Od pondelka sa menia pravidlá na hraniciach aj v prevádzkach. Na hromadné podujatia stačí aj kloktací test

Od pondelka sa menia pravidlá na hraniciach aj v prevádzkach. Na hromadné podujatia stačí aj kloktací test

Archívna reportáž embed kód
BRATISLAVA / Od pondelka 14. júna budú platiť nové pravidlá na hraniciach, organizáciu hromadných podujatí a činnosť prevádzok.

Vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR upravuje režim na hraniciach v súlade s podmienkami aktualizovaného systému pre epidemiologickú kontrolu hraníc počas pandémie COVID-19 (cestovný semafor), ktorý bol schválený vládou Slovenskej republiky na rokovaní 9.6.2021. Okrem iného pribudli výnimky z domácej karantény po príchode zo zelených krajín: po novom nie je potrebné sa testovať iba na území Slovenska, osoba môže prísť už s negatívnym testom.

Kľúčovou zmenou je nová definícia zaočkovanej osoby. Za očkovanú osobu sa považuje človek 21 dní po prvej dávke, platný certifikát je 90 dní. Po podaní druhej dávky je platnosť 12 mesiacov. 

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Systém cestovného semaforu

Zelené krajiny: krajiny s vysokou mierou zaočkovanosti a priaznivou epidemiologickou situáciou

Červené krajiny: krajiny s nepriaznivou či rýchlo sa zhoršujúcou epidemiologickou situáciou, bez prítomnosti nebezpečných variantov pandemického vírusu

Čierne krajiny: krajiny s výskytom a komunitným šírením nebezpečných variantov a krajiny s nedostupnými, nedôveryhodnými a nekvalitnými dátami.

 Pri príchode zo zelenej krajiny sa budú môcť ľudia preukázať aj negatívnym testom na prítomnosť ochorenia COVID-19 zo zahraničia. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, o ktorej v tlačovej správe informovala hovorkyňa úradu Daša Račková. V prípade PCR testov nesmie byť negatívny test starší ako 72 hodín. V prípade antigénových testov nesmie byť negatívny test starší ako 24 hodín. Test musí byť vykonaný buď na území Slovenska, alebo na území susedného štátu. Vyhláška je platná od pondelka 14. júna.

Pri prekročení hraníc naďalej platí 14-dňová karanténa. Výnimku majú v prípade príchodu zo zelenej krajiny osoby mladšie ako 18 rokov či osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami. Rovnako sa netýka ani osôb, ktoré sú zaočkované. V prípade dvojdávkových vakcín sa výnimka vzťahuje na ľudí, ktorí už dostali prvú dávky vakcíny, no druhú už nie. Musia však byť zaočkovaní najmenej 21 dní, no nie viac ako 90 dní. V prípade ľudí, ktorí dostali obe dávky vakcíny, musí od podania druhej dávky vakcíny uplynúť aspoň 21 dní, no nie viac ako jeden rok. Rovnaká podmienka platí v prípade očkovaných jednodávkovou vakcínou aj ľudí, ktorí prekovali COVID-19 a boli do 180 dní po jeho prekonaní očkovaní.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Osoby prichádzajúce z červených krajín budú musieť aj naďalej absolvovať povinnú 14-dňovú karanténu. Tá sa skončí buď po 14-tich dňoch, alebo po negatívnom výsledku PCR testu, ktorý však možno vykonať najskôr ôsmy deň po návrate. Pri príchode z čiernych krajín musí osoba prichádzajúca zo zahraničia absolvovať celú 14-dňovú karanténu, a to aj v prípade negatívneho výsledku PCR testu, ktorý je možné vykonať najskôr po ôsmich dňoch. Karanténa sa nevzťahuje iba na zaočkované osoby, ktoré majú trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku a miesto výkonu práce v čiernej krajine a naopak. V prípade, ak osoba prichádzajúca zo zelenej krajiny počas pobytu v zahraničí navštívila aj červenú krajinu, vzťahujú sa na ňu rovnaké pravidlá, akoby prichádzala z červenej krajiny.

 

Vyhláška k činnosti prevádzok

  • Kapacitné obmedzenia 1 osoba na 15 štvorcových metrov sa nebudú vzťahovať na prevádzky v stupni Monitoring a v 1. stupni ostražitosti (zelená, žltá). Pre niektoré druhy prevádzok sú stále v platnosti iné druhy kapacitných obmedzení (napr. maximálny počet osôb pri stole v prevádzkach verejného stravovania).
  • V zariadeniach verejného stravovania sa podmienka dvojmetrového rozostupu medzi stolmi vzťahuje len na interiér.
  • V ružových a červených okresoch môžu prevádzky hudobných, divadelných, filmových a podobných predstavení organizovať predstavenia pre deti  za nastavených protiepidemických opatrení.
  • Zosúlaďuje sa text vyhlášky s COVID automatom v prípade obmedzenia činnosti prevádzok verejného stravovania a fitness centier – takéto prevádzky budú v III. Stupni varovania (bordová farba okresu) zatvorené. Prevádzky verejného stravovania môžu fungovať pre odber so sebou alebo cez donáškový predaj.
  • Pre prevádzky, kde možno výsledok negatívneho testu nahradiť potvrdením o očkovaní, sa upravujú lehoty zaočkovanosti tak, ako v prípade vyhlášky k režimu na hraniciach.

  Vyhláška k organizácii hromadných podujatí 

  • V prípade hromadných podujatí, ktorých všetci účastníci majú negatívny test na COVID-19 nie starší ako 12 hodín, sa po novom okrem antigénových a RT-PCR testov bude môcť použiť aj LAMP test.re podujatia, kde možno preukazovanie sa negatívnym výsledkom testu nahradiť potvrdením o očkovaní, sa upravujú lehoty zaočkovanosti tak, ako v prípade vyhlášky k režimu na hraniciach.

Zdroj: noviny.sk

Odporúčame

TV Program

12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top Star
12:50 Nové bývanie
11:30 Prestreté
12:45 Profesionáli III.
13:35 Simpsonovci VI.
11:45 Nákupné maniačky
13:15 Kutyil s.r.o. II.
14:05 Prvé oddelenie
12:00 Maxipes Fík
12:10 Bolek a Lolek idú do sveta
12:25 Krtko
11:45 Elixír života
13:20 Příliš pozdě na loučení
15:05 Všechno, co si přeje