Zatiahnuté, dážď
10°
Bratislava
Cyprián
27.9.2022
Z Hrona vytiahli už viac ako 5 ton uhynutých rýb. Bioplynovej stanici hrozí pokuta v stotisícoch
Zdielať na
Slovensko

Z Hrona vytiahli už viac ako 5 ton uhynutých rýb. Bioplynovej stanici hrozí pokuta v stotisícoch

ZVOLEN / Na viac ako 20 kilometrovom úseku rieky medzi Zvolenom a Žiarom nad Hronom sa po ekologickej havárii sfarbila voda do čierna. Podľa rybárov tam nemalo šancu nič prežiť. O situáciu sa zaujíma aj Ministerstvo životného prostredia, ktoré vyjadrilo ľútosť nad mimoriadnym zhoršením vôd.

Po úniku digestátu z bioplynovej stanice v obci Budča (okres Zvolen) už z Hrona vylovili a odviezli do kafilérie 5,3 tony uhynutých rýb. Pre agentúru SITA to uviedol oblastný ichtyológ Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) pre stredoslovenskú oblasť Richard Štencl. Podľa Štencla sa uhynuté ryby nachádzajú aj na miestach, ktoré sú veľmi ťažko prístupné a vytiahnutie rýb z nich je prakticky nemožné. Doteraz vylovené mŕtve ryby preto podľa Štencla predstavujú možno tretinu skutočného rozsahu úhynu.

"Po dnešnej obhliadke vodného toku v Žarnovici je dokonca možné, že množstvo rýb, ktoré sme doteraz vytiahli a odviezli do kafilérie tvorí možno len desať percent celkového úhynu. Reálne škody môžu podľa mňa pokojne dosiahnuť aj sedemcifernú čiastku,“ povedal pre agentúru SITA Štencl.

Hovorkyňa Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Tamara Lesná pre agentúru SITA uviedla, že bioplynovej stanici v Budči zatiaľ hrozí za únik 500 metrov kubických digestátu do rieky Hron pokuta do výšky 165-tisíc eur. V prípade sa angažuje aj Štátna ochrana prírody SR, ktorá po ukončení zberu uhynutých rýb určí celkovú spoločenskú hodnotu uhynutých jedincov chránených druhov.

Štátna veterinárna a potravinová správa bude najbližšie dva týždne vyhodnocovať pitvy živočíchov a vzorky odobratej vody, aby sa určila príčina ich úhynu. Akreditované laboratórium Slovenského vodohospodárskeho podniku bude vyhodnocovať ukazovatele znečistenia zo vzoriek odobratej vody.

Únik digestátu z bioplynovej stanice nastal po tom, ako strom počas búrky zlomil konár, ktorý následne poškodil skladovací vak bioplynovej stanice.

Súvisiace články

Najčítanejšie