Prechod na euro je iba zmena nominálnej hodnoty

04.05.2008 13:09 Noviny.sk Ekonomika
Prechod na euro je iba zmena nominálnej hodnoty Zdroj: SITA/Michal Burza
Budúcnosť Slovenska je ružová, nie čierna, ako tvrdia, hovorí minister financií Ján Počiatek.

Prechod na euro je pre bežného občana iba zmena nominálnej hodnoty, za rovnako veľa peňazí si kúpi rovnako veľa komodít ako predtým, vyhlásil v dnešnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 minister financií Ján Počiatek.

Musí sa však podľa neho zabrániť špekulatívnemu zdražovaniu. Toto treba strážiť. Posilniť treba nástroje na to, aby občan vytrestal špekulanta, ktorý ho chce okradnúť, tvrdí.

Podľa Ivana Štefanca z SDKÚ-DS vláda zlyháva v informačnej kampani a výsledkom sú obavy ľudí. "Obavy sú prirodzené, je to strach z neznámeho," povedal Počiatek.

SDKÚ-DS podľa neho tvorí iba katastrofické scenáre. Podľa Štefanca je však Slovensko jedinou krajinou, kde obavy pred prijatím eura rastú. Počiatek je presvedčený, že za osem mesiacov všetko vysvetliť stihnú.

Obaja sa zhodli, že prijatie eura je pozitívny krok. Globálnym problémom je rýchly rast cien potravín a ropy, tvrdí Počiatek a dodáva, že toto spôsobuje problém s infláciou vo všetkých krajinách. V krajinách eurozóny je podľa ministra inflácia podobná slovenskej a predpokladá, že inflácia nebude anormálna a výnimočne vysoká.

Naopak obavy z nej má Štefanec, ktorý tvrdí, že ceny budú stúpať rýchlejšie, ako myslí vláda. "Občania si za svoje platy budú môcť dovoliť menej," vysvetlil. "Ceny porastú, ale inflácia je pod priemerom európskych krajín," zdôraznil Počiatek. Budúcnosť Slovenska je ružová, nie čierna, ako tvrdia, povedal.

Euro je isté na 99 %, jedno percento je už len formálne, povedal Počiatek. "Nie je to o tom, že by som mal pochybnosti, ale proces ešte neprebehol," vysvetlil a neskôr ešte svoju istotu zvýšil na 99,5 %. Je možné, že euro aj nebude, priznal Počiatek. "Možné je všetko," vysvetlil. Ak euro nebude, hrozí možno ešte vyššie zdražovanie ako v tomto prípade, vyhlásil Štefanec. Za príklad si zobral Litvu, ktorej mena po neúspešnom procese na prijatie eura zdevalvovala.

Otázky okolo centrálnej parity Počiatek odmietol komentovať. Súhlasí však, že by mal byť lepší kurz.

Zdroj: SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:15 Súdna sieň
06:05 Dr. Dokonalý
07:25 Panelák VIII.
05:40 Dovidenia, stará mama! II.
06:30 POLICAJTI V AKCII
07:50 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
06:00 Který je ten pravý?
07:45 Můj šálek kávy
09:25 Kapitán Mike křižuje Ameriku