Jasno
23°
Bratislava
Jarmila
28.4.2024
Jozef, ktorý odpojil syna od prístrojov, je vo väzbe
Zdielať na
Krimi

Jozef, ktorý odpojil syna od prístrojov, je vo väzbe

POPRAD / Jozef z Popradu v sobotu odpojil svojho 24-ročného syna Dominika od prístrojov. Polícia začala vyšetrovanie. Jozef je stíhaný väzobne, potvrdil hovorca prešovských sudov Michal Drimák. Dôvodom je obava z úteku či pokračovania v trestnej činnosti.

"Vyšetrovateľ spracoval podnet na podanie návrhu na väzobné stíhanie," potvrdila prešovská krajská hovorkyňa Jana Migaľová.

Obvinený Jozef na otázky novinárov vôbec nereagoval. Čo sa v byte, v ktorom boli v čase udalosti len on so synom stalo, ukáže vyšetrovanie. V prípade dokázania viny, hrozí Jozefovi niekoľkoročný pobyt za mrežami. "Hrozí mu 20 až 25 rokov," dodala Migaľová.

Odpojil ho

Dominik bol napojený na prístroje, ktoré zabezpečovali jeho životné funkcie. V sobotu ho od nich odpojil jeho vlastný otec Jozef.

Dominikovi nepomohli už ani záchranári. "Záchranári, ktorí zasahovali na mieste, žiaľ už len skonštatovali, že 24 ročný muž nejaví známky života," potvrdil hovorca záchranárov Boris Chmel.

Mladík trpel poškodením mozgu. Nepretržite ležal, bol imobilný. 

Podľa polície Dominikovi otec odpojil vzduchovú ventiláciu. Mladík sa pre nedostatok kyslíka zadusil.

Jozef odpojil syna od ventilátora, je vo väzbe. Pozrite si reportáž:

Koniec trápenia

Rodina sa o Dominika starala celých 24 rokov. Dominik mal totiž poškodený mozog už od narodenia.

Napriek tomu, že Jozef nie je jediný otec, ktorý má postihnuté dieťa, väčšina rodičov neuvažuje o tom, že by ukončili trápenie svojho dieťaťa.

Riaditeľka hospicu Plamienok, ktorý sa stará o nevyliečiteľne choré deti, tvrdí, že sa s takým rozhodnutím rodiča ešte nestretla. "Nikdy sa mi to nestalo. Takmer v každom prípade dokážeme zmierniť utrpenie na prijateľnú úroveň. Zatiaľ som nezažila pocit, že eutanázia je jediné východisko," priznáva Mária Jasenková.

Vyslovené nahlas

Možno to niektorým rodičom na um aj zišlo, ale nahlas to nepovedali. Vždy sa ale nájdu výnimky. Takou je aj Gabika Pirošková, ktorej sa narodil syn Lukáš s poškodeným mozgovým kmeňom, rázštepom pery a podnebia. Chlapec nedokázal sám dýchať a nevedel prehĺtať. Napriek tomu ho lekári udržiavali pri živote tri a pol roka.

"Spontánne prestal dýchať a vždy ho odviezli na ARO a začali oživovať. Nie je práve to, čo robili lekári, proti Bohu? Každá matka, ktorá prežila pohľad do tváre svojho ťažko chorého dieťaťa, príde k myšlienke, ktorá môže byť pre iných strašidelná, ale pre takúto matku oslobodzujúca. Že jedinou cestou je milosrdná smrť," hovorí Pirošková.

Písomné prianie

Eutanázia v prípade detí je od minulého roka povolená v Belgicku. Na Slovensku nie je povolená pre nikoho. Jej vykonanie je trestné. Na Slovensku je možné odpojiť človeka od prístrojov až keď nastane mozgová smrť.

Zaváži písomná žiadosť človeka. Slovensko je totiž viazané Dohovorom o ľudských právach a biomedicíne, ktorý obsahuje článok o uplatnení si takéhoto priania.

"Najvyššiu právnu relevanciu má spísanie takéhoto priania v notárskej zápisnici. V takomto prípade je lekár povinný na takéto prianie pacienta prihliadnuť," hovorí právnička Dana Jelinková-Dudziková.

Eutanázia v Európe je zatiaľ povolená len vo Švajčiarsku, Holandsku či Luxembursku.

Eutanázia na Slovensku povolená nie je, pozrite si chat z Novín o 17tej:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy