Zatiahnuté
Bratislava
Ambróz
7.12.2023
Dopady koronakrízy: V mnohých prípadoch prišla finančná pomoc neskoro
Zdielať na

Dopady koronakrízy: V mnohých prípadoch prišla finančná pomoc neskoro

BRATISLAVA / Pandemická situácia sa na Slovensku v uplynulých týždňoch výrazne zlepšuje. To isté sa už, žiaľ, nedá povedať o ekonomickej situácii mnohých rodín. Najväčšie škody napáchala koronakríza najmä tým s nízkymi príjmami, ktorí zostali odkázaní na pomoc štátu. Aj o ňu by však mohli prísť, keďže od prvého júla bude naviazaná na covid automat.

Kto nemal na začiatku koronakrízy zarobené, dnes môže sotva vyskakovať od radosti. Týka sa to najmä sociálne najslabších, ktorým nezostáva nič iné, iba žiť z ruky do úst. Problém prežiť od výplaty k výplate malo už pred pandémiou 40 % Slovákov s nízkym príjmom a ďalší k nim pribudli už v prvých mesiacoch krízy.

"Hovoríme o troch štvrtinách populácie nízkopríjmových rodín, ktoré doplatili veľmi vážnym spôsobom na pandémiu, na zatvorenie prevádzok, na nemožnosť vykonávania práce," upresnila sociologička a bývalá premiérka Iveta Radičová. "Často ide o ľudí, ktorí pracujú v reštauráciách alebo v ubytovacích zariadeniach a práve tieto sektory boli počas pandémie najviac postihnuté," konštatovala analytička Eva Sadovská z Wood & Company. 

Tŕň z päty im nevytrhla ani štátna pomoc. "Je piata najnižšia, podľa Medzinárodného menového fondu zo všetkých krajín a ona vážne bola nízka," informovala Iveta Radičová. V mnohých prípadoch prišla až takpovediac po funuse. Rôzne druhy pomoci však postupne budú zanikať, čo najviac pocítia práve nízkopríjmové skupiny. "My sme naozaj tých ľudí dusili počas pandémie a teraz, keď sa konečne idú nadýchnuť, tak im ideme uzavrieť ten kohútik pomoci. Toto je úplne opačný postup, akým by to vláda mala robiť," vyjadril sa poslanec Erik Tomáš. Rezort práce oponuje, že urobil všetko, čo bolo v jeho silách a pre sociálne slabšie rodiny chystá finančnú injekciu. "Dofinancovanie formou jednorazového príspevku je reálne a aj v novelizovanom rozpočte máme na to urobenú rezervu," reagoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny, Milan Krajniak.

Rodiny s čistým príjmom do 1 470 eur by tak začiatkom jesene mohli dostať jednorazový prídavok 200 eur na dieťa. Či to pomôže vyriešiť ich problém je však otázne. "Na Slovensku máme až vyše 150 tisíc zamestnancov, ktorí zarábajú menej ako 600 eur v hrubom," uviedla analytička Eva Sadovská. 
"Štát, ako správca sociálneho systému, si vyberá tú najjednoduchšiu cestu. Podporuje zamestnancov v existujúcich firmách väčšími sumami, na rozdiel od toho, aby sa zameral na ľudí, ktorí žijú v regiónoch a prišli o možnosť príjmu," doplnil analytik INESS, Radovan Ďurana. Aj preto je dôležité prísť s novými schémami a zamerať sa predovšetkým na regióny. "Podporiť mladých ľudí, podporiť startupy, podporiť malé inovačné firmy, vytvoriť národný projekt startupov a inovácií najmä v regiónoch," vyjadril sa bývalá premiérka Iveta Radičová. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy