Oblačno
Bratislava
Alexander
27.2.2024
Vypočítajte si, ako bude vyzerať vaše dieťa
Zdielať na
Veda a technika

Vypočítajte si, ako bude vyzerať vaše dieťa

BRATISLAVA / Každý z nás je iný. Jeden je vysoký, druhý nízky, niekto má modré oči, druhý hnedé. Farbu očí, vlasov, ale aj výšku dieťaťa môžeme zistiť ešte pred jeho narodením. Existujú na to vzorce.

Na to, aby ste zistili, aké bude asi vysoké vaše dieťa, stačí výška oboch rodičov a jednoduchý vzorec.

Výšku matky spočítame s výškou otca, výsledok vydelíme dvoma a ak ide o chlapca pripočítame 7,5 a ak o dievča 7,5 odpočítame. Výsledok je predpokladaná výška dieťaťa v dospelosti. Je však možná aj niekoľkocentimetrová odchýlka.  

"Boli skonštruované rovnice, ktoré dokážu výšku dieťaťa predpovedať na základe výšky rodičov s relatívne vysokou presnosťou,"
potvrdil.

Skôr modré

Nezvyčajné nie je ani to, ak majú hnedookí rodičia modrooké dieťa. "Veľmi približne platí to, že tmavookí rodičia môžu mať svetlooké deti, ale modrookí rodičia tmavooké deti nie,"  hovorí súdny znalec z oboru genetika Vladimír Ferák.

Ak ste tmavovlasí, môže sa vám narodiť aj dieťa s ryšavými vlasmi.  A ani v tom nemusí mať prsty sused. "Tmavovlasí rodičia môžu mať ryšavé dieťa. Môže za to gén, ktorý sa dá aj ľahko detekovať, je totiž schovaný za tmavé vlasy rodičov," hovorí Ferák.

"Samozrejme sú zákony v genetike, kedy to spôsobí, že dieťa vyzerá, ako keby nebolo svojich rodičov. Stáva sa, že je matka čierna, otec svetlý a dieťa je hnedé," vysvetľuje detská lekárka Mariana Krupcová.

V prírode hrá matematika neraz dôležitú úlohu. Napríklad priemerná váha dieťaťa po narodení je 3,5 kilogramu a meria 50 centimetrov.  Za rok sa však radikálne zmení.

Genetická kalkulačka

Nie sú to však iba vzorce. Existuje tiež genetická kalkulačka, ktorá  vie odhaliť aj genetické ochorenie.

"Jedna americká firma uviedla na trh kalkulačku, ktorá na základe DNA rodičov vypočíta pravdepodobnosť genetického ochorenia . Vznikli však pochybnosti, či je to vôbec etické," hovorí Ferák.

Ak sa na vás dieťa nepodobá, má inú farbu očí, vlasov, alebo má inú výšku, skúste testy DNA alebo zazvoňte u poštára.

Zdielať na