Koronavírus a pôrody. Lekári posielajú mamičkám predčasniatok videá a fotky

Koronavírus a pôrody. Lekári posielajú mamičkám predčasniatok videá a fotky

BRATISLAVA / Mnohé čerstvé mamičky kvôli aktuálnym opatreniam v nemocniciach nemohli mať pri pôrode otca a ten svoje dieťa videl naživo až pri prepúšťaní z pôrodnice. Momentálne je len na nemocniciach, či prítomnosť otca pri pôrode povolia. Svoje nedonosené deti nemôžu teraz vidieť ani mnohí rodičia. Lekári a sestry týmto rodičom posielajú aspoň fotky a videá detí.

Mamička troch detí, Magdaléna, svoje deti môže momentálne vidieť len na videách a fotkách. Aj na oddelení, kde sú nedonoseniatka, totiž platí zákaz návštev a mamičky deti môžu navštevovať iba kým sú v nemocnici sami hospitalizované. "Vtedy, keď prišli prísne opatrenia, som cítila, že svoje dieťa nepodporím, že sa mu bude bojovať ťažko. Bolo mi z toho nanič," hovorí Magdaléna.

Aby lekári neohrozili zraniteľné deti, nemôžu zákaz zrušiť, no rozhodli sa urobiť ľudský krok. Spolu so sestrami pre rodičov deti fotia. "Píšeme im informácie o dieťati, ako sa správa, ako papá. Je to veľmi potrebné, aby sme podporili rodiny, aby sa vytváral aspoň na diaľku kontakt," vysvetlila Ľubica Pejhovská, primárka na novorodeneckej klinike M. Rusnáka SZU a UNB.

Náročné to majú aj mnohé rodičky. Mesiace sa pripravovali na pôrod s predstavou, že pri pôrode bude ich partner. Nakoniec sa museli v krátkom čase vysporiadať s tým, že pre opatrenia v tej ich nemocnici bude všetko inak. Ostatným mamičkám ale odkázali, že je to len o nastavení sa a dá sa to zvládnuť. Oteckovia ale nevideli prvé zaplakanie dieťaťa a naživo videli svoje deti až o niekoľko dní pri odchode z pôrodnice.

Hlavný odborník pre pôrodníctvo tvrdí, že hoci prítomnosť otca pri pôrode je bezpochýb prínosná, v tejto situácii majú nemocnice rozličné podmienky a rozhodujú sa samé. "My sme žiadne usmernenie alebo odporúčanie nevydávali, pretože sme toho názoru, že každá nemocnica má svoje individuálne podmienky," povedal hlavný odborník MZ pre gynekológiu a pôrodníctvo Miroslav Borovský.

Napríklad v Univerzitnej nemocnici v Bratislave sa rozhodli na základe niektorých skúseností zo zahraničia, že momentálne otec pri pôrode byť nemôže. Ale Trenčín, kde tiež hovoria o konzultácii aj so zahraničím, je jeden z príkladov, kde to možné je aj v tomto období. Otec však vyplňuje detailný dotazník vrátane anamnézy.

Zdroj: noviny.sk

TV Program

13:50 Vodný svet
16:30 Diabol nosí Pradu
19:00 Krimi
14:35 Návrat do budúcnosti 3
17:00 VÍKENDOVÁ VÝHRA
17:25 Áno, šéfe USA II.
14:40 INKOGNITO
15:40 INKOGNITO
16:45 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
14:40 Tashiho svet
14:50 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
15:05 Ruby z dúhy I.
12:55 Tajemství úspěchu
14:55 Vzpomínky na Manhattan
16:40 Dvě svatby