Zatiahnuté
Bratislava
Bohumil, Bohumila
3.3.2024
ČT24: Na Slovensku je prvá obeť pančovaného alkoholu
Zdielať na

ČT24: Na Slovensku je prvá obeť pančovaného alkoholu

Kým slovenskí kontrolóri tvrdia, že výskyt alkoholu s vysokým obsahom jedovatého metanolu u nás nezaregistrovali, česká spravodajská televízia ČT24 priniesla informáciu, že Slovensko má prvú obeť a ďalší dvaja ľudia sa otrávili.

Česká spravodajská televízia ČT24 na svojej internetovej stránke oznámila: "V Poľsku v oblasti Kielcov evidujú tri úmrtia. Na Slovensku prebieha vyšetrovanie. Jedna osoba na toxikáciu zomrela a dve osoby majú podozrenie na otravu." Informáciu priniesol na tlačovej konferencii Tomáš Tuhý, policajný riaditeľ Moravskosliezskeho kraja. Slovenské ministerstvo zdravotníctva však túto informáciu neskôr poprelo.

Na Slovensku zatiaľ nič nenašli

Výskyt alkoholu s vysokým obsahom jedovatého metanolu na Slovensku inšpektori zatiaľ nezaregistrovali. Informoval o tom minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek v reakcii na tragické prípady otravy pančovaným alkoholom v Českej republike. Veterinári po medializácii prípadu už od ministra dostali pokyn na vykonanie kontroly alkoholov spojených s touto kauzou. Jahnátek sa domnieva, že môže ísť aj o nekalú konkurenciu.

"V každom prípade by ľudia mali kupovať len také alkoholy, ktoré sú v originálnom balení," odporúča Jahnátek. Dodal, že v žiadnom prípade by ho nemali nakupovať podpultovým spôsobom niekde "na ulici" ale len v spoľahlivých obchodoch. Vodka českej značky, ktorá figuruje v kauze otráv metanolom je v predaji aj na Slovensku, avšak v pôvodnom balení by mala byť podľa Jahnátka bezpečná. V Čechách si pančovaný alkohol zatiaľ vyžiadal 12 obetí, viac než dvadsať pacientov je vo vážnom stave.

Počet obetí sa vyšplhal na 16

V znojemskej nemocnici zomrel v utorok neskoro v noci na otravu metanolom ďalší muž. Stalo sa tak presne v deň jeho 42. narodenín. Muž pochádzal z Havířova, kde zomreli z rovnakého dôvodu už dvaja ľudia. Ďalší 55-ročný muž prišiel o život na severe Moravy v Bílovci na Novojičínsku.

Podľa webovej stránky spravodajskej televízie ČT24 má metanol už na svedomí 16 ľudí. V nemocniciach v ôsmich mestách sú navyše viac než dve desiatky otrávených pacientov, mnohí v kritickom stave, píše spravodajský portál iDnes.cz.

Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia si je takmer istá, že smrtonosný nápoj niekto mieša. Podľa jej údajov bol metanol výrobnou surovinou a nie produktom fermentácie či destiláce v otrávenej liehovine. Stovky inšpektorov sa v teréne preto zameriavajú najmä na menšie predajne, kde sa alkohol nalieva. Zdroj sa zatiaľ však ešte nepodarilo zistiť.

Nečas: Situácia je veľmi vážna

Kauzou sa už zaoberá aj český premiér Petr Nečas, ktorý chce o tejto téme v stredu rokovať s ministrami zdravotníctva, vnútra a poľnohospodárstva. Situáciu pritom označil za "veľmi vážnu". České ministerstvo zdravotníctva v utorok dôrazne varovalo pred konzumáciou alkoholických nápojov s nejasným a nezaručeným pôvodom.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

ISIFA/ilustračné

Súvisiace články

Najčítanejšie správy