Päť osád v karanténe. O poriadok, potraviny a zdravotnú starostlivosť sa budú starať vojaci a polícia

Päť osád v karanténe. O poriadok, potraviny a zdravotnú starostlivosť sa budú starať vojaci a polícia

KROMPACHY / Vláda sa rozhodla v súvislosti so zastavením šírenia koronavírusu uzavrieť päť osád v okrese Spišská Nová Ves. Na brífingu po zasadnutí krízového štábu v Krompachoch o tom informovali predseda vlády Igor Matovič a hlavný hygienik Ján Mikas.

"Rozhodli sme sa, že uzavrieme určité osady," uviedol hlavný hygienik Ján Mikas. 

"Týka sa to mesta Krompachy, konkrétne sú tu tri lokality, v ktorých sú pozitívne testovaní a potom sa to týka dvoch blízkych obcí Bystrany a Žehra. Čiže päť lokalít, kde sú pozitívne testovaní ľudia na ochorenie COVID-19,“ uviedol predseda vlády Igor Matovič. O verejný poriadok sa budú starať vojaci a policajti, ktorí ľuďom zabezpečia potraviny aj zdravotnú starostlivosť. "Chceme to dostať pod kontrolu. Nie sú to žiadne špeciálne opatrenia, ktoré sme teraz vymysleli v Krompachoch. Toto sú postupy epidemiológov po celom svete," dodal Matovič. 

Ako ďalej informoval Ján Mikas, zvažovali aj možnosť dávať do karantény len osoby, u ktorých sa potvrdil tento vírus, avšak po zvážení miestnych podmienok a zvyklostí sa rozhodli pre uzatvorenie osád. "Budeme ďalej monitorovať epidemiologickú situáciu a v prípade, že by sa zhoršil stav niekoho z týchto osád, potom sa samozrejme zabezpečí adekvátna zdravotná starostlivosť,“ dodal Mikas.

S testovaním v marginalizovaných rómskych komunitách začali v piatok 3. apríla v obci Jarovnice v okrese Sabinov. Testovanie zabezpečujú Ozbrojené sily (OS) SR v spolupráci so štátnou príspevkovou organizáciou ministerstva zdravotníctva Zdravé regióny. Zatiaľ otestovali 33 osád, na čom pracovali štyri odberové tímy. Zostáva ešte viac ako tisíc osád. V osadách testovali len tých ľudí, ktorí prišli zo zahraničia.

Na Slovensku v utorok pribudlo 101 potvrdených prípadov koronavírusu, pričom v laboratóriách otestovali 2 042 vzoriek.

Osady sú pod kontrolou

Od štvrtkovej polnoci teda policajné hliadky strážia vstupy do troch osád v Krompachoch, jednej v Bystranoch, jednej v Žehre a dozerajú aj na okolie. Sú rozmiestnení tak, aby mali na očiach celú osadu. Od rána zatiaľ žiadne problémy s tamojšími obyvateľmi nemali.

V komunitách prebieha klasický život. Ak by však niekto chcel z osady odísť, nedovolia mu to a rovnako keď do nej niekto vojde, už tam musí zostať. Výnimku majú iba záchranné zložky. Čaká sa na príchod armády, ktorá by mala policajtom pomôcť pri strážení.

Zdroj: noviny.sk, SITA

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
09:35 Súdna sieň
06:20 POLICAJTI V AKCII
07:30 Panelák VII.
08:40 Simpsonovci XXIII.
06:40 Dovidenia, stará mama! II.
07:30 POLICAJTI V AKCII
08:25 POLICAJTI V AKCII
06:40 Tashiho svet
06:55 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
07:10 Požiarnik Sam IX.
05:40 Tajemství úspěchu
07:40 Psí poslání
09:35 Hluboká voda