Jasno
Bratislava
Jaroslava
26.4.2024
Koniec sveta sa blíži! Času je málo, varujú vedci
Zdielať na

Koniec sveta sa blíži! Času je málo, varujú vedci

Sme o minútu bližšie k Armagedonu. Ručičku na symbolických "hodinách posledného súdu", ktoré odpočítavajú riziko globálnej katastrofy, posunuli zo šesť na o päť minút 12.

Hodiny nastavujú vedci vydávajúci Bulletin amerických jadrových vedcov (BAS) už 65 rokov a chcú nimi ukázať ľudstvu, ako blízko sme k svojmu zničeniu. Nielen nukleárnymi zbraňami, ale aj klimatickými zmenami či rastúcim dopytom po surovinách, ktorých množstvo má Zem striktne ohraničené.

Bolo už lepšie, ľudstvo sa nepoučilo

V roku 2010 pritom skupina vedcov minutovú ručičku posunula o jednu minútu dozadu. Podľa nich sa vtedy svetoví lídri pokúšali nájsť riešenia na globálne problémy.

"V mnohých prípadoch však už potom tento trend nepokračoval, alebo sa zvrátil," píše sa v stanovisku BAS. Podľa Jayantha Dhanapala (ktorý mal predtým na starosti odzbrojovanie) že sa síce zlepšili vzťahy USA a Ruska, ale USA, Čína, Irán, India, Pakistan, Egypt a Izrael sa nedohodli na úplnom zákaze jadrových skúšok.

A okrem toho, Severná Kórea naďalej pokračuje v produkcii jadrového materiálu pre zbrane hromadného ničenia. Alarmujúce je pritom podľa BAS vysoké nebezpečenstvo použitia takýchto zbraní na Blízkom východe, na severovýchode a na juhu Ázie.

Vedcov vystrašila Fukušima, aj otepľovanie

Vedcov taktiež vystrašila jadrová katastrofa vo Fukušime, ktorá podľa nich nastolila vážne otázky ohľadom konštrukcie jadrových reaktorov a dohľadom nad nimi. Vážne nebezpečesntvo predstavuje aj globálne otepľovanie. 

Najbližšie k dvanástke bola ručička v roku 1953, kedy hrozilo použitie vodíkových bômb zo strany USA a ZSSR - vtedy to boli len 2 minúty. V roku 1984 to boli pomyselné tri minúty, keď zamrzli rozhovory USA a ZSSR o odzbrojovaní. V roku 1991 bola situácia na konci Studenej vojni najlepšia - vtedy to bolo 17 minút pred dvanástou.

ISIFA/ilustračné

Súvisiace články