Jasno
Bratislava
Jaroslava
26.4.2024
Ste závislý od kofeínu? Tak zbystrite pozornosť!
Zdielať na

Ste závislý od kofeínu? Tak zbystrite pozornosť!

BRATISLAVA / Ktorá oblasť obchodu s drogami je najväčšia, najmenej regulovaná a najviac nepochopená? No predsa tá s kofeínom. V súvislosti s kávou a kofeínovými nápojmi podceňujeme takmer všetko. Niekedy ale treba zbystriť pozornosť.

Závislosť od kofeínu

Pre mnohých je kofeín nenahraditeľný. Bez kávy či iného nápoja s obsahom tejto látky nevedia začať deň. Hoci nám ale kofeín pomáha zobudiť sa a udržať koncentráciu, má aj niektoré nežiaduce účinky. Ľudia si vedia dokonca tak navyknúť na kofeín, že dokážu fungovať mesiace aj roky bez toho, aby ho čo i len na deň vynechali. Toto len dokazuje, ako veľmi je kofeín návykový. 

Jedna šálka silnej kávy stačí

"Ľudia v priemere príjmu 100 miligramov kofeínu denne. Keď kofeín náhle vysadia, začnú pociťovať abstinenčné príznaky," tvrdí investigatívny reportér Murray Carpenter, ktorý tematiku kofeínu rozobral do najmenších detailov svojej knihe Caffeinated. Tento objem zodpovedá zhruba trom plechovkám sódy alebo jednej či dvom šálkam kávy.

Pre každý prípad, aj keď si na kofeín vybudujete závislosť, konzumácia pár stoviek miligramov kofeínu denne nie je až taká katastrofická. "Pre väčšinu dospelých, 300 až 400 miligramov kofeínu denne je v poriadku. Samozrejme každý organizmus je individuálny. Závisí od vašej váhy, genetických predispozícii a iných faktorov," objasnil Carpenter. Fajčiari napríklad potrebujú pre dosiahnutie rovnakého efektu ako u nefajčiarov o niečo viac kofeínu.Vo všeobecnosti sa u žien kofeín vstrebáva rýchlejšie ako u mužov. Rovnako ženy, ktoré berú antikoncepčné pilulky spaľujú kofeín rýchlejšie. 

Predávkovanie kofeínom spôsobuje problémy

"Jeden z najbežnejších dôsledkov predávkovania kofeínom je nespavosť," tvrdí Carpenter. Opäť ale záleží od konkrétneho človeka. Niekto môže vypiť kávu tesne pred spánkom a predsa spí ako bábätko. U iných naopak aj niekoľko hodín po požití vyvoláva búšenie srdca a nepokojnú myseľ.

Kofeín taktiež spôsobuje úzkosť, ktorá môže byť skutočne vážnym problémom. Kofeín dokonca priamo ovplyvňuje požívanie iných suplementov. Cez deň si dáte kávu, aby ste sa prebrali, večer nastupuje pivo alebo lieky, aby ste vôbec vedeli zaspať. Ráno sa začína celý cyklus od znova.

Šálka kávy nemusí byť iba potešením pre chuťové poháriky, ale aj pre oči. Dôkaz ponúka Japonec Kohej Matsuno, ktorý z peny vytvára umelecké diela.

Na kofeín si telo ľahko zvykne

Odhliadnuc od negatívnych vplyvov kofeínu, je tu dôvod prečo ho užívame, a prečo sme na ňom závislí. "Kofeín je skutočne mocný a efektívny v prípade potreby zvýšenia mentálnej aktivity a sústredenia," hovorí Carpenter. Podľa vedcov taktiež zvyšuje atletickú výkonnosť. Tieto účinky ale strácaju na sile čím dlhšie kofeín užívame. "Väčšina ľudí si zvykne na kofeín relatívne rýchlo. Káva, ktorú vypijete dnes na vás určite nemá rovnaký vplyv ako prvá, ktorú ste v živote vypili," objasnil Carpenter.

V porovnaní s inými návykovými látkami má ale kofeín jednu výhodu. Keď sa napríklad alkoholik po nejakej dobe abstinencie opäť napije, je naspäť tam, kde bol. Ak si ale dáte s kávou aspoň týždeň pauzu, zvýšite jej účinok.

Prirodzený kofeín nie je lepší ako syntetický

Jedná sa o rovnakú chemikáliu nezávisle na tom, či ide o kofeín z prirodzeného zdroja alebo z toho umelo vyrobeného v laboratóriu. "Syntetický kofeín je lacnejší a aj používanejší. Ale ak sú čisté, majú oba typy rovnaký efekt," hovorí Carpenter. Iné zdravotné benefity by ste u prírodného kofeínu hľadali márne.

Energetické drinky nemusia obsahovať viac kofeínu ako káva

Spoločnosti vyrábajúce nápoje nemusia značiť obsah kofeínu na svojich výrobkoch. Aj keď niektoré to robia. Na to, aby ste toto označenie prečítali vám ale takmer treba lupu. Čo sa týka energetických nápojov, myslíme si, že obsahujú množstvo kofeínu. Veľa populárnych značiek ale v skutočnosti má kofeínu menej ako staromódna šálka kávy. Čo sa ale v energetických nápojoch určite nachádza sú tony cukru a ťažko vysloviteľné ingrediencie. 

Súvisiace články