COVID AUTOMAT: Oddnes je v zelenej farbe 17 okresov, pozrite sa čo môžete robiť vo svojom okrese

COVID AUTOMAT: Oddnes je v zelenej farbe 17 okresov, pozrite sa čo môžete robiť vo svojom okrese

BRATISLAVA / Okresov, v ktorých sa zmiernia opatrenia, opäť pribudne. Stane sa tak od pondelka 21. júna. Slovensko bude mať už len jeden okres červený a jeden ružový.

Koronavírus je v našej krajine na ústupe. Svedčí o tom aj nové uznesenie vlády SR, ktoré rozdeľuje okresy podľa aktuálnej rizikovosti s ohľadom na šírenie ochorenia COVID-19. Novú mapu COVID automatu schválila vláda, platiť začne od 21.júna s výnimkou Trenčína. Pre tento okres bude platí prvý stupeň ostražitosti, teda žltá farba, už od štvrtka 17. júna. Od pondelka 21. júna bude už len jeden červený a jeden ružový okres. Oranžovú farbu bude mať 15 okresov a žltú farbu 44 okresov. Do zelenej farby sa zaradí 17 okresov Slovenska.

 • V druhom stupni varovania, teda červenej farbe okres Myjava.
 • V prvom stupni varovania, ku ktorému je priradená ružová farba okres Kysucké Nové Mesto.
 • Do druhého stupňa ostražitosti, do oranžovej farby, sú zaradené okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Štiavnica, Čadca, Gelnica, Humenné, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Ružomberok, Senica, Skalica, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trnava a Vranov nad Topľou.
 • V prvom stupni ostražitosti a zároveň žltej farbe, sú okresy Bardejov, Bratislava I.-V., Bytča, Detva, Dolný Kubín, Galanta, Hlohovec, Ilava, Košice I.-IV., Košice - okolie, Krupina, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Senec, Snina, Trebišov, Tvrdošín, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen.
 • Do monitoringu, čo znamená zelenej farby, sú zaradené okresy Banská Bystrica, Brezno, Dunajská Streda, Kežmarok, Komárno, Nitra, Poltár, Púchov, Sabinov, Šaľa, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Turčianske Teplice, Veľký Krtíš a Zlaté Moravce.

Do zoznamu zelených krajín pribudlo Severné Macedónsko

Do zoznamu zelených krajín pribudlo aj Severné Macedónsko. Vyplýva to z aktualizácie cestovateľského semaforu, ktorú schválila vláda. Semafor hodnotí bezpečnosť krajín vzhľadom na ich aktuálnu epidemickú situáciu. Aktualizovaná podoba semaforu vstupuje do platnosti v pondelok, 21. júna.

Na zozname zelených: Andorra, Austrália, Belgicko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česko, Čínska ľudová republika, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Grónsko, Holandsko, Hong Kong, Írsko, Island, Izrael, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Macau, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, San Maríno, Severné Macedónsko, Singapur, Slovinsko, Svätá stolica (Vatikán), Španielsko, Švajčiarska konfederácia, Švédsko, Taiwan a Taliansko.

Na zozname červených krajín zostávajú Albánsko, Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Čierna hora, Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kosovo, Kuba, Libanon, Moldavsko, Portoriko, Ruská federácia, Srbsko, Spojené štáty americké, Tunisko, Turecko a Ukrajina.

Krajiny, ktoré neboli zaradené do zoznamu zelených alebo červených krajín automaticky patria do zoznamu čiernych krajín. Do zoznamu čiernych krajín pribudne napríklad Portugalsko. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) po rokovaní vlády povedal, že vo štvrtok 17. júna zasadne ústredný krízový štáb. „Urobíme všetky kroky k tomu, aby ľudia, ktorí sa budú vracať z takýchto rizikových krajín, neprišli len tak," vyjadril sa Mikulec.

Zelená farba alebo monitoring

Zelená farba alebo monitoring je v škále Covid automatu najlepšou. V tejto farbe už je väčšia časť aktivít a prevádzok bez obmedzení. 
Tieto obmedzenia ostávajú v platnosti aj v zelenom okrese:
 • Rúško v interiéri v spoločných priestoroch a na hromadných podujatiach aj v exteriéri
 • Hromadné podujatia: Na státie max 50% kapacity, na sedenie v interiéri aj exteriéri 75% do 1000 osôb v exteriéri, do 500 v interiéri
 • Svadby, kary, oslavy, večierky: Kapacita podľa podmienok pre HP resp. podľa príslušného semaforu
 • Na státie max. 50% kapacity, na sedenie v interiéri aj exteriéri 75% do 1000 osôb v exteriéri, do 500 v interiéri, bližšie informácie podľa semaforu
  pre cirkvi (duchovnú a pastoračnú službu)
 • Fitness prevádzky: Max. 50 osôb alebo min. 15 m2 / osobu
 • Wellness, aquapark a kúpele (nie zo zdravotných indikácii): Max. 50% kapacity na 1 sektor, resp. max. počet osôb do 1000

Viac informácii o vašom okrese v Covid automate nájdete TU.

Zlepšovanie epidemickej situácie na Slovensku pokračuje

Zlepšovanie epidemickej situácie pokračuje, tempo poklesu sa však mierne spomalilo. Pokles v pravidelne sledovaných ukazovateľoch pokračuje podobným tempom aj v okolitých krajinách. Znepokojujúca je však situácia vo Veľkej Británii, kde nabral dominanciu indický variant koronavírusu. Ten postupne preniká aj do kontinentálnej Európy, aktuálne s najväčším zastúpením v Portugalsku. Na tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii to uviedol riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík.

