Oblačno
Bratislava
Blažej
3.2.2023
PS: Voda v studniach v okolí znečistenej Slanej je nepitná, potvrdili to rozbory
Zdielať na
Noviny.sk

PS: Voda v studniach v okolí znečistenej Slanej je nepitná, potvrdili to rozbory

BRATISLAVA – Členovia strany Progresívne Slovensko (PS) upozorňujú na výsledky rozborov, podľa ktorých je voda v studniach v okolí znečistenej Slanej (okres Rožňava) nepitná. Zároveň upozorňujú na riziko ohrozenia zdravia ľudí pri ekologickej katastrofe a podávajú podnet na prokuratúru. Informoval o tom riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva v tlačovej správe.

„Výsledky dokazujú, že voda v studniach nespĺňa štátom stanovené parametre pitnej vody. V 80 percentách testovaných studní v susedstve znečistenej rieky bolo zistené prekročenie limitných hodnôt železa, znepokojujúca je 20-násobne prekročená hodnota mangánu v jednej vzorke. Súkromné zdroje vody kontaminovala ekologická katastrofa, ktorú spôsobil štát a štát ju musí aj sanovať,” uviedla environmentalistka Tamara Stohlová (PS).


Ako uvádza europoslanec Michal Wiezik, rieka má podľa najnovších rozborov vysoko nadlimitné hodnoty znečistujúcich látok, akými sú železo, sírany, mangán, či karcinogénny a jedovatý arzén, ktorého od začiatku znečistenia uniklo do rieky viac ako 2,5 tony. „To je množstvo, ktoré by mohlo otráviť celé Slovensko. Päťkrát. Je neuveriteľné, že štát doteraz pravidelne nezisťuje, či má toto znečistenie vplyv na obyvateľov v zasiahnutej oblasti,” dodal Wiezik.

Podľa Stohlovej vláda v tomto prípade zlyháva. Zabezpečenie pravidelného a kvalitného monitoringu, dodávok pitnej vody a informácií je podľa jej slov základné minimum, čo štát musí zabezpečiť. „Už mesiace vyzývame kompetentné ministerstvá na súčinnosť, riešenia sú, dokonca nie sú ani drahé. Namiesto toho počúvame, ako jedno ministerstvo nemá peniaze, a to druhé kompetencie. Kompetentní strácajú čas, likvidujú rieku a riskujú zdravie ľudí. Preto podávame podnet na krajskú prokuratúru z dôvodu nečinnosti kompetentných úradov a ohrozenia zdravia ľudí postihnutých ekologickou katastrofou.” uzavrel Wiezik.

.

Najčítanejšie