Jasno
Bratislava
Jaroslava
26.4.2024
Strediskám cestovného ruchu chýba kvalitný produkt
Zdielať na
Ekonomika

Strediskám cestovného ruchu chýba kvalitný produkt

Zdroj: montino/ilustračné foto

Vážnym problémom rozvoja cestovného ruchu je aj nedostatok kvalifikovanej a kvalitnej pracovnej sily.

Slovenské turistické destinácie stále neponúkajú taký produkt, ktorý by tu udržal turistov viac ako len jeden či dva dni.

"Vzniká veľa dobrých hotelov, pekných investícií, len nás mrzí hlavne u pobytových hotelov, že priemerná dĺžka pobytu v destinácii je jeden a pol, dva, niekde tri dni, a to už sú dobré hotely," povedal prezident Zväzu hotelov a reštaurácii a riaditeľ hotela Patria na Štrbskom Plese Jozef Bendžala.

Hlavne v slovenských horách chýba podľa neho spoločný záujem podnikateľov, samosprávy a ochrany prírody na vytvorenie takého produktu, ktorý by bol predajný a konkurencieschopný. Novým typom investície i podnikania v cestovnom ruchu sú apartmánové domy a hotely.

"Môj názor je, že tento trend sa už nezastaví, treba to len legislatívne ošetriť," uviedol Bendžala. Problémom je v prípade apartmánových bytov platenie dane z ubytovania a kontrola využitia týchto zariadení.

Vážnym problémom rozvoja cestovného ruchu je aj nedostatok kvalifikovanej a kvalitnej pracovnej sily. Hotelieri už niekoľko rokov pociťujú nedostatok kvalitných ľudí, ktorí odchádzajú do zahraničia. "Hlavný dôvod prečo zamestnanci odchádzajú do zahraničia je, že nevytvárame podmienky pre zaplatenie týchto pracovníkov," uviedol Bendžala.

To však podľa Bendžalu úzko súvisí s tým, čo strediská cestovného ruchu na Slovensku ponúkajú. "Je to kolobeh. Nemáme taký produkt ako napríklad malé strediská vo svete, ktoré majú priemernú dĺžku pobytu štyri aj päť dní," uviedol Bendžala.

Ak nebudú slovenské strediská cestovného ruchu ponukou porovnateľné aspoň s menšími strediskami cestovného ruchu vo svete, tak si zamestnancov neudržia. Bendžala očakáva, že po prijatí novej zonácie národných parkov by sa mohli veci pohnúť k lepšiemu.

S rovnakými problémami sa stretávajú aj hotelieri vo Vysokých Tatár, kde stále chýba kvalitný produkt. Výnimkou je možno Štrbské Pleso, kde sú veľmi dobré podmienky na lyžovanie. Aj tu je čo zlepšovať. Ako príklad uviedol Bendžala zjazdovku zo Štrbského Plesa až do Tatranskej Štrby, ktorá by rozšírila ponuku lyžovania v tejto časti Vysokých Tatier.

V samotnej tatranskej Štrbe je priestor na ďalšie doplnkové aktivity. Bendžala verí, že nová zonácia Tatranského národného parku prejde medzi prvými a vytvorí sa tak priestor pre investície, ktoré skvalitnia ponuku najmä v zimnom období.

Investície potrebujú najmä Tatranská Lomnica a Smokovce, kde sú túto zimu minimálne podmienky na lyžovanie. Podľa Bendžalu tohtoročná zima v Tatranskej Lomnici predstavuje len 40 % minuloročnej, keďže nie je kde lyžovať.

Zdielať na

Najčítanejšie správy