Prvá zásielka rúšok od J&T a EPH dorazila. S Českom sme sa podelili bratsky

Prvá zásielka rúšok od J&T a EPH dorazila. S Českom sme sa podelili bratsky

BRATISLAVA / Prvá zásielka rúšok, ktoré pre Slovensko a Česko prisľúbili súkromné spoločnosti J&T a EPH, už dorazila. Lietadlo s materiálnou pomocou priletelo do Prahy, kde ochranné pomôcky "po bratsky" rozdelili a odovzdali obom krajinám.

Lietadlo priamo z Číny pristálo na pražskom letisku. Priviezlo milión rúšok, ktoré ešte v noci kompetentní rozdelili presne na polovicu. To znamená, že 500- tisíc išlo Slovensku a druhá polovica Českej republike. Ide o aktivitu súkromných spoločností, ktoré pôsobia na Slovensku i v Česku.

Nejde ale iba o tieto rúška, už v tejto chvíli majú vybavené a potvrdené objednávky ďalších 2 milónov rúšok, 2 miliónov respirátorov, 50-tisíc ochranných oblekov a rovnako aj rukavíc, či okuliarov. Nezabudlo sa ani na testovacie súpravy na COVID-19. 

Najväčším problémom je momentálne ale doprava, pretože celý svet sa snaži dostať do Číny a zaobstarať zdravotnícky materiál. "Vytvorila sa úzka spolupráca, skôr by som povedal na vládnej úrovni medzi Jardom Tvrdíkom, pánom Hanáčkom a pánom Babišom, ktorí vytvorili to najdôležitejšie. A to je most, ktorým sa dajú voziť veci z Číny, ktoré dnes potrebujeme," vyjadril sa Patrik Tkáč, spolumajiteľ  J&T. 


Napriek dobrým kontaktom na vysokej úrovni v Číne je však dopraviť do našich končín hotová veda. Pri odbavovaní ide hlavne o čas. "Vedieť to precliť, vedieť to naložiť, aby to klaplo ako jeden veľký celok. Preto by som osobne neodporúčal veľmi oddeľovať že s niekym kúpim, s niekym dopravím. Najlepšie je to riešiť komplexne," pokračoval Tkáč. 

O dopravu z Prahy na Slovensko sa postaralo ministerstvo vnútra, ktoré ich odovzdalo Štátnym hmotným rezervám. Distribúcia medzi zdravotníkov by tak mala byť teraz v ich rukách. Touto zásielkou sa však pomoc pre Slovákov ani z ďaleka nekončí. Spoločnosti majú zakúpené aj ďalšie ochranné pomôcky , ktoré by už v najbližších hodinách mali smerovať k nám podľa rovnakého scenára.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Odporúčame

TV Program

10:20 Česko Slovensko má talent ...To naj
12:00 Pán Božský
14:20 Chlapec, ktorý sa stane kráľom
11:05 Dizajnérske duo Nate a Jeremiah I.
12:00 Najkrajší dom v ulici
12:45 Bez servítky
10:55 Vraždy v Brokenwoode V.
13:20 12 podmienok dedičstva: Nekompromisný osud
15:50 Samé šťastie
11:15 Arthur a Minimojovia
11:40 Matematické príšerky I.
12:05 Bolek a Lolek
09:45 Fukušima
11:55 Tajemná zahrada
13:40 Tankový prapor