Dobré správy. V Košiciach vyrobili v 3D tlačiarni respirátory

Dobré správy. V Košiciach vyrobili v 3D tlačiarni respirátory
KOŠICE / Technická univerzita v Košiciach sa zapojila do výzvy "Pomôž Slovensku". Tlač implantátov vymenili za výrobu trvalých respirátorov a iných ochranných pomôcok pre boj s koronavírusom.

Aj Technická univerzita v Košiciach pomáha. Pôvodne biomedicínske laboratórium vyrába ochranné pomôcky pre ľudí v prvej línii.

Univerzita dočasne pozastavila výskum pôvodných implantátov a sústredia sa najmä na výrobu trvalých respirátorov a iných ochranných pomôcok. Využívajú na to moderné vstrekovacie technológie či 3D tlačiarne.

"Cítime spoločenskú zodpovednosť prispieť k tej situácii, čo sa deje a pomôcť. Takže na tejto našej katedre máme momentálne 10 3D tlačiarní, na ktorých dokážeme tlačiť rôzne produkty," vysvetlil vedúci katedry Radovan Hudák. "Začali sme podľa výzvy a potrieb, ktoré potrebuje táto krajiny, robiť ochranné štíty, sme v príprave pre respirátory, ktoré sú na báze trvalej," hovorí dekan strojníckej fakulty TUKE Jozef Živčák.

Respirátor z ľahko udržiavaného materiálu bude na celý život a meniť si budete len filter vo vnútri. "Robíme aj spony na rúška. To je pre účely rýchlej výroby rúška z nejakej tkaniny a s gumičkou sa to potom zachytí na ušiach a dá sa vlastne rýchlo aplikovať to rúško bez potreby šitia," dodáva Hudák.

Prvá dávka do nemocnice

Prvá dodávka pomôcok poputuje do košickej nemocnici lekárom, ktorí sú v denodennom kontakte s možnou nákazou.

"Keďže sme boli pracovisko pripravené na tlač implantátov, tak si viete predstaviť, ten materiál má inú a vyššiu kvalitu, ale v tejto chvíli to nie je ľúto a jednoducho robíme z akéhokoľvek materiálu, ktorý máme," povedal dekan. Nevylučujú ani to, že respirátory budú časom dostupne aj pre verejnosť.

​Aj Česi už majú prvé respirátory vyrobené 3D tlačiarňou. Český inštitút informatiky, robotiky a kybernetiky, ktorý je súčasťou ČVUT v Prahe (CIIRC ČVUT), odovzdal ministerstvu zdravotníctva prvých pätnásť kusov prototypu respirátora "CIIRC RP95-3D". Ten bol v piatok úspešne certifikovaný ako ochranná polomaska ​​s najvyšším stupňom bezpečnosti FFP3, píše český portál čt24.

CIIRC začal s vývojom tohto ochranného prostriedku iba pred týždňom. Tím výskumníkov zapojených do európskeho centra excelentnosti RICAIP sa zameral na vývoj respirátora vytlačiteľný na 3D tlačiarňach technológií MJF. To, čo za normálnych okolností trvá mesiace, sa podarilo vyriešiť za sedem dní. Masku možno používať opakovane a na 3D tlačiarňach vyrábať kdekoľvek na svete.

"Od začiatku bolo cieľom čo najrýchlejšie vytvoriť kompletný profesionálny výrobok, ktorý bude plne funkčný a vyhovie prísnym normám," zhrnul zadanie Vladimír Mařík, vedecký riaditeľ CIIRC ČVUT, a dodal: "Naším zámerom bolo prispieť k vyriešeniu aktuálnej krízovej situácie. Úspech sme dosiahli vďaka mimoriadnemu nasadeniu tímu špičkových výskumníkov, technologickému vybaveniu, ale aj invenčnému prístupu k riešeniu problémov. "

Zdroj: noviny.sk/čt24

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:10 Súdna sieň
05:50 Kixšou
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:25 Nákupné maniačky
06:10 Policajti v akcii
07:45 Prvé oddelenie II.
06:00 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:10 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:35 Tashiho svet
05:15 Paříž počká
06:55 Lovci dinosaurů
08:50 Tunel