Zatiahnuté
10°
Bratislava
Emanuel
26.3.2023
VIDEO: Stovky ľudí vyšli pred Úrad vlády protestovať proti Matovičovej vláde. Na miesto dorazila policajná cisterna
Zdielať na

VIDEO: Stovky ľudí vyšli pred Úrad vlády protestovať proti Matovičovej vláde. Na miesto dorazila policajná cisterna

BRATISLAVA / Stovky ľudí vyšli do bratislavských ulíc, aby vyjadrilo nesúhlas s protiepidemiologickými opatreniami a vláde Igora Matoviča. Podľa polície sa medzi nimi môžu nachádzať príslušníci krajnej pravice, alebo takzvaných ULTRAS skupín. Skandujúci dav hlása "Za národ a za Boha," či rôzne vulgarizmy na adresu predsedu vlády.

Protestujúci sa zhormaždili v poobedných hodinách pred budovou vlády. Na mieste je vidieť aj zapálené dymovnice, bengálske ohne, či búchajú petardy. Niekoľko demonštrantov vyliezlo aj na bránu Úradu vlády. V úvode zhromaždenia vystúpil aj bývalý poslanec Národnej rady SR Peter Marček. Medzi protestujúcimi sú aj poslanci z radov kotlebovej ĽSNS, Milan Mazurek, či Milan Uhrík, ktorí na sebe nemajú nasadené rúška. Mnohí ľudia sa s nimi na mieste fotili. 

​Polícia pritom deň pred zhromaždením varovala, že v prípade "spáchania priestupku v súvislosti s porušením opatrení vydaných ÚVZ SR, je možné okresným úradom sankcionovať fyzickú osobu do výšky 1.659 ,-€ a v blokovom konaní do 1.000 ,-€." Taktiež upozornila, že v prípade útoku na verejného činiteľa zo strany účastníka hrozí trest 12 až 25 rokov. Ak sa preukáže, že na proteste bola osoba, ktorá mala nariadenú karanténu, hrozí jej trest až na 4 - 10 rokov.

Pred budovu Úradu vlády dorazili po tretej hodine aj príslušníci policajného Lynx comanda. Z davu sa začal ozývať piskot s pokrikom "hanba." Ľudia do ťažkoodencov, ktorí sa rozostupili pred budovu vlády hádzali fľaše, petardy a rôzne predmety.

Krátko pred štvrtou hodinou pred budovu dorazila policajná cisterna, ktorá začala rozháňať dav ľudí. Na sociálnych sieťach je vidieť ako na vozidlo hádžu kamene, či fľaše. Niektorí protestujúci sa rozhodli postaviť priamo pred cisternu a zabrániť jej prejazdu. Podľa nášho reportéra zranené sú aj deti. Náš kameraman bol zasiahnutý slzným plynom. "Keďže útočníci od tohto konania neupustili, poriadková jednotka použila donucovacie prostriedky," uviedol policajný hovorca Michal Szeiff.

"Záchranári ošetrili dve osoby. Ženu údajne zasiahla letiaca dlažobná kocka do hlavy. Muž mal zase otvorenú tržnú ranu na ruke. Oboch záchranári po ošetrení transportovali do nemocnice," informovala hovorkyňa operačného strediska Alena Krčová.

Podľa polície sa medzi zranenými sa nachádzajú aj niekoľkí policajti. Na útočníkov použili aj slzotvorný plyn. Polícia zadržala niekoľko osôb.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy