Skoro jasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
Vláda sa dohodla na zrušení núdzového stavu, schválila novú mapu okresov
Zdielať na

Vláda sa dohodla na zrušení núdzového stavu, schválila novú mapu okresov

BRATISLAVA / Od budúceho týždňa budú aj naďalej dva okresy v bordovej farbe. Okrem okresu Myjava je to aj okres Sobrance. Medzi oranžovými okresmi sú už štyri. Na dnešnom rokovaní vlády sa predstavitelia dohodli na zrušení núdzového stavu. Súčasťou zrušenia núdzového stavu je aj zrušenie zákazu vychádzania. Odkedy to bude platiť nie je známe. Súčasný núdzový stav je platný do 28.mája. Viac informácii nie je známych.

Epidemická situácia na Slovensku sa naďalej zlepšuje. Naplnené sú už všetky kritériá pre národný limit, tzv. ručná brzda sa tak môže vypnúť. Slovensko sa preto bude od budúceho týždňa riadiť iba regionálnymi pravidlami v rámci COVID automatu.

Pozitivita PCR testov je na úrovni 5 %, v nemocniciach je s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo podozrením naň približne tisíc ľudí. Ventilovaných pacientov je aktuálne 132, čo je opäť 20 % pokles oproti predchádzajúcemu týždňu. Na pravidelnej tlačovej konferencii to uviedol riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík.

Od budúceho týždňa 4 okresy v oranžovej farbe

Tretí stupeň varovania:

okres Myjava, okres Sobrance,

Druhý stupeň varovania:

okres Bánovce nad Bebravou, okres Banská Bystrica, okres Banská Štiavnica, okres Bardejov, okres Brezno, okres Bytča, okres Dolný Kubín, okres Humenné, okres Ilava, okres Kežmarok, okres Krupina, okres Kysucké Nové Mesto, okres Levoča, okres Považská Bystrica, okres Prešov, okres Revúca, okres Ružomberok, okres Sabinov, okres Stará Ľubovňa, okres Trenčín, okres Turčianske Teplice, okres Tvrdošín, okres Vranov nad Topľou,

Prvý stupeň varovania:

okres Bratislava I.-V., okres Čadca, okres Detva, okres Dunajská Streda, okres Galanta, okres Gelnica, okres Komárno, okres Košice I.-IV., okres Košice-okolie, okres Levice, okres Liptovský Mikuláš, okres Lučenec, okres Malacky, okres Martin, okres Medzilaborce, okres Michalovce, okres Námestovo, okres Nové Mesto nad Váhom, okres Nové Zámky, okres Partizánske, okres Pezinok, okres Piešťany, okres Poltár, okres Poprad, okres Prievidza, okres Púchov, okres Rimavská Sobota, okres Rožňava, okres Šaľa, okres Senica, okres Skalica, okres Snina, okres Spišská Nová Ves, okres Stropkov, okres Svidník, okres Trebišov, okres Trnava, okres Veľký Krtíš, okres Žarnovica, okres Žiar nad Hronom, okres Žilina, okres Zlaté Moravce, okres Zvolen,

Druhý stupeň ostražitosti:

okres Hlohovec, okres Nitra, okres Senec, okres Topoľčany;

Sputnikom V by sa mohlo začať očkovať od júna

"Máme podpísané stanovisko na súhlas na používanie a po zaplatení sa vakcíny stanú našim majetkom,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na otázku aká je situácia so Sputnikom V. AstraZeneca je na Slovensku naďalej považovaná za bezpečnú vakcínu, uviedol na tlačovke minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Núdzový stav sa nepredĺži

Núdzový stav sa zruší po prijatí zákona o hospodárskej mobilizácii. Zákon má pomôcť koordinovať situáciu v nemocniciach a iných oblastiach, ktoré by sa nedali koordinovať po zrušení núdzového stavu. Zmena bude iba v povolávaní zdravotníkov. Budú môcť dávať výpovede, alebo organizovať štrajk. Zákon by mohol parlament podľa ministerky Veroniky Remišovej prijať do niekoľkých dní. "Schválili sme zákon o hospodárskej mobilizácii, po podpise pani prezidentky by sa mohol zrušiť núdzový stav,“ povedala Remišová.

Správu budeme aktualizovať.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy