Najúčinnejšia prvá pomoc pri užití metanolu? Kvalitný alkohol!

Najúčinnejšia prvá pomoc pri užití metanolu? Kvalitný alkohol!

Metanolová otrava v Česku nabrala hrozivé rozmery. Podľa lekárov musel niekto primiešať metanol do alkoholu vo veľmi veľkých dávkach, pretože kvalitný alkohol znižuje účinky metanolu. Slúži tak ako najúčinnejšia prvá pomoc.

Formaldehyd a kyselina mravčia...

Samotný metanol nie je pritom až taký jedovatý. Zjednodušene povedané, ak sa dostane do tela, vznikajú chemické reakcie, ktorých výsledkom je formaldehyd a kyselina mravčia. A s nimi si ľudské telo jednoducho nedokáže poradiť. Po vypití metanolu vás môže zachrániť to, ak do seba šupnete obyčajný alkohol. Ten bráni tomu, aby tieto reakcie vznikali. Telo jednoducho uprednostní spracovanie etanolu.

Hneď si šupnúť normálny alkohol

"Prvá pomoc je perorálne - ústami dostupný - 40 až 50 percentný alkohol," hovorí MUDr. Igor Bátora, prednosta kliniky toxikológie. A potom rýchlo smer nemocnica. V nej vás budú liečiť. Najlacnejšia a najdostupnejšia forma je stále obyčajný alkohol. Na Slovensku máme k dispozícii aj protijed, ktorý má podobné účinky ako alkohol. Je ho však málo, pretože liečba ním je veľmi drahá.

Metanol a etanol najprv na nerozoznanie

To, že ste vypili nebezpečnú dávku metanolu, nezistíte skoro. Prvé príznaky sú po vypití etanolu, čiže pravého alkoholu, a metanolu rovnaké. Dostavuje sa pocit opitosti, závraty, prípadne dvojité videnie. Príznaky sa neskôr menia. MUD. Igor Bátora: "Veľmi skoro, na rozdiel od toho etylalkoholu, prichádzajú veľmi nepríjemné pocity. Malátnosť, zmätenosť a veľmi skoro nastupujú bolesti brucha a vracanie."

Pri metanole slepota, pri etanole sa vyspíte...

MUDr. Valér Husarovič, praktický lekár: "Dvojité videnie sa u metanolu mení na slepotu a u etanolu - normálneho alkoholu, sa z toho človek vyspí." Metanol je od etanolu na nerozoznanie. Vôňa aj chuť sú rovnaké. MUDr. Valér Husarovič: "Je to číra tekutina, ktorá vonia po alkohole a aj chutí ako normálny alkohol, čiže etanol."

Obaja nami oslovení lekári vylučujú, aby po domácky pálený alkohol mohol byť príčinou otravy. MUDr. Igor Bátora: "Aj keby tá technológia bola neviem aká zlá. Tak nech je tam 5-násobok toho metylalkoholu v tej fľaši, nejakej terkelice alebo kôstkovice, tak ten zvyšok, nejakých 90 percent je toho antidota."

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU ZADARMO.

Poldecák_dievča_pije Zdroj: TV JOJ

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

18:00 PROSTŘENO
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
18:25 Áno, šéfe USA II.
19:35 Profesionáli II.
20:25 OKTAGON UNDERGROUND - FINÁLE
18:05 Súdna sieň
19:00 Súdna sieň
20:10 Kosti II.
18:40 Požiarnik Sam IX.
18:50 Arthur a Minimojovia
19:15 Sníček a Dúhalka
18:20 S láskou, Rosie
20:15 Tulák
22:05 V utajení