Hospitalizovaných je už menej ako 250 pacientov, umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje menej ako 25 osôb. Na Slovensku boli už podané viac ako tri milióny dávok vakcín. Plne zaočkovaných je už 22 % populácie a tretina obyvateľstva má už ochranu v podobe prvej dávky vakcíny. Úroveň zaočkovanosti je v jednotlivých vekových skupinách rôznorodá, najnižšia je zatiaľ u detí. Aspoň prvou dávkou je zaočkovaných viac ako 65 % sedemdesiatnikov. Rozdiely v zaočkovanosti sú v jednotlivých okresoch podľa Mišíka veľmi výrazné. Zaočkovanosť prvou dávkou dosahuje od 21 % do 52 %, pri druhej dávke je ochrana na úrovni od 14 % do 32 %.

Aktuálne čaká na pridelenie termínu očkovania viac ako 70-tisíc osôb. Rovnako ako miera zaočkovanosti, aj záujem o vakcínu je v jednotlivých regiónoch rozdielny. „Vyprázdňovanie čakárne sa o niečo spomalilo, prichádza totiž na rad množstvo ľudí na druhé dávky vakcín,“ dodal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz.

Lengvarský si myslí, že máme dostatok kompetentných orgánov, ktoré by mali pandémiu riešiť. Funkciu splnomocnenca však nevylučuje. „Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať. Ten človek musí dostať nejaké špeciálne právomoci - a to je legislatívny proces,“ povedal po rokovaní vlády.

Registrácia na Sputnika V sa skončí 30. júna

Registrácia na ruskú vakcínu Sputnik V sa skončí 30. júna. Po rokovaní vlády o tom informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ako doplnil, vláda už neformálne súhlasila s tým, že zvyšné dávky bude môcť štát darovať či predať. Predbežný záujem prejavili podľa ministra krajiny západného Balkánu. Kabinet by mal tento návrh schváliť budúci týždeň.

Vláda už diskutovala o hmotnom odmeňovaní zaočkovaných

Vláda v stredu už diskutovala o hmotnom odmeňovaní zaočkovaných. Potvrdil to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „Je možné, že bude istá forma finančného príspevku alebo lotérie pre zaočkovaných,“ dodal. V prípade finančného príspevku by podľa neho šlo o plošné odmeňovanie pre všetkých, ktorí sa nechali zaočkovať.

Ruší sa povinnosť nosenia rúšok na kúpaliskách

Na kúpaliskách nebude od štvrtka 17. júna povinné nosenie rúška. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) Daša Račková. Ako vysvetlia, doteraz to bolo potrebné vo vybraných situáciách, a to v závislosti od farby okresu či povahy priestoru. Podľa novej vyhlášky rúško nemusia mať návštevníci ani v interiéri či exteriéri prírodných a umelých kúpalísk, akvaparkov a wellness. ÚVZ SR však odporúča prekrytie horných dýchacích ciest na miestach, kde sa zhromažďuje väčšie množstvo ľudí, napríklad pri vstupe, v radách na občerstvenie či v priestoroch hygienických zariadení.

Podľa COVID automatu je kapacita kúpalísk v bordovom okrese šesť návštevníkov a v červenom a ružovom okrese desať zákazníkov. Ak je kúpalisko v oranžovom okrese môže zaplniť najviac 30 percent svojej kapacity a ak v žltom, tak 50 percent kapacity kúpaliska. V zelenej fáze kapacitné obmedzenia pre kúpaliska nie sú. Akvaparky sú narozdiel od kúpalísk zatvorené nielen v čiernych okresoch, ale aj v bordových a červených. V ružových okresoch sa akvaparkom povoľuje jedna osoba na 15 m2 , no najviac desať návštevníkov. V okrese s oranžovou farbou môže akvapark zaplniť najviac 30 percent kapacity sektora alebo maximálne 500 návštevníkov. Pre okresy so žltou farbou platí, že zaplnených môže byť 50 percent kapacity alebo maximálne 500 návštevníkov. Aj okresy v monitoringu, teda v zelenej fáze, môžu mať zaplnených najviac 50 percent kapacity sektora alebo maximálne tisíc návštevníkov.

V akvaparkoch tiež platí, že do interiérových prevádzok akvaparkov je vstup pre osoby staršie ako desať rokov možný len s negatívnym výsledkom testu. Preukázať sa môžu výsledkom antigénového testu nie starším ako 24 hodín alebo výsledkom RT-PCR či LAMP testu nie starším ako 72 hodín. Ako uviedlo ÚVZ SR, test je možné nahradiť aj potvrdením o zaočkovaní, no od prvej dávky musí uplynúť 21 dní. Návštevníci sa môžu preukázať aj potvrdením o prekonaní ochorenia, ktoré nie je staršie ako 180 dní.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Odporúčame

TV Program

17:30 Noviny
18:00 Prestreté
19:00 Krimi
16:40 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:45 Prvé oddelenie
18:15 Prvé oddelenie
16:45 Ochrancovia
17:55 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
17:35 Knihy od Stonožky
17:45 Šeherezáda – nevypovedané príbehy
18:15 Petronela Jabĺčková
16:25 Cirkus
18:15 Velký draft
20:15 Domino