Polojasno
14°
Bratislava
Žigmund
2.5.2024
Prvá obeť povodní, autá pod vodou a mimoriadny stav
Zdielať na

Prvá obeť povodní, autá pod vodou a mimoriadny stav

SLOVENSKO / Hasiči v Prešovskom kraji celú noc bojovali s následkami silného vetra a intenzívneho dažďa. Na viacerých miestach sa vyliala voda z potokov a riek. Situácia bola najhoršia v okresoch Kežmarok, Levoča, Sabinov a momentálne je najkritickejšia v Prešove, kde sa nadránom začala vylievať Torysa.

Tento týždeň vojde do histórie meteorológie nielen u nás, ale aj v krajinách na Balkáne ako týždeň, kedy padali dlhodobé zrážkové rekordy. Srbskí meteorológovia sa vyjadrujú o dosiahnutých zrážkových úhrnoch ako o najvyšších za posledných viac ako 100 rokov.

U nás sme až takéto ďaleké rekordy neprekonávali, mali sme však zrážky, kde za 48 hodín spadlo viac ako za celý mesiac. Jedným z takýchto miest bola Orava. VIAC TU. 

Vysoké Tatry: Spúšť po vetre

Počas posledných dvoch dní išlo v Tatrách o život niekoľkým ľuďom. Kým hore popradskí hasiči vyslobodzovali nemeckých dôchodcov z autobus, pod Tatrami zachraňovali ruskú posádku dodávky, na ktorú spadlo niekoľko stromov. V piatok od skorého rána desiatky ľudí odstraňovali následky víchrice.

Terchová: od rána hľadajú Ladislava

Od piatka rána policajti, dobrovoľní záchranári a hasiči pátrajú po nezvestnom Lacovi z Lysice. Slobodný a bezdetný muž rodine nič nepovedal a odišiel z domu. Aj napriek zlému počasiu sa vybral k rieke, kde ho aj naposledy videli.

Rodina počíta aj s alternatívou, že si Laco siahol na život sám. Pri moste údajne našli jeho mobilný telefón s rozlúčkovou SMS-kou.

Kežmarok: autá plávali vo vode

Posledných 24 hodín bolo pre ľudí zo severovýchodu Slovenska poriadne rušných. Ľudia vyskakovali z áut, pretože padali do vody, lietali strechy, domy a záhrady boli zaplavené. Niektorí školáci dostal aj povodňové riaditeľské voľno.

Orava: najviac zrážok 

Najviac zrážok za jednu jedinú noc napadlo na Orave, v niektorých obciach už včera mali vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity, ktorý však momentálne neplatí.

Aj keď miestami ešte prší, situácia na Orave je stabilizovaná a ľudia bilancujú škody. V Mútnom, podľa starostu, poškodil vietor strechy až na 50 domoch.

Gemer: tretí stupeň povodňovej aktivity

V Rožňave je vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Vo štvrtok dediny trápil silný vietor, v piatok ich zalievala voda. Ľudia sú od noci na nohách a zachraňujú si majetok. V akcii sú hasiči aj armáda s ťažkou technikou. Ohrozený je aj historický park pri kaštieli Betliar.

Sabinov: pieskovali aj väzni

Veľká voda sa v noci prehnala i mestami a dedinami pod Čergovom. Najviac sa obávali tí, ktorí pred štyrmi rokmi už niečo podobné zažili. Našťastie to až také vážne nebolo. V Sabinove ešte večer pomáhali pieskovať vrecia aj väzni.

V Ľutine v Sabinovskom okrese podmylo prístupovú cestu aj jeden z mostov. V Prešove zas ostal pod vodou priemyselný areál neďaleko centra a zaplavilo aj domy pri Toryse.

Vysoké Tatry: tretí stupeň lavínového nebezpečenstva

Horská záchranná služba v piatok vyzvala turistov,aby zvážili pohyb vo vysokohorskom teréne. Lesníci upozorňovali na nepriechodnosť chodníkov, na ktorých sa začalo pracovať. To všetko spôsobil piatkový orkán, ale postaral sa aj o nezvyčajnú anomáliu. Tretí stupeň lavínového nebezpečenstva vo Vysokých a západných Tatrách.

