Polojasno
23°
Bratislava
Ela
24.5.2024
Stovky nakazených: V Bánovciach nad Bebravou evidujú epidémiu norovírusu
Zdielať na

Stovky nakazených: V Bánovciach nad Bebravou evidujú epidémiu norovírusu

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU / Epidémiu norovírusu zaznamenali v Bánovciach nad Bebravou odborníci z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trenčíne. Ohnisko nákazy bolo v zariadení spoločného stravovania, ochorenie sa rozšírilo i do ďalších okresov. RÚVZ už nariadil opatrenia.

Na prípad ako prvý upozornil RTVS.

"Pôvodcom nákazy je zariadenie spoločného stravovania, ide o veľkú vývarovňu, ktorá pripravuje približne 2000 jedál. V inkriminovanej dobe to bolo približne 2200 jedál a z tohto počtu máme približne 500 chorých," povedala regionálna hygienička Ľudmila Bučková. RÚVZ Trenčín podľa nej vykonal štátny zdravotný dozor, ako i epidemiologické šetrenie, v rámci ktorého potvrdil, odkiaľ nákaza pochádza. "Zistili sme, aj na základe vyšetrenia dvoch zamestnancov, že ide pravdepodobne o norovírus. Zatiaľ nevieme vyvrátiť, či tam nie je ešte nejaká iná baktéria alebo mikroorganizmus," priblížila.

​Odborníci v rámci štátneho zdravotného dozoru vykonali stery z prostredia a odobrali vzorky. "Pacienti mali ťažkosti ako zvracanie, hnačky, u pár prípadov sa vyskytla zvýšená teplota, celková slabosť, malátnosť, došlo tam i k dehydratácii. Neboli to ťažké stavy. Niektorí zamestnanci z firiem museli vyhľadať lekára," ozrejmila regionálna hygienička.

Firma podľa zistení RÚVZ vydáva podľa nej pokrmy do približne desiatich zariadení. "RÚVZ nariadil opatrenia. Prevádzka sa uzatvorila a nariadilo sa čistenie, dezinfekcia, vyšetrenie všetkých zamestnancov, aby sme vylúčili, či tam nejde o ďalšiu baktériu," doplnila Bučková. Nákaza sa podľa nej rozšírila i do susedných okresov, ide tak o nadregionálnu epidémiu. Prípady evidujú hygienici i v okresoch Topoľčany, Partizánske, Trenčín a Nové Mesto nad Váhom.

Súvisiace články