Jedna z najväčších záhad sa možno blíži k rozlúšteniu. Lochnesská príšera podľa vedcov existuje

Jedna z najväčších záhad sa možno blíži k rozlúšteniu. Lochnesská príšera podľa vedcov existuje

BRATISLAVA / Legendárna Lochnesská príšera, o ktorej existencii v škótskom jazere Loch Ness ľudia špekulujú už od roku 565 nášho letopočtu, môže byť skutočná. Jej pôvod však treba hľadať nie medzi mysterióznymi stvoreniami, ale medzi známymi živočíchmi. Aspoň podľa vedcov.

Stvorenie, ktoré podnecovalo obrazotvornosť mnohých generácií, by mohlo byť obrovským úhorom. Uvádzajú to vo svojej štúdii novozélendskí vedci, ktorí zmapovali prítomnosť DNA rôznych živočíchov vo vzorkách vody odobratých z tohto škótskeho jazera.

Ako uvádza britská BBC, vedci nenašli prítomnú DNA plesiosaura, vyhynutého obrovského morského plaza, ku ktorému mnohí Lochnesskú príšeru prirovnávajú. Nenašli dokonca ani DNA jesetera, na ktorého sa "príšera" podobala zas iným pozorovateľom. "Našli sme ale veľmi silno zastúpenú DNA úhora. Úhory sú v Loch Ness veľmi početné, a ich DNA sme našli vo všetkých skúmaných lokalitách. Je ich tam skrátka veľa. Otázka teda znie: Sú tam gigantické úhory?" pýta sa šéf vedeckého tímu, novozélandský genetik Neil Gemmell.

Primárnym cieľom výskumu pritom podľa BBC nebolo zistiť, či v jazere žije Lochnesská príšera, vedci len chceli zmapovať, aké všetky živočíchy v ňom žijú. Okrem úhorov našli silno zastúpenú aj DNA ľudí, psov, oviec, ale tiež zajacov, jazvecov a rôznych druhov vtákov.

Pred rokom sa vedci snažili existenciu Lochnesskej príšery vyvrátiť. Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:40 Súdna sieň
10:50 Súdna sieň
12:00 NOVINY O 12:00
09:30 Kosti VII.
10:50 Letecké katastrofy XIV.
12:00 Profesionáli II.
10:15 Nákupné maniačky
11:45 Pod povrchom
12:50 Ochrana svedkov IV.
10:25 Požiarnik Sam VIII.
10:35 Okido II.
10:50 Jahôdka a jej kamaráti I.
10:05 Skleněné peklo
11:45 Život ryb
13:20 Rozchod