Vedci skúmali úzkostné stavy spojené s opicou

Vedci skúmali úzkostné stavy spojené s opicou Zdroj: noviny.sk
LONDÝN / Niektoré príznaky opice sa liečia ľahšie ako iné. Cítite sa dehydrovaní? Skúste doplniť elektrolyty. Ste ochabnuti? Potom by mohlo pomôcť cvičenie. Ale pre niektorých je najviac zničujúca emočná časť opice na ktorú máme oveľa menej prostriedkov domácej liečby.

Nedávna štúdia, ktorú zverejnil odborný časopis Personality and Individual Differences, sa zamerala na to, pre aký druh človeka má tento druh úzkostného stavu pravdepodobne najhoršie následky.

Emočné následky opice zhŕňa anglický termín "hangxiety" zložený zo slov "hangover" - opica a "anxiety" - úzkosť. Spadajú pod neho rôzne nepríjemné pocity, ktoré sa naháňajú v mozgu sužovanom opicou. A ak ste ich niekedy zažili, potom budete vedieť, o čom je reč, hneď ako si prečítate tieto slová.

Môže ísť napríklad o naliehavo sa opakujúce otázky: "Čo som robil minulú noc?", ktorou priživujú hmlisté a roztrieštené spomienky. Pri iných ide o neustálu, dopodrobna rozpitvávanú analýzu, ktorá je hnaná nutkavými a nezodpovedateľnými otázkami typu: "znemožnil som sa niečím? Vyzeral som hlúpo? Urobil som zo seba blázna?"

Podľa Beth Marsh z londýnskej univerzity, ktorá sa na štúdii podieľala, prispievajú výsledky výskumu na potvrdenie, že opicová úzkosť je skutočným javom, ktorý niektorých ľudí trápi viac ako iných. A podľa štúdie ňou trpí viac ľudí, ktorí sú skôr hanbliví, plachí a hanbliví.

"To je charakteristické pre sociálnu úzkosť, kedy ľudia po nejakej spoločenskej akcii cítia potrebu o nej neustále premýšľať a rozoberať ju. V zásade si onen zážitok prehrávajú v hlave s negatívnym zafarbením, ktoré pochádza z ostychu alebo strachu pred spoločenským znemožnením. Myslia si: ' ou, toto som nemal hovoriť 'alebo' Kvôli tomu vyzerám hlúpo," uviedla Marsh.

Ľudia trpiaci sociálnou úzkosťou sa takto už cítia, ale Marsh je presvedčená, že ak do rovnice pribudne alkohol, potom nasledujúci deň zosilnia sebamrskáčske myšlienky.

Keď si dotyčný alebo dotyčná navyše ťažko spomína, čo sa predchádzajúcu noc stalo, tým viac myseľ núti si všetko neustále prehrávať dokola a snažiť sa zaplniť prázdne miesta. A pokiaľ pochybuje o tom, čo sa v skutočnosti stalo, potom si prirodzene sebakritický človek môže predstavovať len to najhoršie - a to ešte viac zosilňuje pocity úzkosti sprevádzajúce opicu.

V Turci pred mesiacom zmohol šoféra kamiónu alkohol. Našli ho spať v kabíne:

Zdroj: noviny.sk/ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:15 Byť zdravý je výhra
20:25 Šport
19:30 Profesionáli II.
20:30 Bournovo ultimátum
23:00 Bučkovci - Slnko, seno, dedina
19:00 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha VII.
20:55 Kosti
20:00 Z rozprávky do rozprávky
20:10 Macko Uško
20:25 Krtko
18:35 Můj šálek kávy
20:15 Smrt čeká všude
22:30 Sbohem, královno