Zatiahnuté, dážď
11°
Bratislava
Cyprián
27.9.2022
Panika v Európe, ľudí vydesil záhadný úkaz na oblohe
Zdielať na
Veda a technika

Panika v Európe, ľudí vydesil záhadný úkaz na oblohe

BERLÍN/BERN / Obyvateľov juhu Nemecka, ale i Rakúska a Švajčiarska, vydesili v nedeľu večer lietajúce a žiariace objekty na nočnej oblohe. Podľa astronómov išlo o padajúce meteority.

Ľudia sa obrátili na políciu s tým, že na oblohe zazreli neidentifikovateľné žiariace telesá. Hovorili aj o hlasnom zvuku, ktorý jav doprevádzal.

Polícia ale verejnosť uistila, že nehrozí žiadne nebezpečenstvo, píše Süddeutsche Zeitung.

Podľa svedkov sa obloha rozžiarila okolo deviatej hodiny večer.

Záhadný úkaz mali možnosť vidieť ľudia v juhonemeckom Bavorsku, ale napríklad aj vo Švajčiarku a Rakúsku. Pozrite si amatérsky záznam. 

Zatiaľ nie je známe, čo jav spôsobilo. Podľa astronómov ale išlo o pád meteoritu, či dokonca viacerých meteoritov.

Nemecká polícia uviedla, že minimálne jeden z nich spadol aj v okolí hraničného priechodu Freilassing na nemecko-rakúskych hraniciach.

Telesá z vesmíru

Pád malých meteoritov nie je nezvyčajný. Napríklad minulý rok v septembri spadol jeden v stredoamerickom štáte Nikaragua, kde po sebe zanechal kráter s priemerom 12 metrov a hĺbkou päť metrov.

Youtube/ TodoAllTVChannel

Jeden z najväčších meteoritov v posledných rokoch spadol v roku 2013 do oblasti ruského Čeľjabinsku. Pri vstupe do atmosféry nad južným Uralom vážil 12 tisíc tom a priemer mal dvadsať metrov.

Vo výške asi 30 až 40 kilometrov nad zemou sa ale rozpadol. Následkom tlakovej vlny, ktorá zničila až 7000 budov, sa zranilo zhruba 1500 ľudí.

Pozrite si autentické zábery z dopadu meteoritu v ruskom Čeľjabinsku:

Zdielať na

Súvisiace články