Ako zvládnuť mimoriadne "prázdniny"? Školská psychologička radí ako zvládnuť krízovú situáciu

Ako zvládnuť mimoriadne "prázdniny"? Školská psychologička radí ako zvládnuť krízovú situáciu

SLOVENSKO / Už je to takmer týždeň, čo majú školáci na celom Slovensku voľno. Podľa preventívnych opatrení by sa deti i rodičia mali správať. Ako im vyplniť čas, ako pokračovať vo vzdelávaní. Ako im vyplniť čas, ako pokračovať vo vzdelávaní, o tom nám povedala školská psychologička Gabriela Herényiová.

Školská psychologička nám dala rady, ako zvládať obdobie preventívnych opatrení s deťmi. Podľa  Gabriely Heréjyiovej je dôležité deťom tieto dni modelovať. "Je veľmi dôležité aby deti mali jasný režim. Aby to nebolo len o tom, že sú doma na prázdninách a nemusia nič robiť, ale práve by mali mať presný režim dňa, ktorý by mali modelovať rodičia."

Učitelia apelujú na vzdelávanie. Podľa psychologičky by bolo ideálne modelovanie každodenných situácií v škole.  Deti by mali robiť úlohy ráno: "Aby deti nespávali do neskorých hodín a aby čas využili na učenie. Je to pre rodičov veľmi ťažká úloha" dodáva.

Dodržiavanie správneho pomeru medzi voľnočasovými aktivitami a učením je ťažké deťom vysvetliť. Najdôležitejšie je ísť príkladom. Psychologička to považuje za veľkú skúšku rodičovských zručností. Jednou z ciest je dohodnúť si s deťmi spoločný program. 

Napriek tomu, že deti nechodia do školy, sa informácie o koronavíruse dostávajú aj k nim. "Skúsme deťom vysvetliť o čo ide, aké sú dôsledky toho, čo nás možno čaká. Ale hovorme im to tak aby sme ich nevystrašili a nešírili ďalšiu paniku. Skôr poďme príkladom toho, ako sa hygienicky správať."

Rodičia by mali regulovať aj voľnočasové aktivity. Deti by nemali vychádzať von a socializovať sa s ostatnými. Ako zabezpečiť to, aby sa deti nenudili? V tomto musia zapracovať obe strany a hladať spôsoby. Napríklad aj využitím vecí na ktoré ste doteraz nemali čas. Heréjyiová však varuje že je potrebné s deťmi sa rozprávať ale hlavne ich aj počúvať.

Zdroj: noviny.sk/

Odporúčame

TV Program

15:20 S pravdou von
16:45 Hoď svišťom
17:25 Noviny
15:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
16:35 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:35 9-1-1 II.
15:45 Stratené duše IV.
16:45 Stratené duše IV.
17:45 Súdna sieň
16:05 Jahôdka a jej kamaráti I.
16:35 Macko Uško
16:45 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
14:55 Tajemná zahrada
16:45 Asterix a tajemství kouzelného lektvaru
18:20 Pompeje