SERVISNÁ TÉMA. Vyberte si správne slnečné okuliare

SERVISNÁ TÉMA. Vyberte si správne slnečné okuliare

BRATISLAVA / Veľké, malé, modré, žlté, polarizačné, kto sa v nich má vyznať? Poradíme vám, ako si vybrať slnečné okuliare, ktoré budú nielen módne, ale hlavne prospešné pre váš zrak.

Čím väčšie, tým lepšie

Aj lacné okuliare zo známeho bratislavského trhoviska obstáli v teste. Rozdiel medzi nimi a značkovými spočíva predovšetkým v komforte ich nosenia, dizajnovom prevedení či v kvalite materiálu.

"Okuliare musia byť dostatočne veľké, aby zakrývali oči a aby slnečné žiarenie neprenikalo z bokov na oko," hovorí očná lekárka Adriana Smoradová. Straničky okuliarov by mali byť čo najširšie, aby chránili zrak aj zboku. Dôležité je aj sfarbenie skiel. Čím sú okuliare tmavšie, tým majú menšiu priepustnosť slnečného žiarenia.

Pozor na čierne sklá

Priepustnosť 0 majú dioptrické okuliare. Na slnko sú absolútne nevhodné. Priepustnosť 1 - 2 majú okuliare so svetlými sklami vhodné napríklad do mesta. Priepustnosť 3 majú okuliare s hnedými alebo sivými sklami vhodné k moru. Najvyššiu priepustnosť 4 majú okuliare s čiernymi sklami ideálne na hory.

"Pozor na čiernu farbu skla do áut, pri šoférovaní sú vhodné okuliare s priepustnosťou 2 alebo 3. Sklo by malo mať polarizačný filter," pripomína očná lekárka. Rovnaké pravidlá platia ako u dospelých tak i u detí.

Zdroj: noviny.sk, TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:30 Šesť dní, sedem nocí
15:50 NOVÁ ZÁHRADA
16:50 NA CHALUPE
12:15 VŠETKO ČO MÁM RÁD
14:15 INKOGNITO
15:50 INKOGNITO
13:55 Hawaii Five-0 X.
14:50 Hawaii 5.0 X.
15:50 Áno, šéfe! USA V.
13:50 Volám sa Caillou V.
14:10 Medzi nami zvieratkami
14:20 Rybičky Flip a Flap
13:35 Perfektní prázdniny
15:25 Pomáda: Živě
17:45 Útěk ze Sibiře