Koronavírus, ktorý momentálne dominuje, je nákazlivejší ako pôvodný. Vyplýva to zo štúdie vedcov
Koronavírus, ktorý momentálne dominuje, je nákazlivejší ako pôvodný. Vyplýva to zo štúdie vedcov
Koronavírus, ako iné vírusy, neustále prechádza mutáciou. Potom čo sa SARS-CoV-2 rozšíril z Číny do Európy, sa tu stala dominantá jedna z jeho variantov. Vedci ju označili ako D614G. Tá má voči originálnej nákaze malú odlišnosť v DNA práve v mieste, ktoré ovplyvňuje schopnosť vírusu prenikať do ľudských buniek.
Vedci sledujú genetické mutácie koronavírusu po celom svete, zaznamenávajú ich genóm a zdieľajú ich v databáze GISAID. Tá momentálne eviduje asi 58tisíc rôznych génových sekvencii SARS-CoV-2. Výskumníci z univerzít v Sheffielde a Dukeovey univerzity spoločne s pracovníkmi z laboratória v Los Alamos v apríli prišli na to, že D614G dominuje a s istým znepokojením si potom uvedomili, že jej konkrétne mutácie ju zrejme činia viac prenositelnou medzi ľuďmi. Svoje zistenia museli dôkladne overiť.
Analyzovali preto údaje od 999 pacientov hospitalizovaných v Británii kvôli Covid-19. Zistili, že ľudia nakazení týmto druhom majú v sebe viac vírusových častíc. To sa ale nijak neodrážalo na vážnostiach ich ochorenia, čo bolo pre vedcov povzbudivé. Experimenty v laboratóriách potom ukázali, že D614G preniká do ľudských buniek s 3-6 krát väčšou účinnosťou, než pôvodná verzia koronavírusu.
Vedci ale upozorňujú, že nálezy z laboratória ešte nemusia verne replikovať správanie sa vírusu v reálnom svete a jeho šírenie medzi populáciou. Z prísne vedeckého hľadiska tak potom môžeme povedať, že D614G je nákazlivejšia, ale to nutne neznamená, že sa medzi ľuďmi skutočne viac šíri.
"Je to zaujímavý objav, ktorý sa možno týka miliónov ľudí. Ale u nich zatiaľ nepoznáme konečný dopad. Objavili sme tento vírus pred pol rokom a mnoho vecí o ňom zase zistíme v nasledujúcich mesiacoch," poznamenal Nathan Grubaugh z Yaleovy univerzity.
Zdroj: noviny.sk/ČTK