Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Radúz
10.12.2023
Najúčinnejšia prvá pomoc pri užití metanolu? Kvalitný alkohol!
Zdielať na

Najúčinnejšia prvá pomoc pri užití metanolu? Kvalitný alkohol!

Metanolová otrava v Česku nabrala hrozivé rozmery. Podľa lekárov musel niekto primiešať metanol do alkoholu vo veľmi veľkých dávkach, pretože kvalitný alkohol znižuje účinky metanolu. Slúži tak ako najúčinnejšia prvá pomoc.

Formaldehyd a kyselina mravčia...

Samotný metanol nie je pritom až taký jedovatý. Zjednodušene povedané, ak sa dostane do tela, vznikajú chemické reakcie, ktorých výsledkom je formaldehyd a kyselina mravčia. A s nimi si ľudské telo jednoducho nedokáže poradiť. Po vypití metanolu vás môže zachrániť to, ak do seba šupnete obyčajný alkohol. Ten bráni tomu, aby tieto reakcie vznikali. Telo jednoducho uprednostní spracovanie etanolu.

Hneď si šupnúť normálny alkohol

"Prvá pomoc je perorálne - ústami dostupný - 40 až 50 percentný alkohol," hovorí MUDr. Igor Bátora, prednosta kliniky toxikológie. A potom rýchlo smer nemocnica. V nej vás budú liečiť. Najlacnejšia a najdostupnejšia forma je stále obyčajný alkohol. Na Slovensku máme k dispozícii aj protijed, ktorý má podobné účinky ako alkohol. Je ho však málo, pretože liečba ním je veľmi drahá.

Metanol a etanol najprv na nerozoznanie

To, že ste vypili nebezpečnú dávku metanolu, nezistíte skoro. Prvé príznaky sú po vypití etanolu, čiže pravého alkoholu, a metanolu rovnaké. Dostavuje sa pocit opitosti, závraty, prípadne dvojité videnie. Príznaky sa neskôr menia. MUD. Igor Bátora: "Veľmi skoro, na rozdiel od toho etylalkoholu, prichádzajú veľmi nepríjemné pocity. Malátnosť, zmätenosť a veľmi skoro nastupujú bolesti brucha a vracanie."

Pri metanole slepota, pri etanole sa vyspíte...

MUDr. Valér Husarovič, praktický lekár: "Dvojité videnie sa u metanolu mení na slepotu a u etanolu - normálneho alkoholu, sa z toho človek vyspí." Metanol je od etanolu na nerozoznanie. Vôňa aj chuť sú rovnaké. MUDr. Valér Husarovič: "Je to číra tekutina, ktorá vonia po alkohole a aj chutí ako normálny alkohol, čiže etanol."

Obaja nami oslovení lekári vylučujú, aby po domácky pálený alkohol mohol byť príčinou otravy. MUDr. Igor Bátora: "Aj keby tá technológia bola neviem aká zlá. Tak nech je tam 5-násobok toho metylalkoholu v tej fľaši, nejakej terkelice alebo kôstkovice, tak ten zvyšok, nejakých 90 percent je toho antidota."

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU ZADARMO.

Poldecák_dievča_pije

TV JOJ

Súvisiace články