Zahraniční lekári ponúkajú Slovensku zadarmo pomoc. Na ich ponuku nikto nereagoval

Zahraniční lekári ponúkajú Slovensku zadarmo pomoc. Na ich ponuku nikto nereagoval

BRATISLAVA / Chcú pomáhať Slovensku no nikto na ich ponuku nereaguje. Hovoríme o desiatkach zahraničných lekárov, ktorí tu žijú a v čase koronakrízy, chcú využiť svoje vedomosti a pomôcť zdravotníctvu. Navyše úplne zadarmo. Slovenský minister zdravotníctva ale zatiaľ na ich ponuku nereagoval.

"Chcú to robiť zadarmo. Naozaj chcú pomôcť Slovensku tak, že odovzdajú svoje skúsenosti," vraví Alona Kurotová z Medzinárodnej asociácie lekárov na Slovensku. 

Na Slovensku žijú desiatky doktorov zo zahraničia, ktorí z rôznych dôvodov nevykonávajú svoju lekársku prax. Niektorí čakajú napríklad na uznanie dokladov, iný na odborné skúšky. "Sú medzi nimi sestry, detskí lekári, anesteziológovia, všeobecní lekári, sú tam aj chirurgovia. Takže všetko sú odborníci, ktorí by vedeli pomôcť," vraví Kurotová. 

Medzi nimi je aj lekár pôvodom z Taďzekistanu. Posledné skúšky mal absolvovať v marci, no pre koronavírus mu ich zatiaľ odložili. Aj keď je jeho špecializáciou chirurgia, je mu jedno, na čo by ho v čase koronakrízy v zdravotníctve využili.

"Nevidím problém robiť hocičo. Akože skúsenosti určite v určitých odvetviach mám, takže nebojím sa ničoho," vraví Manučechr Burchanov. Ďalšou z desiatok dobrovoľníkov je aj vyštudovaná pediatrička Viktoriya Dmytruk, ktorá je zároveň aj odborníčka na infekčné choroby. Vo svojej rodnej Ukrajine pomáhala v 2003 bojovať s pandémiou SARS. "Považujem za svoju občiansku zodpovednosť aj zodpovednosť lekára, aby som ponúkla svoju pomoc a skúsenosti," tvrdí. 

Slovenský minister zdravotníctva zatiaľ na ponuku nereagoval. "Netreba myslieť len na rúška a ventilátory, ale aj na nedostatok personálu. List sme poslali 23.marca, dnes je 9.apríla a žiadnu odpoveď sme zatiaľ nedostali," hovorí Kurotová. 

Ministerstvo sa síce pre TV JOJ vyjadrilo, no zatiaľ nie je isté, že zahraničných zdravotníkov v našom zdravotníctve počas pandémie aj využijeme. "Ministerstvo zdravotníctva pozitívne vníma iniciatívu zahraničných lekárov a odborníkov v zdravotníctve zapojiť sa do činnosti v rámci slovenského zdravotníctva. Uvedomujúc si závažnosť aktuálnej situácie, budeme v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR hľadať riešenia - ako počas núdzového stavu aspoň čiastočne umožniť zahraničným lekárom na území Slovenska legálne pomôcť slovenskému zdravotníctvu, tak aby nedošlo k porušeniu práva Európskej únie," hovorí hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. 

V susednej ČR to napríklad urobili tak, že ministerstvo zdravotníctva zahraničným lekárom povolilo prácu v nemocniciach aj bez aprobačných skúšok avšak toto povolenie sa vzťahuje len na obdobie núdzového stavu + 3 mesiace po jeho skončení. Aj samotní lekári a nemocnice by pritom akúkoľvek pomocnú ruku, navyše so zdravotníckym vzdelaním rozhodne uvítali.

"Za Asociáciu súkromných lekárov, ktorá opakovane prezentuje, že máme nedostatok lekárov si myslím, že túto ponuku určite treba prijať," hovorí Marián Šóth, prezident asociácie. 

"Ide o zdravotníckych pracovníkov a tak ako v Českej republike, kde k tomu pristúpili, tak aj my si myslíme, že by to bolo vhodné," pridáva sa Marián Petko, prezident Asociácie nemocníc. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:45 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Prvé oddelenie II.
05:20 Súdna sieň
06:10 Dr. LUDSKY
07:30 Panelák VII.
05:35 Profesionáli VIII.
06:05 Prvé oddelenie II.
06:25 Prvé oddelenie II.
06:00 Rozprávanie o víle Amálke
06:05 Bob staviteľ
06:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
05:25 Z ulice na green
07:10 Kapitán Trueno a Svatý Grál
09:15 Království surikat: Příběh začíná