Zatiahnuté
Bratislava
Slavomír
22.4.2024
Podľa vedcov vláda zaviedla viaceré opatrenia rýchlo, mnohé však neimplementovala vôbec
Zdielať na

Podľa vedcov vláda zaviedla viaceré opatrenia rýchlo, mnohé však neimplementovala vôbec

Archívna reportáž

Veľkonočné opatrenia

BRATISLAVA / Iniciatíva Veda pomáha COVID-19 vyhodnotila doterajšie plnenie opatrení, na ktorých sa zhodli odborníci za okrúhlym stolom na Úrade vlády SR pred viac ako mesiacom. Informoval o tom hovorca iniciatívy Veda pomáha COVID-19 Richard Kollár.

Vedci oceňujú, že niektoré z opatrení v súvislosti s koronavírusom boli vládou implementované veľmi rýchlo. Predovšetkým v oblastiach zvýšenia osobnej ochrany pred infekciou, obmedzenia výnimiek pre pohyb COVID pozitívnych osôb, ako aj niektoré úpravy vedúce k racionalizácii očkovacej stratégie.

Upozorňujú však, že viaceré kroky, ktoré sú podľa nich kľúčové pre udržanie pozitívneho trendu, neboli implementované vôbec:

  • výrazné zvýšenie pandemickej PN a OČR, ako aj kompenzácie pre živnostníkov
  • zlepšenie prednemocničnej starostlivosti
  • prijatie novej stratégie testovania a úprava COVID automatu, s ukončením permanentného plošného antigénového testovania
  • jednotná a zrozumiteľná komunikácia s verejnosťou

Uplynulo päť týždňov odo dňa, keď sa začali rokovania odborníkov za okrúhlym stolom na Úrade vlády SR. Iniciatíva Veda pomáha - COVID-19 vyhodnotila doterajšie plnenie dohodnutých opatrení, ktoré vláda oficiálne prijala ako svoju úlohu formou uznesenia.

Odborníci pripomenuli, že mnohé navrhované opatrenia bolo potrebné implementovať čo najskôr. Pre ich efektivitu totiž nie je dôležitý len druh opatrení, ale aj ich načasovanie a promptné zavedenie, doplnila iniciatíva vo svojom stanovisku. Vyhlásenie bude zverejnené v plnom znení aj na stránke vedapomaha.sk.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy