Klaksón vodič-predajca použiť nemôže, rozhlas áno

Klaksón vodič-predajca použiť nemôže, rozhlas áno

BRATISLAVA / V obľúbenej rubrike Ako to nespackať na vaše otázky odpovedá policajný viceprezident Ľubomír Ábel.

Vozidlo pojazdnej zmzlinárne pozná asi každý. Diváka zaujíma či nie je používanie zvukových zariadení prípadne klaksónu v rozpore s paragrafom o používaní zvukových výstražných znamení.

"Pokiaľ si vodič takto robí reklamu tým, že používa klaksón a vytrubuje, tak je to v rozpore so zákonom a je to skutočne priestupok. Pokiaľ ale používa na tieto účely rozhlasové zariadenie, napríklad na reklamu, nie je to porušenie ustanovení v zmysle uvedeného § 31," uzavrel Ábel.

Jazdí, nemá 18

Jedna z našich diváčok ešte nemá 18 rokov, no má už vodičský preukaz. Podľa zákona môže šoférovať v sprievode osoby, ktorá má vodičský preukaz desať rokov. Tínedžerku zaujíma, či môže šoférovať aj v sprievode dospelej osoby, ktorá však nemá žiadne skúsenosti, keďže takmer vôbec nejazdí. Radšej by teda za spolujazdca mala osobu, ktorá má preukaz len štyri roky, ale šoféruje denne. To zákon neumožňuje. 

"Právna úprava v tejto oblasti je dostatočná a náležitá. V praxi sa osvedčila veľmi dobre, a preto nevidíme dôvod ju akýmkoľvek spôsobom meniť," vysvetlil policajný viceprezident Ľubomír Ábel.

Najskôr v Nemecku

Vekovú hranicu na získanie vodičského oprávnenia z 18 na 17 rokov znížili najskôr v Nemecku. Po pozitívnych výsledkoch potom aj naše úrady prijali rovnaké pravidlo. Spolujazdec pritom nemá za úlohu učiť tohto vodiča jazdiť. Na to bol v autoškole.

"Predovšetkým aj na rozvoj schopností, správať sa disciplinovane a ohľaduplne voči ostatným účastníkom cestnej premávky," komentuje Ábel.

Diváčku zaujíma aj to, aká pokuta jej hrozí, ak by ju pri šoférovaní sprevádzala osoba, ktorá má vodičský preukaz iba štyri roky.

"Pokuta je veľmi vysoká za toto porušenie. Ide o priestupok spáchaný závažným spôsobom a pohybuje sa od 300 do 1300 eur a zákaz činnosti až do piatich rokov," dopĺňa Ábel.

Čo je to za auto?

Divák do redakcie televízie JOJ poslal fotografiu, z ktorej nie je jasné či sa jedná o policajné auto alebo polopolicajné. Auto síce nemá žiaden nápis, ale sfarbenie má charakteristické pre policajné vozidlo. O vysvetlenie požiadal viceprezidenta.

Zdroj: TV JOJ

"Vozidlo, ktoré je na fotografii, nie je vozidlo, ktoré by patrilo policajnému zboru, no dá sa veľmi ľahko vymeniť za vozidlo polície. Zákon hovorí, že vodič nesmie použiť na jazdu vozidlo, ktoré svojim farebným vyhotovením a označením sa dá zameniť za vozidlo polície," spresňuje Ábel. 

Dodáva: "Môže to byť aj vojenská polícia prípadne Zboru väzenskej a justičnej polície, obecnej polície, hasičského záchranného zboru a podobne. Vodičovi hrozí za toto pokuta do päťdesiat eur v blokovom konaní a v správnom konaní až do výšky 100 eur."

Pozor by si mali dávať ale právnické osoby a fyzické osoby podnikatelia. Ak totiž dovolia alebo prikážu použiť takého auto, hrozí im pokuta až do výšky 3500 eur.

Zdroj: noviny.sk/Pavol Janič

TV Program

20:25 ŠPORT
20:30 NAJLEPŠIE POČASIE
20:35 Coco
20:25 Nemilosrdní
22:30 Hranice
01:05 Tisíc dní s Annou
20:10 Columbo
22:05 Vražedné čísla V.
23:05 Paranormálne záhady V.
20:25 Krtko
20:30 Bob a Bobek králiky z klobúka
20:40 Volám sa Caillou V.
20:15 Černé zlato
22:30 Vzkaz v láhvi
00:20 Rodinná tajemství