Polojasno
27°
Bratislava
Xénia
2.6.2023
Slnko sa točí okolo Zeme, tvrdí nový americký dokument
Zdielať na

Slnko sa točí okolo Zeme, tvrdí nový americký dokument

BRATISLAVA / Naozaj planéta Zem rotuje okolo Slnka? Americký dokument sa snaží zdiskreditovať vedecké teórie. Tvrdí, že Zem je pevným bodom a Slnko rotuje okolo nej. Za vznikom filmu stoja pochybné osoby, a práve preto sa niektorí tvorcovia od diela dištancujú ešte pred jeho začiatkom, píše nemecký denník Der Spiegel.

Predala hlas

Kate Mulgrew je ikonou sci-fi. V rokoch 1995 až 2001 hrala kapitánku Kathryn Janewayovú v kultovom televíznom seriáli "Star Trek: Vesmírna loď Voyager". Zahrala si veliacu dôstojníčku, ktorá precestovala vzdialenosť  70 000 svetelných rokov späť. Stretla sa tiež s mimozemšťanmi a videla asteroidy, píše nemecký Der Spiegel.

Práve novému americkému filmu prepožičala herečka svoj hlas. Mnohí kritici si však myslia, že toto bude jej skaza. "Všetko, čo si myslíme, že vieme o našom vesmíre... je v poriadku," hovorí herečka v traileri k filmu.

Film Princíp

Film dostal názov "Princíp". Zaslúžila sa o to aj samotná herečka. Malo by ísť o seriózny dokument, ktorý odhaľuje "jednu z najhorúcejších debát tohto storočia" - večný, nikdy neobjasnený vesmír a otázky prečo a ako vlastne funguje svet.

Doposiaľ film videlo len zopár vybraných hostí z Hollywoodu. Na termín premiéry sa stále čaká. Dôvodom je práve kontroverznosť tohto dokumentu. Podľa autorov pritom ide o "najväčší film svojho druhu" a to nielen kvôli vedeckému obsahu, ale aj kontroverznej povahe.

ilustračná foto

TV JOJ

Veda vs. Boh

Takzvaný geocentrický názor vládol medzi ľuďmi pomerne dlhú dobu. Neskôr prišli Kopernik, Kepler či Galileo, ktorí tento názor vyvrátili svojimi heliocentrickými pozorovaniami. Avšak dodnes sa nájde dosť nepoučiteľných geocentrikov.

Jedným z nich je aj muž, ktorý paradoxne stojí za filmom Princíp. Ide o kresťanského konzervatívneho amerického autora Roberta Sungenis. V jeho trochu zaprášenej knihe "Galileo sa mýlil, kostol mal pravdu" sa snaží "dať Biblii právoplatné miesto a ukázať, že vo vede pre ňu miesto nie je".

Šíri myšlienky

Sungenis je jedným z tých konšpiračných teoretikov, ktorí sa domnievajú, že napríklad pristátie na Mesiaci v roku 1969 bolo umelo vyrobené, či 11. september bol spáchaný "zasvätenými" z vládnych kruhov a rovnako si myslí, že jadrová katastrofa vo Fukušime v roku 2011 bola dôsledkom izraelskej jadrovej bomby.

Sungenis sa však neostýcha svoje myšlienky šíriť aj do sveta. Tiež sa neštíti priznať, že smrť šiestich miliónov Židov počas holokaustu je neoverená a nepodložená. 

ilustračná foto

TV JOJ

Niektorí neveria

Momentálne sa Sungenis vrhol do tajov vesmíru. V očiach niektorých vedcov je preto vierohodnosť tohto dokumentárneho filmu pomerne nízka. Avšak práve vďaka tomuto filmu začala spoločnosť opäť polemizovať o vesmíre. A to nielen v Spojených štátoch, ale dokonca aj v Európe. napríklad v Nemecku uzrel svetlo sveta seriál "Náš vesmír: Cesta pokračuje".

Sungenis, podporovaný aj skupinkou, ktorá tiež odmieta evolúciu, sa snaží presvedčiť nielen verejnosť, ale aj mládež, že jeho teórie sú relevantné.

Iní veria

V Spojených štátoch však takéto debaty nie sú veľmi pritiahnuté za vlasy. Podľa prieskumu Gallupovho ústavu vidí 46 percent Američanov ich pôvod v božskom stvorení. 32 percent verí, že Boh "mal aspoň ruku" pri vzniku sveta. Len 15 percent verí evolučnej teórii.

Samozrejme kontroverznosť už začali hodnotiť aj na internete. Objavili sa diskusie na blogoch, ktoré sú plné sarkastického podtónu. "Je ťažké uveriť, že niekto v 21. storočí berie vážne názor, že Slnko sa točí okolo Zeme, alebo že Zem je stredom vesmíru," konštatuje astronóm Lawrence Krauss.

ilustračná foto

TV JOJ

Vedci pochybujú

Rovnako skeptickí sú aj astronómovia Max Tegmark z Massachusetts Institute of Technology a George Ellis z University of Capetown. "Tieto geocentrické argumenty nemôžu byť vedeckého charakteru," konštatuje Tegmark.

Avšak producent Rick Delano víta každú kritiku. "Je to česť vidieť, že tento malý, nezávislý film spustil takú diskusiu a polemiku, predovšetkým na internete," dodal.

Zradená a využitá sa však cíti najmä herečka. "Nie som geocentrička," píše na sociálnej sieti Facebook. "Bola som len hlas, ktorý zaplatili, ale v konečnom dôsledku ma zle informovali. Cítim sa zradená," uzatvára.

Súvisiace články