Škody sa vyšplhali na 200 000 eur

Silný vietor a dážď v posledných dňoch spôsobili problémy po celom Slovensku, ľudia už poisťovniam nahlasujú škody. Najčastejšie oznamujú strechy zničené vetrom, polámané ploty či vytopené priestory.

Jedna z poisťovní dokonca eviduje prípad, keď silný vietor odfúkol detskú trampolínu, ktorá zasiahla a poškodila zaparkované auto. Predbežné škody po vyčíňaní počasia doteraz zverejnili dve poisťovne, škody sa podľa nich zatiaľ šplhajú k sume dvestotisíc eur. 

noviny.sk

Prešovský kraj: situácia sa zlepšila

Situácia na vodných tokoch v Prešovskom kraji sa v priebehu dnešného dňa výrazne zlepšila. Torysa, ktorá narobila za posledných 24 hodín najviac starostí obyvateľom regiónu, klesla o vyše pol metra. Hasiči dnes zasahovali hlavne pri čerpaní vody, najviac práce mali v okresoch Stará Ľubovňa, Prešov, Sabinov, Levoča, Kežmarok a Poprad.

V okolí Tatier aj dnes padali stromy a okrem prekážok na cestách spôsobili aj škody na majetku. Operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Milan Podolinský uviedol, že hasiči boli permanentne v teréne, počet zásahov nevedel vyčísliť.

Košice: Cesty sú zjazdné

Cesty cez horské priechody Jahodná, Folkmarský kopec, Uhorniansky kopec sú už prejazdné. Rovnako sú už zjazdné aj ostatné cesty v okrese Rožňava. Na niektorých úsekoch môže byť obmedzená prevádzka.

Tretí stupeň povodňovej aktivity pretrváva na rieke Hnilec, vo Švedlári a v okresnom meste Gelnica. Vo Švedlári povodňová vlna kulminovala ráno o štvrtej, keď hladina dosiahla 350 cm. Do šestnástej hodiny klesla na 334 cm. Druhý stupeň je na rieke Hornád, no aj jeho hladina postupne klesá, v obci Spišské Vlachy bola vo výške 314 cm, ale v Margecanoch hladina vystúpila na 617 cm.

Tretí povodňový stupeň je na Hornáde pri Kysaku, pretože vodohospodári zvýšili odtok vody z vodného diela Ružín. Druhý stupeň dosahuje Hornád pri obci Ždaňa, podobne ako Torysa pri obci Košické Olšany.

Kežmarok: S autami pod mostom

Dvaja muži skončili so svojimi autami pod mostom. Na ceste medzi Ihľanmi a a Jurským jeden z nich zapadol. Prišiel mu na pomoc švagor a obaja skončili so zakliesnení pod mostom.

Hoci rieka Poprad pomaly klesá, stále je poriadne rozvodnená. Podľa informácií reportérky Veľkých Novín Maji Pavlíkovej, podvečer začalo v Starej Ľubovni a okolí intenzívne pršať.

Vlaky opäť nejazdia

Pre popadané stromy je zastavená železničná doprava na vybraných tratiach Banskobystrického, Žilinského a Prešovského kraja. Tam, kde to počasie umožňuje, je zabezpečená náhradná autobusová doprava.

"Problémy pretrvávajú ešte na dvoch lokálnych tratiach a časti tratí Tatranských elektrických železníc (TEŽ), kde nie je možné zabezpečiť ani náhradnú autobusovú dopravu pre nezjazdnosť ciest," uviedla hovorkyňa Železničnej spoločnosti Slovensko Jana Morháčová.

Zastavená vlaková doprava bez náhrady je na trati Pohronská Polhora – Tisovec (Banskobystrický kraj), Zlatno – Kokava nad Rimavicou - Utekáč (Banskobystrický kraj) a na trati TEŽ Vyšné Hágy - Štrbské Pleso (Prešovský kraj).

Obmedzená železničná doprava s autobusovou náhradnou dopravou je na trati TEŽ Starý Smokovec - Vyšné Hágy i na Ozubnicovej železnici v úseku Štrba – Štrbské Pleso

tvojenoviny: Marek Fenus

Stará Ľubovňa: situácia sa upokojuje

Povodňová situácia v okrese Stará Ľubovňa sa začína upokojovať. Rieka Poprad v okrese Stará Ľubovňa, ako aj jej prítoky, začínajú klesať. "V meste Stará Ľubovňa však naďalej platí mimoriadna situácia, na celom území okresu je stále vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity,“ informoval prednosta Okresného úradu v Starej Ľubovni Peter Sokol.

