Skoro jasno
26°
Bratislava
Petra, Peter, Pavol
29.6.2022
Čoraz viac Slovákov sa ocitá na hranici chudoby, v rámci EÚ sme sa zaradili medzi najhorších
Zdielať na

Čoraz viac Slovákov sa ocitá na hranici chudoby, v rámci EÚ sme sa zaradili medzi najhorších

BRATISLAVA / V dôsledku pandémie rastie počet nezamestnaných, a tým aj množstvo domácností, ktoré sa ocitli na hranici chudoby. Ich situácia sa zhoršila natoľko, že prestali platiť účty za energie. Za posledné štyri roky sa počet neplatičov takmer zdvojnásobil a v zimných mesiacoch zostali bez tepla. V rámci Európskej únie sme sa tak, podľa Eurostatu, zaradili medzi najhorších.

Mať doma v zime príjemne teplo sa stáva luxus pre stále viac Slovákov. Koronakríza totiž mnohých pripravila o príjmy, a teda aj schopnosť splácať faktúry. Ich počet stúpol najrýchlejšie od finančnej krízy spred desiatich rokov.

"Viacero ľudí spadlo do toho, že si nemôžu dovoliť platiť faktúry za elektrinu, je to takmer 8 % domácností, čo je približne 400 tisíc ľudí,“ konštatovala ekonomická analytička Lenka Buchláková. Mnohí aj preto hľadajú lacnejšie alternatívy, ktoré by mohli nahradiť elektrinu a plyn. 
"V posledných mesiacoch nás ľudia stále viac kontaktujú s otázkou ako ušetriť na kúrení," povedal manažér stavebnej firmy Ján Baťka. Pandémia zasiahla aj obyvateľov na Gemeri a ešte viac podlomila kolená ľuďom na hranici chudoby. Jakub je čerstvým absolventom vysokej školy, v dôsledku pandémie prišiel o zamestnanie a lokálne brigády či stála práca sú v nedohľadne. Odkázaný je na pomoc svojich blízkych. "Je momentálne veľký problém, mal som aj väčšie plány a momentálne sa musím spoliehať na pomoc rodičov, kamarátov a známych, takže uvidím, čo bude,“ priznal Jakub. Na Slovensku je hranica chudoby určená na 373 eur v hrubom na jedného člena domácnosti. Najväčšiu časť z toho pohltia práve náklady na bývanie. Strata zamestnania, prípadne neschopnosť podnikať tak rozširujú zástup ľudí bez príjmov. "Radia sa do úrovne materiálnej deprivácie a nemôžu si dovoliť kúpiť ani práčku, televízor a mobil,“ povedala Lenka Buchláková. Napriek tomu, že stále viac ľudí sa dostáva do finančných problémov, odpojenie od plynu alebo elektriny je až posledné štádium. Dôležité je s poskytovateľmi energií komunikovať. "Každú takúto situáciu musíme skonzultovať individuálne a nájsť optimálne riešenie,“ reagovala hovorkyňa západoslovenských elektrární, Michaela Dobošová.

Súvisiace články

Najčítanejšie