Česká firma začala vyrábať rúška, ktoré zachytávajú a ničia koronavírus

Česká firma začala vyrábať rúška, ktoré zachytávajú a ničia koronavírus

Archívne video
V Bánovciach nad Bebravou začala miestna firma vyrábať rúška. embed kód
BRNO / Brnianska firma vyvinula v spolupráci so zahraničnými partnermi masky s nanovláknom a oxidom medi, ktoré sú schopné zachytiť všetky vírusy a zahubiť ich. Podľa spolumajiteľky firmy Jany Zimovej rúška a respirátory vydržia dlhšiu dobu a to 24 hodín. Ľudia ich preto môžu použiť opakovane. V Česku by mali byť k dispozícií najneskôr v prvej polovici apríla.

Firma vyvíja nanovlákna a dodáva ich zahraničným partnerom. Masky teraz necháva vyrábať v Turecku a využíva k tomu patent izraelských partnerov na použitie akcelerovaného oxidu medi. Zimová uviedla, že pôvodne mali byť masky dostupné koncom marca, no kvôli zadržaniu vzoriek v Rakúsku nastalo predĺženie.Preto sa posúva termín k získaniu certifikátu. Podľa Zimovej spoločnosť rokuje o doprave ďalších vzorkov a masiek s českou vládou a tureckým prezidentom. Viesť by ich mal špeciálny kuriér, aby sa zamedzilo ich zadržaniu. Spolumajiteľka taktiež uviedla, že nie je možné masky poslať napríklad cez Nemecko. "Tamojšia vláda by to odchytila a my by sme vo finále museli najskôr predať im." Z Nemecka sa po nariadení predstaviteľov tamojšej vlády nesmú rúšky vyvážať.

Firma okrem zapojenia oxidu medi pre vyhubenie vírusov riešila aj to, aby  masky vydržali dlhšie než na jedno použitie.Oproti klasickým rúškam ich tak bude možné použiť opakovane, pretože kvôli ničeniu vírusov nehrozí, že by sa v rúšku hromadili. Pokiaľ človek bude nosiť rúško napríklad tri hodiny denne, vydrží mu podľa firmy zhruba týždeň.

Zimová uviedla, že za deň bude možné vyrobiť pre český trh 60 000 rúšok, ktoré by mohli slúžiť klasickému trhu, a 30 000 respirátorov napríklad pre zdravotníkov alebo policajtov. Respirátory sú lepšie prispôsobené napríklad na rozprávanie sa. Firma v máji plánuje výrobu masiek aj v Brne, ich cena by mala byť nižšia. 

Respilon zároveň rieši problém s čínskymi partnermi, kde má naskladnených asi 750 000 klasických rúšok s nanovláknom, ku ktorým sa nemôže dostať niekoľko týždňov. Dôvodom je, že nákaza koronavírusom sa začala šíriť z Číny. Firma zatiaľ jedná o tom, ako by sa k zásobám dostala.

V prvých predajniach potravín začali povinné nosenie rúšok.

Zdroj: noviny.sk/čtk

TV Program

15:50 NOVÁ ZÁHRADA
16:50 NA CHALUPE
17:50 NOVÉ BÝVANIE
15:50 INKOGNITO
17:00 Americký prezident
19:35 Profesionáli III.
15:50 Áno, šéfe! USA V.
16:50 Áno, šéfe! USA V.
17:50 KEBY BOLO KEBY - Láska, sex a šťastie
16:35 Macko Uško
16:45 Hanička a Murko pre najmenších
16:50 Rybičky Flip a Flap
15:25 Pomáda: Živě
17:45 Útěk ze Sibiře
20:15 Plán útěku 2