Protipovodňová hrádza na rieke Poprad, ktorú tu vybudovali v uplynulých rokoch po povodni z júna 2010, svoju úlohu splnila. "Vtedy bola Mýtna ulica pod vodou, dnes sme zaznamenali len menšie priesaky. Hrádza pritom ešte nie je úplne dokončená,“ dodal Sokol.

Záchranné zložky momentálne sprejazdňujú cesty do osady Kače v Mníšku nad Popradom a do obce Sulín. Spevňujú tu aj brehy rieky Poprad. V meste Stará Ľubovňa vo štvrtok večer strhol silný vietor strechu z budovy polície.

Niekoľko obcí zostalo bez dodávok elektrickej energie, keď padajúce stromy poškodili elektrické vedenia. "Ešte aj teraz sú dve obce bez elektriny,“ uviedol Sokol. V súčasnosti v regióne už neprší, takže možno očakávať ďalší pokles hladín miestnych potokov, ako aj rieky Poprad.

Prešov: Torysa klesá

V Prešove naďalej trvá mimoriadny stav pre povodne, na rieke Torysa je II. povodňový stupeň. Rieka bola o siedmej ráno na svojom kulminačnom maxime 464 cm a o jedenástej hladina Torysy klesla o viac ako pol metra. Odvtedy sa jej výška naďalej znižuje.

tvojenoviny: Mária Malová

Nitra: v noci padali stromy

Mimoriadne silný vietor v noci vyvracal stromy a stĺpy elektrického vedenia. V Zlatých Moravciach jeden poškodil padajúci strom, dve rodiny zostali bez prívodu elektrickej energie a priamo v centre Nitry vietor elektrický stĺp zlomil.

Aj s reklamným pútačom sa zrútil na prednú časť osobného auta. Na sídlisku Klokočina vietor strhol a časť strechy bytového domu  a na Chrenovej ulici spadol strom v tesnej blízkosti panelákov.

Liptov: kalamita zablokovala deti

Náročný zásah majú za sebou aj liptovskí hasiči. Z ciest museli odpratať stovky popadaných stromov, ktoré okrem iného, zablokovali aj všetky  príjazdové cesty do detskej ozdravovne Železnô. 60 detí a personál zostali niekoľko hodín bez elektriny a úplne odrezaní od sveta.

Vysoké Tatry: mimoriadna situácia

Primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš vyhlásil v meste dnes o 8:00 mimoriadnu situáciu. Aj keď sa situácia v porovnaní so štvrtkom upokojila, problémy v meste začala robiť už aj voda.

Mesto eviduje viacero zaplavených objektov v Tatranskej Lomnici a Tatranskej Kotline. "Časť vôd v Tatranskej Lomnici zachytilo jazierko, ktoré našťastie nebolo naplnené. Aj napriek tomu sa hlavne v Tatranskej Lomnici valia prúdy vôd,“ uviedol tajomník krízového štábu mesta Vysoké Tatry Miroslav Kolodzej.

Vodičov prechádzajúcich Vysokými Tatrami vyzýva k opatrnosti, keďže na viacerých úsekoch sa po ceste valí voda, ktorá so sebou odplavuje aj blato.

Vietor vyčíňal vo Vysokých Tatrách ešte aj v noci. Najviac postihnutou lokalitou počas noci bolo centrum Tatranskej Lomnice, kde vietor vyvrátil niekoľko stromov, ktoré spôsobili škody na niekoľko súkromných objektoch.

Štvrtkový silný vietor poškodil viacero objektov v celých Vysokých Tatrách, v osadách Tatranské Zruby, Vyšné Hágy, Smokovce, Tatranská Lesná, Tatranská Lomnica, Tatranská Kotlina. Na viacerých objektoch strhol časti striech, niekde ich len nadvihol, následne sa do objektov dostáva voda, čo spôsobuje ďalšie škody.

Naďalej je neprejazdná cesta medzi Podbanským, Štrbským Plesom a Vyšnými Hágami, kde odstraňovanie popadaných stromov potrvá niekoľko dní.

