Zatiahnuté
Bratislava
Andrej, Ondrej
30.11.2023
Kapskému Mestu dochádza pitná voda. Krízu má vyriešiť odvážny plán
Zdielať na

Kapskému Mestu dochádza pitná voda. Krízu má vyriešiť odvážny plán

Archívna reportáž

KAPSKÉ MESTO / Po Johannesburgu a Durbane je to tretie najväčšie mesto Juhoafrickej republiky. Kapskému Mestu hrozí, že v roku 2019 mu dôjde pitná voda. Rodia sa však nápady, ako mesto zásobiť. Krízu by mohol vyriešiť veľmi odvážny plán.

Dotiahnuť obrovské ľadovce z Antarktídy. S týmto nápadom prišiel juhoafrický kapitán Nicholas Sloan. V roku 2013 velil záchrannej operácii Costy Concordia, ktorá stroskotala na brehu Toskánska. 

Podľa neho by sa dalo použiť prirodzené odlamovanie obrovských ľadovcov z Antarktídy. Za rok je to až dvetisíc miliárd ton ľadu, píše Daily Mail.

​​"Väčšinu ľadovcov zachytí Agulhaský teplý prúd. Musíme sa pokúsiť nasmerovať laďovce do studeného Benguelského prúdu, v ktorom by sa vďaka nízkej teplote uchoval a mohol doplávať až ku Kapskému Mestu," vysvetlil kapitán.

Podľa Sloana by bolo možné ľadovec nasmerovať na plytčinu blízko afrického pobrežia. Ťažba vody by následne prebiehala v otvore vo vnútri ľadovca. Voda by si pritom vyžadovala iba minimum úprav. Zásoby uložené v ľadovcoch bývajú obyčajne bez prímesí.

Jeden ľadovec, ktorý váži 70 tisíc ton, by mohol dodávať 150 miliónov litrov pitnej vody denne po dobu jedného roka. 

Úbytok vody v priehradeTheewaterskloof v rokoch 2014 až 2018:

https://giphy.com/gifs/3ohs4zeXJhHHpHvrrO

Zásoby by pokryli tretinu vody, ktoré mesto za rok spotrebuje. 

Sucho v Kapskom Meste má nastať už 22. apríla budúceho roka. Úrady vyzvali obyvateľov i turistov, aby šetrili vodou. 

Jedným z opatrení je zavedenie limitu 50 litrov vody na osobu na deň. Ľudia sa preto naučili sprchovať počas minúty a pol a znížili frekvenciu splachovania toalety. Niektoré reštaurácie vypli vodu v umývadlách na toaletách, aby hostí prinútili používať dezinfekciu na ruky. Verejné kúpaliská prestali s napúšťaním bazénov.

Súvisiace články