Jasno
20°
Bratislava
Prokop
4.7.2022
Svet v roku 2100. Slovák vytvoril unikátnu mapu!
Zdielať na

Svet v roku 2100. Slovák vytvoril unikátnu mapu!

Zdroj: http://www.halcyonmaps.com

BRATISLAVA / Slovák Martin Vargic vytvoril unikátnu mapu sveta. Takto by vyzerala naša planéta, keby bolo more vyššie o 79 metrov. Európske mestá ako Londýn, Amsterdam či Berlín by úplne zmizli pod hladinou mora. Mapu zverejnil The Daily Mail.

2100: More vyššie o 98 cm

Pod vodou by sa ocitla aj veľká časť východného pobrežia USA. Podľa mapy ide o mestá ako Miami, New Orlens či Washington. Zaplavený by bol aj veľký kus Austrálie.

Od roku 1880 stúpla hladina morí na Zemi o dva centimetre. Vedci predpokladajú, že do roku 2100 stúpne o 98 centimetrov.

Aj napriek tomu, že nedávno OSN varovalo pred hrozbou vojny, hladomoru a extrémnymi zmenami počasia, to že by niektoré mestá zmizli pod vodou, je len ťažko predstaviteľné.

Na mape pracoval tri mesiace

Slovenský grafik Martin Vargic vytvoril mapu znázorňujúcu planétu v dobe, kedy budú mať hladiny morí o 79 metrov viac. Predstavuje si, čo by sa stalo so Zemou, keby sa ľadovce na severnom a južnom póle roztopilo a do svetových oceánov by sa rozlialo 5 miliónov kilometrov kubických vody, píše britský Daily Mail. 

Aktuálne pobrežia sú na mape zobrazené prerušovanou čiarou a oblasti, ktoré budú podľa predstavy Martina Vargica pod vodou, sú netieňované. Mapa ukazuje, že zmizne viac ako polovica Anglicka, vrátane Londýna či Leicesteru.

"Pracoval som na tejto mape asi tri mesiace," povedal pre Daily Mail Vargic. "Vždy som sa zaujímal o klimatické zmeny a vplyv človeka na globálne otepľovanie. Vytvoril som tieto mapy, lebo to nikto predtým neurobil a aj preto, aby som zvýšil vedomosti o globálnom otepľovaní," uviedol Vargic. 

Súvisiace články