O týždeň sa školy otvoria aj pre väčšinu ôsmakov a deviatakov ZŠ. Spúšťa sa školský semafor

O týždeň sa školy otvoria aj pre väčšinu ôsmakov a deviatakov ZŠ. Spúšťa sa školský semafor

BRATISLAVA / Od budúceho pondelka 19. apríla 2021 sa môžu vrátiť k prezenčnej forme výučby aj žiaci ôsmych a deviatych ročníkov zo základných škôl mimo čiernych okresov. O týždeň nato – od 26. apríla sa celé školstvo prepne do regionálneho Covid automatu. V okresoch s najlepšou epidemiologickou situáciou tak budú môcť nastúpiť do tried všetci žiaci základných a stredných škôl. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

Epidemiologická situácia sa zlepšuje. "Ten dátum otvárania škôl je od budúceho týždňa, od pondelka 19. apríla. Nasledujúce týždne to budeme korigovať. Máme zaočkovaných 50 000 učiteľov a pedagogických zamestnancov. Od dnešného dňa sa vraciame k fungovaniu školského semafora," hovorí minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Dodal, že neskôr, od pondelka 26. apríla, sa celé školstvo oficiálne preklopí do "regionálneho COVID automatu“. To by znamenalo, že v okresoch s najlepšou epidemickou situáciou by sa mohli vrátiť do škôl všetci žiaci základných a stredných škôl. Naďalej platí podmienka pretestovania zákonného zástupcu a žiaka na druhom stupni ZŠ.

Tiež platí, že v prípade nákazy môže riaditeľ so súhlasom zriaďovateľa alebo Regionálneho úradu verejného zdravotníctva SR zatvoriť školu či triedu, v ktorej sa objaví pozitívny prípad. Postupovať tak budú podľa COVID školského semaforu.

Prehľad dátumov: 

  • Od 19. apríla sa otvárajú 8. a 9. ročníky základných škôl, okrem čiernych okresov 

"Na našom webe nájdu školy metodické usmernenia, ako má prebiehať skúšanie, cieľom je, aby návrat od 19. apríla bol bezbolestný," hovorí Gröhling. 

  • Od 26. apríla sa budú školy otvárať podľa regionálneho COVID automatu nasledovne:

- V čiernych okresoch bude otvorený len 1. stupeň ZŠ a škôlky

(Čierne okresy ostanú v režime, ktorý platil plošne doposiaľ, teda do 11. apríla 2021, otvorené v nich budú v zásade len materské školy, 1. stupeň ZŠ či stredné zdravotnícke školy a ostane tiež možnosť prezenčnej výučby v malých skupinách 5 + 1).

- V bordových okresoch budú nad rámec čiernych okresov otvorené aj 8. a 9. ročníky ZŠ.

(V bordových okresoch budú nad rámec už otvorených škôl a školských zariadení v čiernych okresoch otvorené aj 8. a 9. ročníky ZŠ, poradenské centrá a tiež centrá voľného času a jazykové školy pre individuálnu výučbu)

- V červených okresoch bude navyše otvorený celý druhý stupeň základných škôl.

(V červených okresoch bude otvorený aj celý 2. stupeň ZŠ a tiež prvé štyri ročníky 8-ročných gymnázií, ktoré zodpovedajú 2. stupňu ZŠ)

- V ružových okresoch budú otvorené aj stredné školy, jazykové školy a aj základné umelecké školy pre skupinovú výučbu.

(V ružových okresoch budú otvorené aj stredné školy, jazykové školy, centrá voľného času a ZUŠ pre skupinovú výučbu)

Farby bude vždy v utorok oznamovať ministerstvo zdravotníctva

Platia vždy od nasledujúceho týždňa. K dnešnému dňu, teda 12. apríla budú zverejnené na webových sídlach jednotlivé mapy, ktoré sú prehľadne urobené pre všetky subjekty školstva s popisom podmienok. "Kliknete na daný okres a tam sa otvoria jednotlivé informácie, čo a ako bude v danom okrese fungovať," hovorí Gröhling.

Ako priblížil Gröhling, uvoľňovanie opatrení v školstve v postupných krokoch je dôležité nielen z dôvodu ochrany zdravia žiakov, rodičov a zamestnancov škôl, ale tiež pre postupnú adaptáciu škôl na prílev žiakov. Školy by tak mohli získať čas na prípravu potrebných ochranných a preventívnych opatrení. "Chcel by som poprosiť školy aj pedagógov, aby v prvých týždňoch po návrate žiakov do škôl upustili od skúšania či písania písomiek. Naším spoločným cieľom je, aby si žiaci postupne zvykli na návrat do štandardného režimu prezenčnej výučby,“ uviedol. 

Dva projekty doučovania k 19. aprílu

Školy sa podľa ministra môžu pri návrate detí oprieť aj o rozbehnutý projekt doučovania „Spolu múdrejší“, na ktorý nadviaže projekt „Letné školy“. K dispozícii majú aj online hodiny vytvorené v projekte EduTv, v počte 506 hodín – lekcií pre druhý stupeň ZŠ a 138 videí „Khanovej akadémie“, v ktorých učitelia v krátkej a hravej forme vysvetľujú učivo. Hodiny sú doplnené aj o pracovné listy.

Gröhling zároveň na tlačovej konferencii vyzdvihol zhodu na tom, že fungovanie škôl a ich otváranie je prioritou. "Otvorenie škôl je nevyhnutné tak pre vzdelávanie detí, ako aj pre štandardné fungovanie rodín,“ zdôraznil šéf rezortu a poďakoval za pomoc a spoluprácu premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO), ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému (nom. OĽaNO) aj tímu epidemiológov. Zaočkovaných ej momentálne 50 700 pedagogických a nepedagogických zamestnancov škôl.

"Ako jediná krajina v EÚ máme spustený školský semafor. Žiadame rodičov, aby opatrenia starostlivo dodržiavali," informuje odborníčkou Ministerstva zdravotníctva SR Elena Prokopová.  

Bližšie informácie o otváraní škôl vrátane rozhodnutia ministra školstva, manuálu Návrat do škôl 2021, mapy okresov či Metodického usmernenia k výučbe počas návratu do škôl sú zverejnené na webe ministerstva školstva.

Zdroj: noviny.sk/sita

Odporúčame

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:25 Šport
20:30 Najlepšie počasie
19:30 Profesionáli II.
20:30 Vojna o planétu opíc
23:35 Bezpečný prístav
19:00 Kosti IV.
20:10 C.S.I.: Kriminálka New York III.
21:00 C.S.I.: Kriminálka New York III.
19:25 Barbapapa I.
19:35 SpongeBob v nohaviciach IX.
20:00 Z rozprávky do rozprávky
18:15 Tajemství úspěchu
20:15 Kšeftaři
21:50 Plán útěku 2