V marci sa nálada slovenských podnikateľov v ekonomike výrazne zlepšila

V marci sa nálada slovenských podnikateľov v ekonomike výrazne zlepšila

SLOVENSKO / Firmy majú pocit, že by už konečne mohlo byť lepšie a takzvaný index ekonomického sentimentu v marci oproti februáru výrazne poskočil, teda presnejšie od jesene minulého roka.

Nálada podnikateľov sa od minulej jesene začala dramaticky prepadať a nemala ani dôvod stúpať. Posledné mesiace boli viac ako náročné. Najmä pre tých, čo musia byť nonstop zavretí.

Podľa najnovších dát štatistického úradu z marca sa však nálada v slovenskej ekonomike výrazne zlepšila. Oproti februáru stúpla skoro o 8 bodov na necelých 86. Indikátor ekonomického sentimentu sa tak priblížil k úrovniam z vlaňajšieho leta a jesene, kým vo februári bol najhorší od júna 2020.

Najvýraznejší nárast optimizmu prejavili paradoxne podnikatelia v službách, ktorí patria medzi najviac zasiahnutých aktuálnou situáciou a obmedzeniami. Najpriaznivejšie hodnotili očakávaný vývoj dopytu po svojich službách v troch nasledujúcich mesiacoch. Toto Súvisí pravdepodobne s očakávaním otvorenia ich prevádzok a opätovného vysokého dopytu po rôznych typoch služieb. Je to vidieť vo všetkých krajinách, kde už tieto prevádzky otvorili.

Nálada sa zlepšila aj v priemysle

Zle ale dopadlo stavebníctvo a zhoršili sa aj nálady spotrebiteľov, tí sa zase obávajú nárastu cien. Zároveň treba dodať, že nálada ani naďalej nedosahuje úroveň spred pandémie. Aktuálna hodnota indikátora je medziročne skoro o 12 bodov horšia ako pre koronou.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:30 Noviny
18:00 Bez servítky
19:00 Krimi
17:35 Stratené duše V.
18:35 Stratené duše V.
19:40 Profesionáli VIII.
17:00 Súdna sieň
18:00 Súdna sieň
19:00 Kosti X.
17:35 Šeherezáda – nevypovedané príbehy
18:00 Petronela Jabĺčková
18:15 Mach a Šebestová na cestách
16:45 Tanec s láskou
18:25 Rivalky na hrazdě
20:15 Dopis na rozloučenou