Od pondelka sa otvárajú školy. Za týchto podmienok bude prebiehať prezenčná výučba

Od pondelka sa otvárajú školy. Za týchto podmienok bude prebiehať prezenčná výučba

BRATISLAVA / Kvôli vážnej epidemiologickej situácii sprísnila vláda aj na odporúčanie odborníkov Covid automat. Paradoxne, vďaka sprísneniam kritérii v Covid automate v pondelok, 8. februára otvoria na Slovensku školy. Otvárať nemusia všetky školy, a ani testovať sa nebudú musieť všetci žiaci. Pravidlá a podmienky navštevovania školy vysvetlil minister školstva Branislav Gröhling.

Viac ako 33% žiakov do 18 rokov trpí depresiou v dôsledku dištančného vzdelávania a deficitu socializácia. Bol zaznamenaný štvornásobný nárast psychických ochorení u detí do 9 rokov a tridsaťnásobný nárast domáceho násilia. Toto sú jedny z najhlavnejších dôvodov prečo sa stalo vzdelávanie a návrat detí do škôl cieľom diskusií na pandemickej komisii a vo vláde. 

Najnovšie informácie o návrate do škôl:

  • Do škôl sa v pondelok budú môcť žiaci prvého stupňa základných škôl a žiaci končiacich ročníkov stredných škôl.
  • Deti do 10 rokov sa testovať nebudú, avšak zákonní zástupcovia budú musieť mať 7 dní platný negatívny test. Minimálne aspoň jeden z domácnosti.
  • Kontrola testov v školách nebude. Tak ako naposledy budú podpisovať čestné prehlásenie o negativite.
  • Stredoškoláci v posledných ročníkoch sa vrátia, podmienkou je negatívny test.
  • Prax by mala prebiehať na jar v rámci školy jari.
  • Jarné prázdniny ostávajú v štandardnom režime. 
  • Internáty sa otvoria najskôr od 23. februára iba pre študentov zdravotníckych škôl. Ostatní by mali dochádzať s negatívnym testom.
  • Testovať sa budú aj zamestnanci. Ich pretestovanie by mala zabezpečiť škola.
  • Rodičia, ktorí nebudú súhlasiť s nástupom žiakov do škôl, nebudú mať preplatenú OČR. Žiaci sa budú môcť zúčastniť aj naďalej výučby dištančne v podmienkach, akých to škola poskytne. Títo žiaci budú mať dlhodobo ospravedlnené hodiny. 

Ďalšie podrobnejšie informácie zverejnilo Ministerstvo školstva, vedy a výskumu SR na sociálnej sieti. Pripojili k nemu prehľad manuálu. 

S otváraním mnohí nesúhlasia

Otváranie škôl je v súčasnej epidemiologickej situácii risk. Priznal to aj minister zdravotníctva, aj školstva. Odborníčka pre starostlivosť o deti a dorast povedala, že rozhodnutie ohľadom vzdelávania bolo veľmi náročné. "Bolo to ťažké rozhodnutie, keďže sú tu nové mutácie vírusu. Naozaj by som chcela veľmi pekne všetkých rodičov, učiteľov a zriaďovateľov, aby pristupovali k otvoreniu zodpovedne," vyjadrila sa Elena Prokopová, odborníčka pre starostlivosť o deti. 

Potom ako oznámili tento nový bod Covid automatu sa niektorí starostovia ozvali s tým, že to pokladajú sa príliš vysoké riziko. Jedným z nich je aj primátor mesta Hlohovec, Miroslav Kollár. "Ja budem navrhovať, aby sme ešte školy neotvorili, považujeme to vzhľadom na rozšírenie ochorenie v okrese za prílišné riziko," okomentoval na sociálnej sieti aktuálne oznámené otváranie škôl Kollár. 

Pod videom ministerstva školstva, v ktorom oboznamovali s otváraním škôl sa rozvinula diskusia, v ktorej väčšina rodičov, ale aj učiteľov nesúhlasí s otváraním. Boja sa možného rizika nákazy aj neefektívnosti kontroly negatívnych testov. Niektorí tvrdia, že sa školy budú znovu zatvárať. 

Zdroj: noviny.sk

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:20 Súdna sieň
06:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:40 Policajti v akcii
06:45 Prvé oddelenie
07:10 Prvé oddelenie
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:45 Jak změřit svět
08:55 Let’s Dance: Revolution
10:45 Já, kocour