Dlhoňa: prvá obeť povodní

Slovensko má prvú obeť povodní. Obcou Dlhoňa pri Svidníku sa v noci prehnala dažďová smršť. Miestny potôčik sa premenil na rozbúrenú rieku. 83 ročný obyvateľ obce sa išiel večer pozrieť k vode a to sa mu stalo osudným.

Silný prúd valiacej sa vody ho strhol so sebou. Keď sa starček dlho nevracal domov, rodinní príslušníci sa ho vybrali hľadať a zalarmovali pritom políciu aj hasičov. V noci tak všetci rozbehli pátraciu akciu, ale starčeka sa nepodarilo nájsť. Telo muža  objavili až skoro ráno asi kilometer od miesta, kde sa v noci údajne pošmykol. 

Srbsko žiada medzinárodnú pomoc

Srbská vláda vo štvrtok požiadala o medzinárodnú pomoc pri odstraňovaní následkov povodní, ktoré si vyžiadali najmenej štyri obete a vynútili si masové evakuácie. Premiér Alexandar Vučič prosí o finančnú aj materiálnu pomoc Európsku úniu, Rusko aj susedné Slovinsko. VIAC TU. 

Prešov: Torysa sa vyliala

Torysa sa vyliala pri severnej diaľnici D1  Prešov - Košice, pri železničnej stanici Drieňovská Nová Ves.

Diváčka Mária napísala, že voda im už zaplavila prístupovú cestu k domu a blíži sa k d domu po poli.

tvojenoviny: Mária Malová

Poprad: vietor vyvracal stromy

Silný vietor vyčíňal vo štvrtok aj v Poprade. Vietor vyvracal stromy vo viacerých mestských častiach. Pracovníci Správy mestských komunikácií zasahovali na uliciach J. Curie, Baníckej, 1. mája, Podtatranskej, Lidickej, Dostojevského, Štúrovej, Tomášikovej, Okružnej, na Velickom námestí, v predstaničnom parku a na ďalších miestach, kde odstraňovali polámané konáre aj celé stromy.

"Padajúce stromy poškodili v Poprade autá, dopravné značky, náhrobné kamene na cintoríne a tiež jeden z prístreškov v Predstaničnom parku,“ informoval hovorca mesta Marián Galajda.

Tretí stupeň povodňovej aktivity v Prešove

Prešovský primátor Pavel Hagyari vyhlásil nadránom III. stupeň povodňovej aktivity v súvislosti so stúpajúcou hladinou Torysy. Voda sa vyliala na Budovateľskej ulici, ktorá je hlavne priemyselnou zónou. Zaliate sú sklady niektorých firiem aj ďalšie priestory.

Ako informovala ráno hovorkyňa mesta Veronika Kmetóny Gazdová, najohrozenejšie lokality sú ulice Pod kamennou baňou, Budovateľská, Jilemnického a Pod Wiliec hôrkou. Zabrániť väčšej povodni sa snažia ukladaním vriec s pieskom či navážaním kameniva.

Pomáhajú ľudia prijatí na aktivačné práce aj 40 väzňov. Budovateľská a Jilemnického ulica sú neprejazdné, dopravu regulujú policajti. Evakuácia obyvateľstva nebola potrebná. K zraneniam osôb nedošlo.

Uzavreté cesty v košickom kraji

Pre popadané stromy sú stále uzavreté cesty cez niektoré horské priechody na Spiši a Gemeri. Až do odvolania je uzavretá cesta cez Folkmársky kopec a Jahodnú, cesta cez Súľovú, Uhornianský a Pačanský kopec. Uzavretá je aj cesta zo Štítnika na Hrádok.

Uzavreté sú aj niektoré cesty III. triedy. Situáciu začínajú komplikovať stúpajúce hladiny riek, informovala Správa ciest Košického samosprávneho kraja na svojej internetovej stránke.

Výdatné dažde zo štvrtka na piatok zdvihli hladiny riek Hnilec, Hornád, Torysa, Olšava, Slaná a Bodva. Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) najviac zrážok za posledných 24 hodín, až 97,1 mm, spadlo v lokalite Henclová, v lokalite Štós a v Dobšinej.

Tretí stupeň povodňovej aktivity je na rieke Hnilec vo Švedlári i Jaklovciach. Druhý stupeň povodňovej aktivity je na rieke Hornád v Spišských Vlachoch, kde hladina dnes ráno dosahovala 314 cm v úseku Kysak a na dolnom toku pri obci Ždaňa dosiahla hladina 401 cm.

