie hodiny týchto prevádzok spôsobom predaja mimo donáškovej služby sa obmedzujú na hodiny od 6:00 hod. do 20:00 hod. Zakazuje sa konzumácia pokrmov a nápojov na terasách prevádzok verejného stravovania. 
 • čistenie a dekontaminácia cisternových vozidiel ARD
 • služby colno-deklaračnej a špedičnej činnosti
 • služby vydávania tachografových kariet

Naďalej zostávajú zatvorené obchodné centrá. Okrem prevádzok ako potraviny, lekárne, banky, pošty, obchody s novinami, kľúčové služby, eshopy. 

Naďalej zostávajú zatvorené prírodné aj umelé kúpaliská, telovýchovné a športové zariadenia, zariadenia starostlivosti o ľudské telo a rovnako aj zariadenia pre deti a mládež, kiná, kasína. Toto opatrenie neplatí pre: 

 • prírodné a liečebné kúpeľné pobyty
 • vonkajšie športoviská pre bezkontaktný šport. Šatne, bazény, hygienické zariadenia budú zatvorené. Rovnako sa bude dať vonku športovať len bez prítomností obecenstva. 

Naďalej zostávajú uzavreté denné stacionáre, rehabilitácie či jasle. 

Taktiež stále vo všetkých otvorených predajniach platia prísne hygienické opatrenia:

 • vstup a pobyt v prevádzke (vo vonkajších aj vnútorných priestoroch) umožniť len s prekrytými hornými dýchacími cestami (napríklad rúško, šál, šatka, atď.),
 • pri vchode do prevádzky aplikovať dezinfekciu na ruky alebo poskytnúť jednorazové rukavice,
 • zachovávať odstupy osôb minimálne 2 m,
 • počet zákazníkov v prevádzke v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jeden zákazník na 25 m2 z predajnej plochy prevádzky,
 • na všetky vstupy do prevádzky viditeľne umiestniť oznam o povinnosti dodržiavať vyššie uvedené hygienické opatrenia a oznam o maximálnom počte zákazníkov v jednom okamihu,
 • vykonávať časté vetranie priestorov prevádzky a pravidelne vykonávať dezinfekciu dotykových plôch, kľučiek, nákupných vozíkov a košíkov,
 • zabezpečiť umývanie podláh každý deň na vlhko.

V nedeľu budú obchody a všetky ostatné prevádzky stále zatvorené. Okrem veterinárnych ambulancií, lekární, čerpacích staníc, reštaurácií a stánkov s rýchlym občerstvením (zákazník nemôže vstúpiť do prevádzky), donáškových služieb.

Po novom sa mení vyhradený čas pre seniorov. Čas pre nich bude vyhradený od 9:00 do 11:00. "V inom čase je osobám na 65 rokov zakázané tieto prevádzky navštevovať a týmto prevádzkam osoby nad 65 rokov obsluhovať," píše sa v nariadení úradu verejného zdravotníctva. 

Pozrite sa,ako sa pripravovali prevádzky po celom Slovensku na znovuotvorenie: 

Zdroj: noviny.sk, úrad verejného zdravotníctva

Odporúčame

TV Program

09:50 Súdna sieň
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
09:30 Poklady z blšáku II.
10:00 Nová záhrada
10:55 Letecké katastrofy III.
09:20 Panelák IX.
10:30 Panelák IX.
11:55 Nákupné maniačky
09:45 Chrumka a Čipsík I.
10:00 Bob a Bobek králiky z klobúka
10:05 Bob a Bobek králiky z klobúka
08:30 Bod zlomu
10:35 E.A. Poe: Podivný experiment
12:35 Svatba na bitevním poli