Čo musia policajti urobiť predtým, ako vás zastavia

Čo musia policajti urobiť predtým, ako vás zastavia

BRATISLAVA / Akým spôsobom by mali policajti správne zastaviť vodiča počas jazdy cez deň a akým spôsobom v noci? Na túto otázku, ale aj ďalšie, ktoré ste poslali do rubriky Ako to nespackať, odpovie policajný viceprezident Ľubomír Ábel.

Podľa jedného z vodičov policajné majáky mnohokrát len zbytočne upútavajú pozornosť vodičov. "Polícia posilnila minulý týždeň počet policajných hliadok takmer o päťdesiat percent, čo predstavovalo za jeden operačný deň takmer 900 hliadok," upresnil Ábel. Podľa viceprezidenta mali byť policajti viditeľní schválne, aby pôsobili preventívne aj proti inej trestnej činnosti, ako sú drobné krádeže či krádeže vlámaním do motorových vozidiel. 

Iný vodič sa pýta policajného prezidenta, akým spôsobom by mali policajti správne zastaviť vodiča počas jazdy cez deň a akým spôsobom v noci? "Policajt môže z idúceho vozidla dávať znamenie kývaním ruky zvisle dolu, vysunutím zastavovacím terčom alebo rozsvietením nápisu STOP umiestneného na vozidle. Z idúceho vozidla možno pokyn na zastavenie zvýrazniť zvláštnym výstražným svetlom, prípadne aj zvukovým znamením. V prípade, že policajti idú za vami, musia dávať aj výstražné svetelné znamenie spolu so zvukom," vraví Ábel. 

Parkovanie policajtov

Môže dostať policajt ako verejný činiteľ pokutu za parkovanie na mieste, kde je to zakázané? "Takéto konanie policajta, ktoré naplnilo znaky priestupku, je možné riešiť ako disciplinárne previnenie podľa zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru," dopĺňa Ábel. 

V praxi to znamená, že policajtovi jeho nadriadení môže uložiť napríklad disciplinárne opatrenie, zníženie služobného platu  o pätnásť percent a to na dobu najviac troch mesiacov. Pri priestupkoch spáchaných napríklad závažným spôsobom taktiež aj zákaz činnosti viesť motorové vozidlo. 

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 Súdna sieň
05:10 Panelák
05:55 Súdna sieň
06:40 Súdna sieň
05:40 Panelák
06:25 Profesionáli VII.
07:00 Kutyil s.r.o. II.
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti II.
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
05:50 Ohňostroj lásky
07:25 Skleněný zámek
09:40 Pozlátko Hollywoodu