V priebehu noci sa zodvihla aj hladina rieky Torysa pri Košických Olšanoch a dosiahla 345 cm, čo je II. stupeň povodňovej aktivity. Na druhom stupni je aj rieka Olšava pri Bohdanovciach. Rieky Bodva a Slaná dosahujú I. stupeň.

Prešov: uzatvorené cesty

Na Budovateľskej ulici v Prešove sa už voda dostala do časti priemyselnej zóny a zaplavila niektoré areály firiem. Cesta je tu sčasti neprejazdná. V noci hasiči evakuovali dve osoby vo Vrbovom z chatky pri rybníku. Agentúru SITA o tom informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Miroslav Skička, podľa ktorého bola nočná služba dlhá a ťažká.

Za posledných 24 hodín zasahovali hasiči 110-krát, v teréne ich bolo 330 a využili 116 kusov hasičskej techniky. Zasahovali hlavne pri odstraňovaní popadaných a polámaných stromov, ktoré poškodili aj niekoľko striech. V noci pribudli zásahy pri lokálnych záplavách.

Sulín: rieka Poprad sa vylieva

Rieka Poprad sa začala vylievať aj na severe Slovenska, v Sulíne (okr. Stará Ľubovňa). Fotografie nám zaslal čitateľ Marek.

Podľa informácií z operačného strediska Hasičského a záchranného zboru v Starej Ľubovni aj tu začína komplikovať situáciu zvýšená hladina rieky Poprad a jej prítoky. Problémy sú na Mýtnej ulici v Starej Ľubovni, v Hniezdom a Podolínci. Neprejazdné sú niektoré úseky ciest - cesta I/68 v úseku pred obcou Ľubotín, v Sulíne aj cesta do osady Kače v Mníšku nad Popradom.

slovakrail.sk

Kežmarok: voda kulminovala

Nadránom kulminoval v Kežmarku Ľubický potok, ktorý v meste zaplavil desiatky domov a objektov. Voda už mierne klesla, ale stále prší. "Spravili sme všetky možné opatrenia. Nasadili sme techniku, plnili a ukladali sme vrecia s pieskom. Bohužiaľ, príroda bola silnejšia. Momentálne monitorujeme vzniknuté škody,“ uviedol pre médiá primátor Kežmarku Igor Šajtlava.

O presných škodách je ešte predčasné hovoriť, keďže do niektorých lokalít v meste sa ešte nedá dostať. Viaceré cesty v meste sú zaplavené. Najväčšie škody spôsobila voda na Ľubickej ceste a na sídlisku Sever, kde sa voda z Ľubického potoka vyliala až k bytovým domom.

Stará Ľubovňa: Poprad stúpa

Kritická situácia je v Starej Ľubovni, kde rieka Poprad stále stúpa a ohrozuje Mýtnu ulicu. Stále je v meste vyhlásený mimoriadny stav. Na budove policajného riaditeľstva strhol silný vietor strechu.

500 hasičských výjazdov

Kým počas bežných dní mávajú príslušníci Hasičského a záchranného zboru na celom Slovensku priemerne 60 výjazdov, počas dnešnej mimoriadnej poveternostnej situácie to bolo zhruba 500, teda priemerne 60 za hodinu.

Uviedol to na mimoriadnom brífingu minister vnútra Róbert Kaliňák s tým, že aktuálne je v teréne nasadených 900 profesionálnych hasičov, ktorým pomáha 36 dobrovoľných hasičských zborov.

"Situáciu budeme monitorovať celú noc. Veríme, že okolo polnoci by sa situácia mohla upokojiť a skoro ráno sa môže začať s odstraňovaním následkov,“ povedal na večernom brífingu Kaliňák.

Ako nevyhnutná na zvládnutie prírodných kalamít sa podľa neho popri včasnej príprave ukazuje aj spolupráca profesionálnych a dobrovoľných hasičov.

Ešte v stredu bolo na základe predpovedí meteorológov uvedených do pohotovosti 250 zborov dobrovoľných hasičov, z ktorých je aktuálne nasadených 36, no podľa ministra si situácia ešte vyžiada povolanie ďalších desiatok dobrovoľných hasičských zborov.

SHMÚ

Súvisiace články

Najčítanejšie správy