Epidemiologička: človek, ktorý sa chce zaočkovať proti COVID-19 by mal spĺňať tieto podmienky

Epidemiologička: človek, ktorý sa chce zaočkovať proti COVID-19 by mal spĺňať tieto podmienky

SLOVENSKO / Koronavírusové čísla sú stále desivé, pandémia rozhodne nepoľavuje. Hlavnou zbraňou proti nej je očkovanie, ktoré nás zrejme ako jediné môže vrátiť späť do normálneho života. Pomaly sa už rozbieha, postupne pribúdajú aj schválené vakcíny. Ako také očkovanie prebieha a účinkuje, to nám vysvetlila známa odborníčka a epidemiologička Prof. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD.

Vedľajšie účinky očkovania

Aj epidemiologička Zuzana Krištúfková už absolvovala prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Medzi vedľajšie príznaky, ktoré zaznamenala po očkovaní patrila dvojdňová bolesť v mieste vpichu a bolesť hlavy. "Ale do rána som bola v poriadku, takže bez akýchkoľvek reakcií," hovorí Krištúfková. Uvádzajú sa aj iné možné vedľajšie príznaky, niektoré sú vážnejšie. "Áno, môžu byť, dokonca výrobca uvádza, že v 60 % môže byť reakcia na očkovanie, napríklad bolestivosť v mieste vpichu, potom príznaky ako pri ochorení, napríklad teplota."

Za tie najzávažnejšie nežiadúce účinky považujeme podľa epidemiologičky alergické reakcie. "Pri testovaní bol zistený v dvoch prípadoch anafylaktický šok, preto sa očkuje v nemocniciach, kde je k dispozícií protišoková súprava."

Zatiaľ sa u nás používa vakcína Pfizer a BioNTech a chystá sa vakcína od Moderny. Odlišnosť vedľajších účinkov od vakcíny, ktorú máme, zatiaľ nepoznáme. "Myslím, že sa veľmi odlišovať nebudú, keby tam boli popísané závažné nežiadúce reakcie, tak by nedošlo na ich schválenie. Nežiadúce účinky sa dôkladne sledujú a hlásia." 

Podmienky očkovania 

Človek, ktorý sa chystá zaočkovať by mal spĺňať nasledovné: "Základ je, aby bol zdravý, aby nemal príznaky žiadneho ochorenia, nie len kovidového ale akéhokoľvek. Môže sa aktivovať aj vírus chrípky, chorí nemusia mať len Covid-19 ale môžu mať aj chrípku. Dôležité je, aby bol zdravý a aby nebol v posledných 14 dňoch v kontakte s nikým, kto COVID-19 mal, aby potom náhodou nevzniklo, že ochorel po očkovaní, čo teda nie je možné. Vakcína neobsahuje celý vírus, nie je možné, aby vyvolala ochorenie."

Na Slovensku už od vás pred očkovaním nebudú vyžadovať negatívny test. Často sa médiách objavuje tvrdenie, že po prekonaní tohto ochorenia by mal byť človek tri mesiace imúnny. "Nemusí to tak byť, máme prípady medzi ktoré patrí aj naša kolegyňa, ktorá prekonala COVID-19 bez klinických príznakov, nemá žiadne protilátky a preto sa odporúča očkovať aj tých, ktorí už prekonali toto ochorenie. Po akej dobe treba rozhodnúť na základe rizika. "Ak je to zdravotnícky pracovník, ktorý je vystavený priamemu kontaktu s infikovanými, tak tam je možné zaočkovať už o 14 dní, dokonca som čítala, že aj sedem dní po odznení príznakov ochorení," dodala epidemiologička.

Ako testovali vakcíny

Vakcíny prešli povinným testovaním. "Očkovacia látka od Pfizer a BioNTech sa testovala na 40 000 ľuďoch, polovica dostala očkovaciu látku a polovica placebo, sledovali sa reakcie po očkovaní. V krátkom čase sa im podarilo získať potrebný počet osôb na testovanie. Bolo to vykonané, tak ako to malo. Ja by som naozaj chcela v tomto ubezpečiť. Ani Európska lieková agentúra by nechválila vakcínu, ktorá by nebola adekvátne testovaná."

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:20 Súdna sieň
06:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:35 Policajti v akcii
06:30 Prvé oddelenie II.
07:05 Prvé oddelenie II.
05:00 Fidlivareška
05:15 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:30 Králové hor
08:20 Miloš Forman: Co tě nezabije…
10:15 Hledá se Yetti