Popredný český vedec Jaroslav Flegr o celoplošnom testovaní: Keby ste boli Severná Kórea, zmysel by to dávalo

Popredný český vedec Jaroslav Flegr o celoplošnom testovaní: Keby ste boli Severná Kórea, zmysel by to dávalo

BRATISLAVA / Český popredný evolučný biológ a parazitológ zhodnotil kroky slovenskej vlády celoplošne otestovať všetkých obyvateľov. Rozprávala sa s nim naša reportérka Barbora Janošová.

​Pomerne ostro sa vyjadril evolučný biológ a parazitológ Jaroslav Flegr na kroky Igora Matoviča, ktoré dnes predstavil na tlačovej besede. Podľa jeho slov "takéto opatrenia nedávajú zmysel."  Upozornil takn a fakt, že až 2% z vykonaných testov môžu byť falošne pozitívne. "Len jeden z desiatich, ktorý vám vyjde v tých testoch, že je nakazený, tak by bol v skutočnosti nakazený," dodal.

V Severnej Kórei by to zmysel dávalo

Vedec Flegr vidí efektivitu len v spojitosti s disciplínou. "Keby ste boli Severná Kórea, zmysel by to možno dávalo. Kto by sa nedostavil na testovanie, toho by odstrelili. Toto ale na Slovensku asi nepripadá do úvahy, takže by to muselo byť jedine dobrovoľné. Samozrejme tí, ktorí by nechceli ísť do karantény, tak by vám na testovanie neprišli," opísal.

Problém môže byť aj v trasovaní

Flegr uviedol, že problém môže byť aj v samotnom trasovaní. Podľa jeho názoru by pracovníci regionálneho úradu nevedeli dohladať toľko kontaktov a neizolovali by potencionálnych nakazených včas. "Ak máte zbytočných 20 000 tisíc trasovačov, tak by bolo skvelé, keby ste nám ich vypožičali," dodal vedec. Takéto opatrenie si môže dovoliť len bohatá krajina, ktorá má na to dostatočné personálne vybavenie. 

Môžu byť testy spolahlivé?

To, či dokážu antigénové testy dostatočné spolahlivé Flegr nevidí problém. "Oni zrejme celkom dosť tých ľudí podchytia, ktorí sú nakazení, ale zároveň nakazených označia určité percento nenakazených. Pretože tých nenakazených je viac ako nakazených tak nakoniec ten test označí desaťkrát alebo možno viackrát tých nenakazených, že sú nakazení, nech tých ktorí sú naozaj nakazení," uviedol. Flegr si myslí, že tento typ testovania nie je vhodný na celoplošné testovanie, ale len na menšie skupiny.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

TV Program

10:35 ZLATÁ MASKA
12:20 MILÁČIKOVO
13:00 VIP Nákupné maniačky s Norou Mojsejovou
09:55 NOVÉ BÝVANIE
11:00 NOVÉ BÝVANIE
12:25 Voda pre slony
10:00 Áno, šéfe USA VI.
11:00 Áno, šéfe USA VI.
12:25 Kto porazí šéfkuchára
10:35 Okido I.
10:50 Jahôdka a jej kamaráti I.
11:10 Medzi nami zvieratkami
09:55 Půlnoční láska
11:35 Sladko-slaná láska
13:15 Životy svatých 1/2