Zatiahnuté
27°
Bratislava
Zuzana
11.8.2022
Antikoncepcia môže spôsobiť ekologickú katastrofu!
Zdielať na

Antikoncepcia môže spôsobiť ekologickú katastrofu!

Zhruba 100 miliónov žien na celom svete užíva hormonálnu antikoncepciu. Veľa sa hovorí o tom, že je škodlivá a najnovšie údajne dokonca môže spôsobiť ekologickú katastrofu. Tabletky proti počatiu totiž ovplyvňujú aj tých, ktorí ich neužívajú.

Konkrétne ryby vo vode - znie to ako úplný nezmysel, ale je to vedecky dokázané. Hltáme tabletky, jednu od druhej, za rok sme ich schopní skonzumovať za miliony eur. Neostávajú však len v našom tele, močom sa dostávajú do spodných vôd.

Napríklad z moču ženy užívajucej  antikoncepciu sa podľa vedcov do vôd dostávaju chemické látky.  V zamorených riekach sa údajne náchádza  stokrát viac estrogénu. Ten spôsobuje, že v rybacej populácii začínajú prevládať samičky. "Rôzne typy rýb sú rôzne citlivé, ale môže sa stať, že tie sladkovodné, ale tie pri pobreží by mohli vymiznúť. Mohlo by dôjsť k takým zmenám ekosystému, že to nevieme ani domyslieť," hovorí konzultant ekologických rizík Miroslav Šuta.Aj naši rybári pozorujú, že v chovoch im prevláda viac samíc, hovoriť, však o tom nechcú.  U nás nikto zvyšky z liečiv a z hormónov neskúma. Existuje len nariadenie vlády, ktoré upravuje limity látok, ktoré môžu byť vo vode. Problematike sa dokonca nevenujú ani mimovládky a ministerstvo to najskôr považovalo za žart.

"Ukázalo sa, že hodnoty hormonálnych látok sú také vysoké, že už môžu meniť pohlavie napríklad rýb. Ale výsledky v pitnej vode sú zatiaľ upokojujúce," dodáva M. Šuta.

isifa

Súvisiace články