Oblačno
Bratislava
Viktor
26.2.2024
Adriana: Moje dieťa má po očkovaní cukrovku!
Zdielať na

Adriana: Moje dieťa má po očkovaní cukrovku!

BRATISLAVA / Má len 18 mesiacov a trikrát denne jej rodičia musia do malého telíčka pichať injekcie s inzulínom. Adrianke z Bratislavy diagnostikovali cukrovku dva dni po zaočkovaní hexavakcínou, ktorá je jedným z povinných očkovaní u detí. Rodičia sú presvedčení, že ochorenie u nej spustila práve vakcína. Matka dievčatka oslovila právnika a predstúpiť chce až pred súd.

Môže za to očkovanie?

"Som presvedčená že moje dieťa bolo zdravé a po zaočkovaní má cukrovku. Nie je možné, aby zo zdravého dieťaťa bolo za dva dni takto ťažko choré," povedala nešťastná matka.
Adrianka v 11. mesiaci, tak ako všetky slovenské deti, absolvovala povinné očkovanie. Hexavakcína má slúžiť ako prevencia pred ochoreniami ako sú tetanus, záškrt, hepatitída typu B či detská obrna. U Adrianky sa ale do 24 hodín po zaočkovaní objavili po celom telíčku červené fľaky a následne bola hospitalizovaná na kožnom oddelení v nemocnici.

"Oni jej zobrali krv a moč a oznámili mi že má cukrovku a trikrát denne jej musím pichať inzulín," opisuje udalosti Adriana. Pre matku to bol obrovsky šok. Nikto v ich rodine totiž na cukrovku netrpí. "Som napísala na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou," dodáva.
Po pár týždňoch prišla odpoveď. Lekár ani nemocnica v ničom nepochybili. Adriana preto oslovila advokáta

Problém nikto nepriznáva

"Lekárka zodpovedá za výsledok svojim spôsobom, za zdravotný stav a teda aj za komplikácie. To čo jej do telíčika pichli ona nevie, spoľahla sa na úrady, ktoré lieku udelili povolenie," hovorí Mgr. Peter Mertl, advokát.

"Čo sa týka vzťahu medzi očkovaním, akoukoľvek vakcínou a vznikom cukrovky typu 1, príčinná súvislosť doposiaľ nebola preukázaná," poskytla vyjadrenie k tomuto prípadu Mgr. Katarína Slezáková, výrobca vakcíny. Ústav pre kontrolu liečiv slová výrobcu potvrdil: "Za minulý rok sme mali 8 nahlásených podozrení na nežiadúce účinky, väčšinou šlo o lokálne reakcie v mieste vpichu, zvýšené teploty, ktoré si vyžadovali hospitalizáciu pacientov," upresnila Valéria Pernišová hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. 

Podobné prípady aj v Amerike

Slovenské občianske združenie sloboda v očkovaní však na svojej webovej stránke tvrdí, že v príbalovom letáku očkovacej vakcíny v USA sa ako nežiadúci účinok detská cukrovka uvádza. Túto informáciu sme si overovali v Kalifornii.

V Spojených štátoch sa na letáku medzi nežiadúcimi účinkami cukrovka nenachádza, ale napriek tomu sa na vakcínu ročne sťažujú desiatky rodičov detí u ktorých sa táto choroba po očkovaní vyskytla. "Máme za sebou veľa štúdií. Žiadna z nich neukázala, že za to môže ockovanie. Rodičia si myslia, že je to očkovaním, my urobíme testy a práve vďaka očkovaniu  ochorenie zistíme," dodáva lekárka z Kalifornie Diana Lithgow.

Všetko o hokejových MS na jednom mieste. Čítajte TU.

TASR/ilustračné

Súvisiace články