Koniec nepríjemnému testovaniu: AGEL ponúkajú PCR testy zo slín a antigénové výterom z prednej časti nosa

Koniec nepríjemnému testovaniu: AGEL ponúkajú PCR testy zo slín a antigénové výterom z prednej časti nosa

BRATISLAVA / S pandémiou žijeme už takmer rok a postupne sa vyvíjajú aj testy. Jedna zo zdravotníckych sietí oddnes spúšťa nový spôsob testovania. Sieť zdravotníckych zariadení AGEL prichádza na Slovensku hneď s dvomi novinkami v testovaní ochorenia COVID-19. Od dnešného dňa si záujemcovia môžu overiť, či sú pozitívni na SARS CoV-2 antigénovým testom výterom z prednej časti nosa a RT-PCR testom zo slín.

Obidva testy znamenajú koniec nepríjemnému testovaniu z nosohltana, sú oveľa príjemnejšie najmä pre deti, seniorov, citlivé osoby a ľudí s hendikepom. Benefitom v prípade pozitívneho výsledku PCR zo slín je informácia, či ide o britskú mutáciu koronavírusu.

Zdroj: AGEL SK

​​Centrálne laboratórium Skupiny AGEL na Slovensku bolo dovybavené prístrojovou technikou, ktorá umožňuje moderné vyšetrenie PCR metódou zo vzorky slín.

Odber vzoriek zo slín je aktuálne dostupný na 11 miestach SR:

- AGEL Clinic Bratislava
- Nemocnica AGEL Bánovce
- Nemocnica AGEL Zlaté Moravce
- Nemocnica AGEL Levice
- Nemocnica AGEL Komárno
- Nemocnica AGEL Zvolen
- Nemocnica AGEL Handlová
- Nemocnica AGEL Kežmarok
- Nemocnica AGEL Levoča
- Nemocnica AGEL Košice-Šaca
- Nemocnica AGEL Krompachy

"Nová metóda odberu vzorky zo slín a následné PCR vyšetrenie bola samozrejme klinicky validovaná v porovnaní s referenčnou metódou izolácie RNA a RT-PCR. Rozsiahle štúdie preukázali dokonca vyššiu citlivosť, ako u klasického nepríjemného výteru z nosohltana a hrdla. Rozdiely medzi metódami boli takmer výhradne vo vzorkách s Ct (vírusová nálož) nad 35. Metóda PCR vyšetrenia SARS CoV-2 zo slín je schválená pre klinické využitie, na našom pracovisku sme realizovali aj vlastnú internú validáciu,“ hovorí riaditeľka laboratórií AGELLAB Elena Gaboňová.

V skúšobnom testovaní boli pacientom paralelne odoberané vzorky slín ako aj výtery z nosohltana, ktoré boli zamerané na porovnávanie výsledkov a overenie spoľahlivosti vyšetrenia. "Po tomto testovaní a preukázaní spoľahlivosti môžeme túto neinvazívnu, šetrnú a oveľa príjemnejšiu metódu odberu vzorky ponúkať aj záujemcom – samoplatcom ako úplnú novinku na území SR,“ dodáva Gaboňová.

​Testovanie PCR zo slín je cenovo porovnateľné s klasickým PCR testom z výteru z nosohltana. Nová metóda odberu vzorky zo slín je pre pacientov výrazne príjemnejšia. Postačí, aby niekoľkokrát zakašlali do rúška, v ústach nazhromaždili väčšie množstvo slín, ktoré vypľujú do lievika. Ten je naskrutkovaný na skúmavke. Pred testovaním sa pacientom odporúča 10 minút nejesť, nepiť, nefajčiť, nežuť žuvačku, neumývať si zuby a nepoužívať zubnú vodu.

Nový druh PCR testu má aj ďalšie zásadné výhody

Je to stabilita vzorky v primárnej odberovej skúmavke a fakt, že v prípade pozitívneho výsledku je automaticky vzorka vyšetrená aj na prítomnosť britskej mutácie vírusu SARS-CoV-2. Predpokladáme v blízkej dobe aj doplnenie identifikácie juhoafrickej a brazílskej mutácie. Výsledok vyšetrenia pacient dostane do 24 hodín od doručenia vzorky do laboratória, a to formou mailu a SMS kódu na jeho otvorenie. Záujemcovia sa musia objednať na www.agellab.sk

Antigénové testy výterom z prednej časti nosa

Nový antigénový test rovnako znamená koniec nepríjemného testovania výterom z nosohltana. V tomto prípade stačí šetrný výter z prednej časti nosa. Test trvá pár sekúnd. Tyčinka na ster je kratšia, má jemnejšie štetinky a zasúva sa do nosa cca 2 až max. 4 cm, čo je výrazne menej ako pri klasickom antigénovom teste. 

Tyčinka vľavo je tenšia a má kratšie štetinky, tou sa realizuje výter z prednej časti nosa, tá vpravo je na klasický antigénový test:

Zdroj: AGEL SK

"Test je však rovnako spoľahlivý ako klasický antigénový, vzorka sa spracováva priamo v mobilnom odberovom mieste, do cca 15 minút má testovaný aj výsledok, ktorý mu povie, či je alebo nie je pozitívny na koronavírus,“ vysvetľuje riaditeľka laboratórií AGELLAB. Tým, že je test šetrnejší, môže byť riešením pre deti, seniorov, citlivých ľudí, alebo ľudí s hendikepom, ale samozrejme, absolvovať ho môžu všetci, ktorí majú záujem o šetrnejší odber. Na tento druh testu je potrebné sa vopred objednať na www. agellab.sk. 

Viac sa dozviete v rozhovore z Ranných novín TV JOJ: 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Odporúčame

TV Program

12:50 Ženích na odstrel
14:50 Prestreté
15:50 Bučkovci - Slnko, seno, dedina
14:05 Simpsonovci XXIV.
14:35 Simpsonovci XXVI.
15:05 Poklady z blšáku IX.
14:00 9-1-1: Texas
15:00 Hawaii 5.0 IX.
16:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas XII.
14:30 Zabi nudu! II.
14:40 Tashiho svet
14:50 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
13:05 Hluboká voda
14:55 Americká Miss India
16:45 Tanec s láskou