Skoro jasno
26°
Bratislava
Jakub
25.7.2024
Pápež prirovnal papamobil ku konzerve od sardiniek
Zdielať na

Pápež prirovnal papamobil ku konzerve od sardiniek

VATIKÁN / Pápež František nemá v pláne používať bezpečnostné auto, keďže mu jeho vlastnosti bránia pri priamom styku s veriacimi. Pontifik sa tak vyjadril v rozhovore pre španielsky denník La Vanguardia.

Z jeho v piatok zverejnených vyjadrení jasne vyplýva nezáujem o takúto vysokú mieru ochranu jeho osoby. Populárna hlava katolíckej cirkvi zároveň priznala, že v jeho prípade je taktiež pravdepodobné predčasné opustenie postu podobne, ako to pred rokom urobil jeho predchodca Benedikt XVI.

Je to stena

Práve on veľmi často využíval služby takzvaného papamobilu, ktorý vedenie cirkvi zaviedlo do častejšieho užívania po atentáte na jeho predchodcu Jána Pavla II. O jeho život sa v roku 1981 v Ríme pokúsil turecký atentátnik.

"Pamätám si, že v Brazílii mi poskytli uzavretý papamobil, ale nemôžem sa predsa zdraviť s ľuďmi a vravieť im, že ich milujem v konzerve od sardiniek, aj keď je zo skla. Pre mňa je to stena.. Pravdou síce je, že sa mi môže stať hocičo, ale postavme sa k veci priamo: v mojom veku už nemám, čo stratiť. Viem, že sa mi niečo môže stať, no je to v rukách Božích," povedal pre barcelonský denník pápež, podľa ktorého mu Boh napovie, keď nastane čas uvoľniť miesto mladšiemu.

"Benedikt urobil veľké gesto. Urobím to isté, čo on: požiadam Boha, aby ma osvietil, keď príde ten moment a povedal mi, čo mám urobiť. On mi to určite povie," dodal pápež.

Otvorený prístup

František, syn talianskych rodičov, si ihneď po svojom marcovom zvolení za v poradí 266. hlavu katolíckej cirkvi získal srdcia veriacich po celom svete svojím otvoreným prístupom a odmietaním životného štýlu, ktorý k pontifikátu tradične patrí.

Katolíckych duchovných vyzýva na zrieknutie sa luxusu, na priamy kontakt s veriacimi a pomoc ľuďom v núdzi. Nástupca Benedikta XVI. sa stal vôbec prvým juhoamerickým pápežom a taktiež prvým vyvoleným spomedzi rádu jezuitov.

Prvá európska krajina Albánsko

Pápež František sa na svoju prvú cestu v rámci Európy vydá do Albánska. Podľa jeho nedeľňajších slov je za rozhodnutím snaha pomôcť tým, ktorí trpeli počas komunistického režimu. Cieľom jeho septembrovej cesty do jednej z najchudobnejších štátov v Európe je povzbudiť krajinu, ktorá dlho trpela pod minulými ideológiami.

Jeho rozhodnutie je v súlade s plánom navštíviť ako prvú chudobnú krajinu s "históriou sociálneho a náboženského prenasledovania". Pontifik počas 15 mesiacoch na čele cirkvi vycestoval do Brazílie a na Blízky východ.

Albánsko patri počas väčšiny druhej polovice 20. storočia medzi najizolovanejšie krajiny sveta. V roku 1967 sa však stala prvým oficiálne ateistickým štátom vôbec. Mešity, kostoly a ďalšie náboženské objekty tak boli zničené a duchovní pozatýkaní. Balkánsku krajinu po páde komunizmu navštívil v roku 1993 aj vtedajší pápež Ján Pavol II.

Súvisiace články