Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Edmund
1.12.2023
Pacientov nezachraňujú len pred covidom, viac ľudí sa predávkovalo ivermektínom
Zdielať na

Pacientov nezachraňujú len pred covidom, viac ľudí sa predávkovalo ivermektínom

KOŠICE / Zdravotníci kovidových oddelení varujú nakazených ľudí pred svojvoľným a dávkovaním liekov. V posledných týždňoch totiž pacientov nezachraňujú len pred kovidom, ale aj po predávkovaní ivermektínom. Toto liečivo je určené pre zvieratá a pre človeka môže byť smrteľné.

Užívanie ivermektínu na liečbu Covidu- 19 odborníci a infektológovia neodporúčajú. Obzvlášť bez lekárskeho predpisu a bez určeného dávkovania. Tento liek momentálne nie je k dispozícii ani v našich lekárňach. Preto mnohí odporúčajú jeho veterinárnu náhradu a v tom robia zásadnú chybu.

"Ten liek robí ďalšie komplikácie, ktoré ten pacient s covidom nemal," povedal primár kliniky toxikológie, Marek Varga.

"Nežiadúce účinky boli popísané aj v Spojených štátoch Amerických už v priebehu druhej a prvej vlny," potvrdil primár kliniky infektológie v Košiciach, Martin Novotný. 

Podľa primára košickej infekčnej kliniky sú ich častými pacientmi práve ľudia, ktorí užívali ivermektín. Sanitkami ich tam privážajú s ťažkými zápalmi pľúc a ďalšími komplikáciami. 

"My sme mali dve hospitalizácie pacientov s predávkovaním ivermektínu, u ktorých presahovali hodnoty ivermektínu tisícnásobne viac ako je povolená koncentrácia," doplnil primár Marek Varga.

Rozhodli sa covid liečiť po svojom

To sú prípady len za posledný mesiac. Obaja sa rozhodli liečiť covid po svojom- veterinárnym ivermektínom.

"To bolo veľmi dramatické. Pacientka bola privezená v bezvedomí, druhý pacient veľmi znepokojený, zmätený, agresívny," opísal lekár Varga. 

"Pri tejto intoxikácii keď dochádza ku týmto ťažkým stavom môže dochádzať až k úmrtiam," vysvetlil Martin Novotný. 

Ľudia, ktorí uverili liečbe covidu ivermektínom a užívali práve liek pre zvieratá, robili zásadnú chybu v dávkovaní.

"Nastavenie dávky sa úplne líšia oproti tomu, aké odporúčania sú pri tabletkách, ktoré sú určené pre ľudí," pokračoval Varga. 

"Jednoducho dávkovaním v domácich podmienkach sa môžu predávkovať. Liek nepatrí do rúk mestským poslancom, alebo komunitám na Facebooku" doplnil lekár Novotný.

Podľa skúseného toxikológa, protilátka na takéto predávkovanie neexistuje.

"Je to priame pôsobenie na centrálny nervový systém. Dochádza ku dočasnému ochrnutiu končatín, srdce môže zlyhávať. V prípade ťažkých porúch vedomia musí byť pacient sledovaný na Jednotke intenzívnej starostlivosti," povedal toxikológ.

Ivermektín proti covidu nefunguje

"Opakovane sa to ukázalo vrámci viacerých štúdií," potvrdil primár. "V praxi sme videli obrovské množstvo pacientov, ktoré užívalo ivermektín a napriek tomu skončilo v nemocnici. Pripisujú sa mu účinky, ako keby pomohol pacientom, ale pritom to zvládla imunita pacienta sama," opísal primár Martin Novotný. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy