Čo musia policajti urobiť predtým, ako vás zastavia

Čo musia policajti urobiť predtým, ako vás zastavia

BRATISLAVA / Akým spôsobom by mali policajti správne zastaviť vodiča počas jazdy cez deň a akým spôsobom v noci? Na túto otázku, ale aj ďalšie, ktoré ste poslali do rubriky Ako to nespackať, odpovie policajný viceprezident Ľubomír Ábel.

Podľa jedného z vodičov policajné majáky mnohokrát len zbytočne upútavajú pozornosť vodičov. "Polícia posilnila minulý týždeň počet policajných hliadok takmer o päťdesiat percent, čo predstavovalo za jeden operačný deň takmer 900 hliadok," upresnil Ábel. Podľa viceprezidenta mali byť policajti viditeľní schválne, aby pôsobili preventívne aj proti inej trestnej činnosti, ako sú drobné krádeže či krádeže vlámaním do motorových vozidiel. 

Iný vodič sa pýta policajného prezidenta, akým spôsobom by mali policajti správne zastaviť vodiča počas jazdy cez deň a akým spôsobom v noci? "Policajt môže z idúceho vozidla dávať znamenie kývaním ruky zvisle dolu, vysunutím zastavovacím terčom alebo rozsvietením nápisu STOP umiestneného na vozidle. Z idúceho vozidla možno pokyn na zastavenie zvýrazniť zvláštnym výstražným svetlom, prípadne aj zvukovým znamením. V prípade, že policajti idú za vami, musia dávať aj výstražné svetelné znamenie spolu so zvukom," vraví Ábel. 

Parkovanie policajtov

Môže dostať policajt ako verejný činiteľ pokutu za parkovanie na mieste, kde je to zakázané? "Takéto konanie policajta, ktoré naplnilo znaky priestupku, je možné riešiť ako disciplinárne previnenie podľa zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru," dopĺňa Ábel. 

V praxi to znamená, že policajtovi jeho nadriadení môže uložiť napríklad disciplinárne opatrenie, zníženie služobného platu  o pätnásť percent a to na dobu najviac troch mesiacov. Pri priestupkoch spáchaných napríklad závažným spôsobom taktiež aj zákaz činnosti viesť motorové vozidlo. 

Zdroj: noviny.sk

TV Program

09:00 Súdna sieň
10:00 Súdna sieň
11:00 POLICAJTI V AKCII
09:05 Simpsonovci XXII.
09:30 Simpsonovci XXIII.
09:55 DVOJIČKY
08:25 POLICAJTI V AKCII
09:35 Prvé oddelenie II.
10:00 Prvé oddelenie II.
09:05 Pat a Mat
09:15 Medzi nami zvieratkami
09:20 Jojko záchranár
07:35 Čarodějovy hodiny
09:30 Americká Miss India
11:20 Mozek v plamenech