Slovensko zostáva zelené. Až 76 pozitívnych prípadov boli nezaočkovaní ľudia

Slovensko zostáva zelené. Až 76 pozitívnych prípadov boli nezaočkovaní ľudia

BRATISLAVA / Epidemiologická situácia sa na Slovensku nemení z hľadiska farby regiónov, všetky okresy zostávajú v zelenej farbe. Z pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19 za posledné dva týždne bolo 76 percent nezaočkovaných voči koronavírusu. Podľa ministerstva zdravotníctva tento fakt naznačuje, že tretia vlna epidémie sa sústredí na nezaočkovaných.

Zaočkovanosť sa v regiónoch pohybuje rozdielne. Aspoň 1. dávku očkovacej látky má od 26 do 59 percent ľudí na Slovensku, plne zaočkovaných oboma dávkami vakcíny je v našej krajine podľa jednotlivých regiónov od 23 do 54 percent osôb.

Čo platí v zelených okresoch:

  • pri vstupe na svadobné hostiny, kary, večierky a podobné podujatia v prevádzkach verejného stravovania je potrebné mať negatívny výsledok RT-PCR/LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo antigénového testu nie staršieho ako 24 hodín,
  • pri státí na takýchto udalostiach platí zaplnenosť do 50 percent kapacity priestoru. V interiéri môže byť maximálne 500 osôb, v exteriéri maximálne 1000 osôb. Pri sedení sa môže priestor zaplniť do 75 percent kapacity. V interiéri môže byť maximálne 500 osôb, v exteriéri maximálne 1000 osôb,
  • v interiéroch obchodných domov naďalej platí zákaz konzumácie jedál a nápojov. Netýka sa to však prevádzok verejného stravovania v obchodných domoch,
  • pre vstup do vnútorných služieb prevádzok akvaparkov sa vyžaduje negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín, RT-PCR/LAMP nie starší ako 72 hodín. Deti do 12 rokov ho nepotrebujú. Obsadenosť môže byť najviac 50 percent kapacity sektoru alebo maximálny počet zákazníkov 1000,
  • vo fitnescentrách môže byť najviac 50 zákazníkov alebo jeden zákazník na 15 štvorcových metrov,
  • pre divadelné, filmové, hudobné alebo iné umelecké predstavenia v zelených okresoch platí, že v interiéri môže byť najviac 500 ľudí a v exteriéri najviac 1000 ľudí.

Ministerstvo zdravotníctva vo svojej každotýždňovej prezentácii uvádza, že z pozitívne testovaných ľudí na COVID-19 za posledné dva týždne nebolo ani jednou dávkou vakcíny zaočkovaných 76 percent.  Zaočkovanosť sa pritom v regiónoch pohybuje rozdielne. Aspoň prvú dávku očkovacej látky má na Slovensku od 26 do 59 percent ľudí, plne zaočkovaných oboma dávkami vakcíny je z pohľadu optiky na jednotlivé regióny od 23 do 54 percent osôb. Regionálne rozdiely teda naďalej pretrvávajú. Napríklad Bratislava má plne zaočkovaných až 70 percent svojich obyvateľov vo vekovej kategórii nad 50 rokov. Nasledujú Dunajská Streda, Pezinok, Senec a Trnava.

Delta variant sa prejavuje ťažším priebehom ochorenia COVID-19 a ten nastáva už aj v nižších vekových kategóriách. V porovnaní s predošlým Alfa variantom, ktorý bol prvýkrát detekovaný vo Veľkej Británii, sa riziko ťažkého priebehu spojeného s hospitalizáciou zvyšuje zhruba dvakrát. Rôzne epidemiologické štúdie potvrdzujú, že najúčinnejšou formou ochrany pred Delta variantom je očkovanie. Kriticky dôležité je však nezmeškať druhú dávku.

„Okno príležitosti sa teda postupne zatvára a teraz je posledná šanca stihnúť sa kompletne zaočkovať ešte pred tým, kým sa tretia vlna môže dostať do vysokých čísiel,“ podotkla hovorkyňa ministerstva. Dodala, že každá osoba, ktorá nie je očkovaná si automaticky vyberá to, že sa vírusom nakazí. „Vyberá si tak nebezpečnú možnosť, ktorej následkami môžu byť dlhodobé zdravotné komplikácie, ale aj smrť. Naproti tomu je očkovanie vysoko bezpečné a vysoko účinné. Vyberme si život a neriskujme svoje vlastné zdravie a zdravie našich najbližších,“ vyzýva Eliášová.

„Prosíme opozíciu, aby z pandémie COVID-19 nerobila politickú tému a nezneisťovala verejnosť zavádzajúcimi vyjadreniami, ale ak jej ide skutočne o ľudí žijúcich na Slovensku, aby práve naopak – pridala ruku k dielu a konštruktívnymi vyjadreniami pomohla vyviesť Slovensko z pandémie. Odborníci na ministerstve zdravotníctve , Úrade verejného zdravotníctva a regionálnych úradov verejného zdravotníctva tvrdo pracujú na tom, aby ochránili zdravie a životy ľudí. V porovnaní s minulým rokom už vieme v predstihu nastavovať kroky a opatrenia – máme pripravený pre prípad potreby lôžkový fond v nemocniciach, ktorý vieme veľmi rýchlo reprofilizovať, v oblasti liekov sme v aktívnej komunikácii s distribučnými firmami a nemocnicami, aktívne motivujeme ľudí na očkovanie – očkuje sa vo vakcinačných centrách, prostredníctvom mobilných očkovacích tímov, vo firmách, ale aj v ambulanciách lekárov. Ďakujeme tiež samosprávnym krajom za aktívnu spoluprácu v očkovaní,“ dodala Eliášová. 

Zdroj: noviny.sk/ Ministerstvo zdravotníctva SR

Odporúčame

TV Program

12:40 V siedmom nebi
15:20 S pravdou von
16:45 Hoď svišťom
14:30 Nezvyčajné domovy
15:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
16:35 Moja mama varí lepšie ako tvoja
14:45 Vražedné čísla I. + II.
15:45 Stratené duše IV.
16:45 Stratené duše IV.
15:00 Sníček a Dúhalka
15:15 Strážca vesmíru Roger
15:25 Máša a medveď III.
14:55 Tajemná zahrada
16:45 Asterix a tajemství kouzelného lektvaru
18:20 Pompeje