Ospravedlňujeme sa návštevníkom našich stránok za obmedzenú prevádzku spôsobenú technickými problémami. Na ich odstránení intezívne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Pozor na oči! Pri klamstve ľahko zradia... Takto!

28.08.2012 06:30 | Oči sú bránou do našej duše, naším zrkadlom, no môžu nás aj zradiť. Pri klamaní totiž zreničky menia svoju veľkosť, čo môže neraz pomôcť vyšetrovateľom pri odhaľovaní závažných činov...

Určite ste sa niekedy pristihli pri tom, že ak na niečo spomínate, začne sa meniť výraz vašej tváre bez toho, aby ste si to uvedomili a odrazu sa len tak usmievate, alebo naopak, mračíte. A to isté robia aj vaše oči.

Naše oči žijú svoj život

Napriek tomu, že si to neuvedomujeme, pri spomienkach na dobré, alebo zlé zážitky sa naše zrenice menia bez toho, aby sme tento proces vedeli ovplyvniť. Srdce totiž nie je jediné miesto, ktoré reaguje na emócie, ďalším je napríklad zrenička.

V podstate je to o tom, že ak niečo prežívate, zrenička reaguje jednotlivými zmenami.

Skúsení pozorovatelia si zmeny vo vašom oku všimnú. Nie je to pravidlom, ale vo väčšine prípadov sa dobré zážitky spájajú s veľkými a tie nepríjemné s malými zreničkami.

Strach má veľké oči

Pri strachu, možno práve z vyslovenia nepravdy, však intuitívne naše oko absorbuje čo najviac informácii,  napríklad rovnako ako v tme. Aj pre to sa hovorí, strach má veľké oči. Relatívne veľké percento ľudí má však každú zrenicu inú.

Strach, či snaha o niečom presvedčiť sa teda ukáže veľmi jednoducho. Fyziologické zmeny v oku sa totiž dostavia na základe pocitov, ktoré v danej chvíli prežívame.

Zmenšovanie a zväčšovanie zreničiek je proces, ktorý neovplyvní ani ten najlepší klamár. Aj pre to je tato metóda nápomocná a využívajú ju mnohí školení vyšetrovatelia. V podstate je to bežná súčasť v pozorovaní pri výsluchoch.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Autor: Alexandra Orviská , Magdaléna Ivanová

Zdroj: noviny.sk

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt